Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am un new astra 1.4 din apr 2007 si ma cam ingrijoreaza consumul:
- 10-11 oras (ploiesti) cu viteza medie 25-28km/h,
- afara cand conduc eu:9-9.5, cand conduce nevasta-mea 8-8.5 (si nu depaseste 100km/h).
pe autostrada buc-pitesti, la 180km/h, consumul instantaneu era 15.5l/100km, asta in conditiile unui mers constant.
la voi cum este?
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Depinde si cati km are masina. Pare enorm ce spui tu... A mea, in ultima perioada cand in bucuresti se merge cam varza si viteza medie s-a incadrat intre 22-16kmph, a consumat undeva intre 8.2-8.8 Pe autostrada nu scade mai jos de 6 la 140 constant.
  • cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
are 6000 km. astazi am fost pe dn1 sa-i fac o proba si se comporta ciudat. am forjat-o pana la 6000 de ture intr-a 3-a si a 4-a. intr-a 5-a, la 150km/h aveam 4500 de ture si consum instantaneu de 14 l/100km. apoi am incetinit ca stii cum e, se circula pe banda a 2-a cu 80 la ora... si apoi cand am dat iar in ea, mi-a aratat un consum, la 4500 ture intr-a 3-a si a 4-a de 6-7l/100km! sa mor daca mai inteleg ceva...
o sa insist pe la astia de la erebus sa-mi faca o programare dar la ce naiba sa se uite?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu'i asa ca ai B.C. activat la dealer ?
Skip ads

  • cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
asa-i, dar am intrat in panica nu neaparat ca imi da BC aceste valori, ci am facut consumul si prin metoda plinului. BC arata, cel putin ptr consumul mediu, aceeasi valoare ca la metoda plinului. care e problema cu activarea BC la dealer?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu este nici o problema cu activarea in sine , problema apare cind vorbim despre precizia datelor afisate ...

Cit despre consum este intr'adevar foarte mare ... Ai putea sa verifici filtrul de aer , eventual sa'l schimbi si sa scoti borna "-" de la baterie pentru 5 minute si sa'i faci "idle learn procedure" .
Miroase cumva a benzina la toba finala ? Se aprinde vre'un bec in bord ?
  • cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu da niciun semn pe bord ca ar fi vreo problema. masina are 6000 km, ce filtru de aer se poate infunda? acum vreo 2 sapt am sunat la erebus si un nene de la service mi-a zis ca masina e submotorizata si e normal sa consume atat Shocked . normal ca nu m-a multumit raspunsul lui si am adunat de pe unde am gasit pe forumuri discutii si cifre legate de consum, pe care le-am atasat unui mail trimis agentului de vanzari. acum trebuie (sper) sa ma cheme la ei sa o verifice.
am incredere totala in BC, e verificat de vreo 4 ori de mine!
ar fi util de stiut cat va arata voua consumul instantaneu la diferite viteze, functie de treapta de viteza. oricum, 12 l/100km la 140/h e dublu fata de ceea ce am citit pana acum.
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca nu trebuie sa intri in panica ptr. consum. Eu cred ca motorul are nevoie de o perioada de ,,acomodare,, sau se mai ,,aseaza,,; in principiu cred ca dupa 10.000 km vei fi multumit vizavi de consum. Bafta! Wink
Skip ads

  • cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Florin c a scris:Cred ca nu trebuie sa intri in panica ptr. consum. Eu cred ca motorul are nevoie de o perioada de ,,acomodare,, sau se mai ,,aseaza,,; in principiu cred ca dupa 10.000 km vei fi multumit vizavi de consum. Bafta! Wink


nu, are ceva. consumul scade cu ceva procente, nu la jumatate, plus ca eu nu am citit pe nicaieri ca o masina asemanatoare sa consume atat. lunea viitoare ma duc la service.
  • cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
exista posesori de astra h 1.4 pe acest site? consumul nu intereseaza pe nimeni?
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
80km/h- 5,2-5,3
90km/h- 5,7-5,9
100km/h-6,2-6,4
110km/h-6,9-7,1
120km/h-7,3-7,5

150 - 160km/h - 9,5 - 10,5
190 - 200km/h - 13,5 -14,5

Mers constant (pilot) 215km/h (atat ia) cam 10 - 12 km consumul mediu afisat de CB (dupa resetare) era 17.8l/100.

Bafta tuturor!

P.S. Cam asa este la mine Z18XE (unii zic ca este mult).
La tine parca este mai mult, ceea ce nu mi se pare normal.
  • cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am fost la service saptamana trecuta si mi-a rescris softul (asa zic ei)
totusi, am parcurs 550 km de atunci dintre care doar 30-40 in oras, restul extraurban: brasov-ploiesti, ploiesti-tgv- autostrada-pitesti-slatina-retur, si mi-a iesit un consum de 8.3%, fara AC, cu 2 adulti si 2 copii, fara bagaje.
am schimbat doar la 4000 rpm, putine depasiri peste 5000rpm.
dupa parerea mea, consumul e mare. mai fac inca un plin si dupa aceea ma duc iar la service.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca ii schimbi numai la 4000 cam cat crezi ca iti consuma? Ca sa nu mai zic de depasiri peste 5000..... Si stilul de condus influenteaza f mult consumul. In general, la acceleratii consumul creste si se stabilizeaza cand turatia/viteza sunt relativ constante.
Eu zic s`o lasi nitel mai moale cu turatia; are si putini km masina, dar si consumul creste.
  • cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poate nu-ti inchipiu ca accelerez si franez aiurea. merg constant, doar la depasiri fac astea. oricum, deja stiu ca am un consum anormal si sunt in stadiul in care ma interesez cui sa ma adresez acum ptr rezolvarea problemei. la service nu mai are rost sa ma duc ca mi-au spus ca nu au ce face.
poate stie cineva cui trebuie sa ma adresez, un nr de tel de la opel romania mi-ar fi de folos.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR