Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
azi am observat cand veneam spre casa ca acul de temperatura este practic pe 0...deci nu se clintea deloc...ce ar putea fi ?.....ma poate ajuta cineva ..multumesc anticipat......
Skip ads

  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
E posibil sa fi sarit papucul de pe senzor de la vibratii ... verifica daca nu ai fire in plus atarnate pe acolo ... si poti sa ne spui si ce masina ai, sa-ti putem da mai multe detalii ! sau vrei sa ghicim noi ? Smile
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Scrie si tu ce tip de masina ai, ce motor, etc. Iti spun asta, pt ca benzinarele se incalzesc mai repede la drumuri scurte iar un diesel mai greut. Daca a fost drumul scurt, nu a avut timp sa se incalzeasca, si oricum, dupa cate stiu eu, acul sare de la 60 grade incolo. Bafta!
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic ca poate fi de la urmatoarele :
1.Papucul e sarit de pe senzorul de temperatura
2.Senzorul de temperatura e mort
3.Ai probleme cu indicatorul de la temperatura
Skip ads

  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am un Vectra C Z18XE ,by the way -in bord nu mi se aprinde nicimic care sa semnaleze cum k ar fi vreo problema .....deci ce sa cred...
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Dar nu are ce sa ti se aprinda in bord .Ia si cauta unde e senzorul de temp a motorului la tine(pe undeva pe sus)si vezi ce e cu el.Daca mai are conectat firul la el sau daca cumva nu e mort.Daca senzorul nu e mort iar firul e pus bine eu banuiesc ca e indicatorul de la bord.Vezi ca un senzor de temperatura e 15-20roni.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La Vectra mea, tot Z18XE, ambii senzori de temperatura a lichidului de racire (unul cu 1 contact si altul cu 2 contacte) sint pozitionati pe termostat. Temperatura pe ceasul din bord e data de senzorul cu 1 contact. Nu se aprinde nici un martor in bord daca sare papucul de pe acel senzor sau daca se buleste senzorul. Vezi daca e pus papucul pe acel senzor sau daca e pus, scoate-l si curata-l un pic cu spray de contacte. Daca asta nu rezolva problema, poti verifica simplu daca circuitul e functional si e senzorul bulit. Sa stea cineva in masina si tu sa pui papucul senzorului la masa, chiar pe corpul senzorului pentru 2-3 secunde. Daca circuitul si indicatorul din bord sint ok, indicatorul ar trebui sa se duca rapid in zona rosie. Nu tine mai mult de citeva secunde papucul la masa, ca ai putea sa-ti strici indicatorul din bord pe bune.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
M-am uitat acum la un coleg care are Vectra C cu Z18XE si pe termostat nu are decit un singur senzor de temperatura cu 2 contacte. Asa ca ce am scris mai sus nu e valabil la tine. M-am uitat pe TIS si pare ca la Vectra C indicatorul de temperatura din bord e comandat de ECU, care citeste temperatura de pe acel senzor cu 2 contacte. Problema ta s-ar putea sa fie chiar la indicatorul din bord.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
scoate mufa si pune o rezistenta de 300 ohmi. ar trebui ca indicatorul din bord sa arate in jur de 80gr c.


off topic:as dori ca moderatorul care a sters precedentele mele 2 mesaje sa-mi spuna pe pm care a fost motivul.
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
fratilor vad k merge ceasul .........dar eu credeam k tre sa se miste cum pun contactul..........deci cred k nu este nici o problema pana la urma...sunt cam noob ...o am doar de 1 saptamana...mersi mult pentru ajutor,intr-adevar un forum cu baieti valabili.MERSI MULT!
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Postez aici ca sa nu mai deschid alt thread.

Mie imi indica temperatura intr-un fel... adica atunci cand iese de pe albastru stiu ca tre' sa deschida termostatul. Am facut cum ati zis.. adica sa pun papucul pe blocul motor si se duce indicatorul pe rosu (nu stiu cat de repede ar trebui sa se duca... dar se duce) buun.. cumpar sonda... o schimb.. la fel indica Neutral Crying or Very sad
Ce ar putea fi? M-am gandit ca bordul care il am.. sa aiba alt cod si sa indice eronat... (W=1083 e bordul)
altceva nu pot sa-mi dau seama ce ar putea fi... poate cineva cu un diesel din acelasi an sa-mi spuna codul de pe bordul lui.

multumesc
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Xperiment, nu prea inteleg care e problema ta. Iti indica prea putin? Poti sa faci o poza a indicatorului de temperatura ca sa vedem si noi cum arata si sa stim despre vorbesti?
Skip ads

  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
murzick a scris:Xperiment, nu prea inteleg care e problema ta. Iti indica prea putin? Poti sa faci o poza a indicatorului de temperatura ca sa vedem si noi cum arata si sa stim despre vorbesti?


Da... daca am timp fac si poza...
Indicatorul meu cand iese de pe zona albastra imi deschide termostatul... si termostatul l-am schimbat anu trecut.
ps: o sa am ceva treaba pana Duminica asta in caz ca nu postez...
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
de unde stii ca deschide termostatul? Evil or Very Mad
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
pai.. la motorul meu termostatul e in fata un pic mai sus de pompa de injectie. si pun mana pe corp e fierbinte dar furtunul e rece. cand deschide se simte imediat si furtunul cald si radiatorul. Sigur merge termostatul, si din cate stiu deschide la 92 de grade(sau atunci e deschis complet... nu mai stiu)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR