Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • RaduTM

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salutare eu mi-am cumpatrat de curand un opel vectra si am schimbat distributia in germania kit complet curea role directionare si rola intinzatoare (Marca INA) kit complet si am dat pe el 80euro .Kit recomandat de opel .Conteaza sa fie totul de aceias firma .
merita sa va aduceti piesele direct din germania sau alte tari din (eu west) aici nu sti peste ce dai unde sunt facute si asa mai departe pretul e mult sub ro.
montajul nu in fata sau in spatele blocului.
Skip ads

  • dom79

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o intrebare, am o astra g cu motor y17 dt si nu stiu daca ar trebui sa schimb kitul de distributie care acum are in jur de 63000 km, dar in cartea tehnica scrie ca se schimba la 150000 km, hai sa zicem ca nu schimb chiar la 150000 dar pana la 80000-90000 km tot ar trebui sa tina, ce spuneti ?.....apropo stiti un service bun si magazin cu piese bune(in Timisoara) ?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu am schimbat distributia sambata,curea 2 role si curea de accesorii(cea de alternator)pret 4300000lei vechi.Curelele sunt conitech,dar de role nu stiu ce marca sunt
manopera am rezolvat-o subtire de tot la service la fratimiu
  • dom79

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
SALUTARE.....Uite ca am reusit si eu zilele trecute sa schimb kitul de distributie si ma costat asa: kit distributie Contitech (curea + 2 role) = 4.450.000 lei , am mai schimbat si cureaua + 1 rola de la accesori(alternator + compresor clima , etc) = cred ca 1.800.000 sau 2.000.000 lei nu mai tin minte chiar exact , iar manopera montatului la tot a fost 1.800.000 lei bineinteles cu garantie 60.000 km (maxim 24 luni) .Apropo am Opel Astra G din 2001 diesel 1.7 , tip motor Y17DT .
Skip ads

  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare fratilor,

Am si eu o intrebare. O sa imi schimb zilele astea distributia la Opelul meu (Astra G, an 2002, 1.7dti) si mi-am cumparat deja cureaua (Contitech) + rolele intinzatoare (Ina). Trebuie sa schimb si cureaua si rolele de la alternator? Masina are aproape 100.000km. As vrea sa stiu detaliul asta pentru a putea face o operatie completa de schimbare.

Multumesc anticipat de raspuns.
  • dom79

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare.....daca tot schimbi distributia....parerea mea este sa schimbi si curea+rolele de la alternator pt ca in cartea tehnica scrie ca se shimba cam cand se schmba distributia asta daca te tine buzunarul pt ca si astea costa in jur de 3.000.000 milioane.Apropo in cartea tehnica a masini Opel Astra G motor Y17DT distributia se schimba la fiecare 150.000 Km sau 10 ani probabil asta fiind valabil pt distributiile originale din fabrica.Succes sa-mi spui si mie ce ai facut ?
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
O sa fac un drum la un magazin de piese sa vad cam la ce preturi sunt si astea (cureaua de la alternator + rolele) si apoi o sa ma decid ce fac. Oricum ma oftic ca nu m-am gandit mai de mult la faza asta ca nu prea am bani acuma si as vrea sa schimb totul..............o sa spun ce am facut pana la urma.....
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
,eu am schimbat doar cureaua.rola intinzatoare de la alternator era 2500000,am verificat-o si era in regula asa ca nu am schimbat-o
Skip ads

  • Dan_Sterie

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
La reprezentanta, curele+role+pompa de apa+manopera costa in jur de 1000 Ron, si eu zic ca merita in conditiile in care primesti garantie 4 ani sau 60 000 km. In privinta garantiei, se intampla sa nu o acorde la cei slabi.... exista si avocati si alte foruri.. asa ca va recomand reprezentanta pentru chestiuni de distributie.
  • dom79

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am intrebat la dealer-ul Opel din Timisoara(Autoglobus) cat costa kitul de distributie+pompa de apa+manopera la o Astra G 1,7 Diesel (Y17DT), pompa de apa nefiind necesar a se schimba pt ca nu este pe distributie dar totusi am intrebat si de asta , oricum mi-au spus ca totul face in jur de 1500 Ron, muuuuuuuult , asa ca am rezolvat la un service bun in oras la aproape jumatate de pret.
  • katalin1984

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o Astra G 1,7 Diesel (Y17DT) din 2002 si as vrea sa stiu cam ce inseamna kit de distributie(ce intra in componenta kitului) si care
sunt cele mai bune componente adica cel mai bun si cel mai potrivit kit de distributie pentru masina mea.
Multumesc!
  • lucian_v

