Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Mezei Marius

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2008

  • Mesaj Privat
katalin1984 a scris:Am si eu o Astra G 1,7 Diesel (Y17DT) din 2002 si as vrea sa stiu cam ce inseamna kit de distributie(ce intra in componenta kitului) si care
sunt cele mai bune componente adica cel mai bun si cel mai potrivit kit de distributie pentru masina mea.
Multumesc!


curea Gates si rola ina.
iata si distributia masinii tale:

Skip ads

  • Mezei Marius

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2008

  • Mesaj Privat
katalin1984 a scris:Mersi de urare!
Am inteles dar as vrea sa se scrie clar sa vad eu negru pe alb
iar ca firme producatoare am vazut ca sunt mai multe dar as vrea sa stiu cea mai buna....
din cate stiu parca INA este.....
mersi si sper sa ma ajutati Smile ptr ca trebuie sa schimb si eu distributia am deja 137.000 de km Smile


negru pe alb Smile
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salll la toti usor usor ma apropi de 120.000 km cu astra G 1,6 16valve .Mam interesat in brasov la bosch car service costa toata distributia si pompa de apa 950 ron(700 ron piese 250 ron manopera) e mult ?putin ?astept parerile voastre.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat la masina mea motor 1.6 8valve benzina (Z16SE) distributia si m-a costat: curea 56lei, rola 110lei, pompa apa 145lei, antigel 50lei
PS: La motorul asta daca se rupe cureaua de distributie nu se strica nimic, doar ramai cu ea in drum
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
andrei, mie mi se pare cam maricel.
Vezi ca la Publicitate sunt cateva firme care vand piese. Cere o oferta de pret pentru un kit de distributie, sa vezi la cat ar iesi piesele in alta parte.
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ms mult jE ma gandesc ca sa nu imi iau un pik de tzeapa daca le iau de pe net.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal eu am 65 mii km si nu am facut nimik pana acum la distributie din noiembrie 2007, de atunci am parcurs vreo 12mii km! sa ii schimb distributia? ce se mai schimba in afara de filtre si ulei bineinteles? multumesc
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din ce spui tu se intelege ca ai schimbat distributia acum 12k km ? La maj masinilor se schimba la un interval de 60k km, deci nu ar trebui sa iti faci grija de ea. Uita-te totusi exact in carte si vezi pt tipul tau de motor, Z16XEP din cate vad, la ce interval se schimba distributia. Daca vrei sa ii faci o revizie de 12-15k km, se schimba doar filtrele si uleiul, si se verifica nivelul celorlalte fluide, dupa caz completandu-se.

later edit: hai ca am cautat eu, din cate am inteles la motorul tau in carte scrie ca se schimba la 150k distributia, dar in Romania e RECOMANDAT sa fie schimbata la intervale de 60K Wink
Skip ads

  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sal .eu am 140 mii si am schimbat distributia 55 ron cureaua conti 93 ron rola ,pompa de apa 83 ron si manopera 200 ron .Dupa parerea mea nu cred ca m-a costat mult tinind cont de importanta schimbului .
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sorry de exprimarea defectuoasa! am masina de 12 mii dar la distributie nu am facut nimic niciodata! masina are acum 65000 si nu shtiu daca a fost schimbata distributia! ok multumesc ca te-ai interesat pentru mine! pe usa din stanga este lipit un abtipild da le Continental cu o curea de distributie si scrie (aftermarket) dar problema e ca nu e completat nimic pe el in campurile unde trebuie completat cand o schimbi, adica nr de km data bla bla din astea! acum nu shtiu daca a fost schimbata sau nu! daca trebuie schimbata distributia in afara de curea distrib si curea de accesorii e obligatoriu sa schimb si intinzatoarele si pompa de apa, ca asa am vazut la colegii de pe forum! astept raspuns si iti multumesc! Bafta
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
89dam a scris:sorry de exprimarea defectuoasa! am masina de 12 mii dar la distributie nu am facut nimic niciodata! masina are acum 65000 si nu shtiu daca a fost schimbata distributia! ok multumesc ca te-ai interesat pentru mine! pe usa din stanga este lipit un abtipild da le Continental cu o curea de distributie si scrie (aftermarket) dar problema e ca nu e completat nimic pe el in campurile unde trebuie completat cand o schimbi, adica nr de km data bla bla din astea! acum nu shtiu daca a fost schimbata sau nu! daca trebuie schimbata distributia in afara de curea distrib si curea de accesorii e obligatoriu sa schimb si intinzatoarele si pompa de apa, ca asa am vazut la colegii de pe forum! astept raspuns si iti multumesc! Bafta

normal asa ar fi sa le schimbi toate dar depinde si de bugetul tau
  • gaciu florin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
aveti idee cat ma costa kit distributie astra g 1,6 z16se benzina 2002
Skip ads

  • outkastm

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Am schimbat la masina mea motor 1.6 8valve benzina (Z16SE) distributia si m-a costat: curea 56lei, rola 110lei, pompa apa 145lei, antigel 50lei
PS: La motorul asta daca se rupe cureaua de distributie nu se strica nimic, doar ramai cu ea in drum


esti sigur ca nu se strica nimic la acest motor ? Am adus si eu o masina din Germania si are 100k. As astepta pana la 120k sa schimb distributia daca spui ca nu se intampla nimic
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
a schimbat cineva de curand distributia un motor de 1.8 Z18XE ( detin o vectra C) sa mi fac o parere asupra pretului ? am gasit chiar si la 350 ron ( curea + 3 role ) dar mi se par de o calitate indoielnica .
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
outkastm a scris:
denisCT a scris:Am schimbat la masina mea motor 1.6 8valve benzina (Z16SE) distributia si m-a costat: curea 56lei, rola 110lei, pompa apa 145lei, antigel 50lei
PS: La motorul asta daca se rupe cureaua de distributie nu se strica nimic, doar ramai cu ea in drum


esti sigur ca nu se strica nimic la acest motor ? Am adus si eu o masina din Germania si are 100k. As astepta pana la 120k sa schimb distributia daca spui ca nu se intampla nimic


Eu am