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand bine ai venit pe forum, in al doilea rand tu dupa 3 pagini scrise pe tema asta in topicul asta nu ai inteles ce cuprinde un set de distributie si ce se recomanda? Embarassed
Skip ads

  • katalin1984

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mersi de urare!
Am inteles dar as vrea sa se scrie clar sa vad eu negru pe alb Smile
iar ca firme producatoare am vazut ca sunt mai multe dar as vrea sa stiu cea mai buna....
din cate stiu parca INA este.....
mersi si sper sa ma ajutati Smile ptr ca trebuie sa schimb si eu distributia am deja 137.000 de km Smile
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat

Sal,
De curand am schimbat uleiul la motor pentru Astra mea la Radacini Motors (D.Taberei-Bucuresti) si am aflat de la ei k lucreaza doar cu piese originale; m-am convins cand am vazut bidonul de ulei (de 4L, ramas 1 L pentru completat) scria made in Germany, original GM. In prima saptamana din oct. merg tot la ei sa-mi schimbe distributia (curea, role si pompa de apa), transmisia si toate filtrele (o revizie generala daca pot spune asha, deoarece masina e venita din Germania si o am de cateva saptamani Very Happy )
La prima vedere mi-au parut foarte profesionisti (aglomeratia a fost singura chestie kre m-a deranjat si faptul k nu te lasa langa masina cand repara, stai dupa un geam k la interogatoriul din filmele americane Very Happy )
O sa va mai povestesc dupa operatiunea descrisa mai sus...preturi, timp si altele.

Bafta la toti,
  • superkoyosu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
As dorii sa stiu si eu cat ma costa sa schimb distributia la un opel astra g coupe cu motor de 1,8\
  • FeS

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Stie careva daca la Paneuro te lasa sa stai langa masina cand iti schimba distributia/uleiul?
Daca aveti ceva indrumari catre un service din Pitesti v-as fi recunoscator!
  • crispred

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1999 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Am mare nevoie de ajutorul vostru !
Am un Opel Vectra B 1.6 16v 74Kw benzina - model x16Xel care are acum 89.000 km.
Tocmai am schimat uleiul+filtrele si am aflat de la fostul proprietar ca nu a schimbat nimic la distributie..... initial imi spusese ca da. Asta e.... masina merge bine dar cred ca tb sa ii schimb distributia.
Ma puteti ajuta cu o indrumare ? Ce piese sa iau si de unde? Am cititi zeci de pagini si sunt atatea pareri mai ales pt Opel Astra.... pt Vectra B a mea ce sa fac? de unde sa le iau ? unde sa le montez? nu vrea sa ma ia servicurile drept fraier....
prefer sa imi distrez familia decit sa cotizez aiurea la ei...

Va multumesc anticipat pentru sprijin !
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb si eu distributia la motorul meu Z16SE, mi-am luat piesele dupa cum urmeaza: curea Gates-56lei, rola 110lei, pompa apa:145lei. Intre timp am mai aflat si de faza cu accesoriile, cureaua de accesorii e tot pe la 50lei, dar aveti idee cate role sunt si daca se schimba si alea?
Motor 1.6 8valve benzina 116.000km
  • Mezei Marius

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2008

  • Mesaj Privat
virgil a scris:salut,
vreau sa schimb distributia (Astra 1.7 dti) si am aflat urmatoarele preturi :

auto karma : curea Conti 1800 k, role Luk 1850+1720k
inedit : curea Conti 1965 k, role Ina(?) 1965+1700k,
Lewis : curea Gates 1200 k, role Ina 1360+1250k,
Benett : curea Conti 1570 k, role Febi 1600+1500k

eu de care sa-mi iau? Very Happy
ce parere aveti?


curea gates si role INA=(luk), cea mai buna configuratie.Rolele ina sau luk (e aceiasi treaba) sunt dotari originale, ei fabrica pentru Opel, VW, Audi, Skoda,Ford.O sa vezi cand le dai jos pe ale tale..
  • Mezei Marius

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2008

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Vreau sa schimb si eu distributia la motorul meu Z16SE, mi-am luat piesele dupa cum urmeaza: curea Gates-56lei, rola 110lei, pompa apa:145lei. Intre timp am mai aflat si de faza cu accesoriile, cureaua de accesorii e tot pe la 50lei, dar aveti idee cate role sunt si daca se schimba si alea?
Motor 1.6 8valve benzina 116.000km

Cel mai important e sa schimbi cureaua de distributie, rolele aferente curelei si pompa de apa pentru ca ruleaza pe cureaua de distributie, daca asta nu o scimbi si se rupe s-a dus motorul: supape, tacheti....
Cureaua de accesorii in functie de uzura, aia daca se rupe ramai fara incarcare si servo, o inlocuiesti si mergi mai departe fara alte daune...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR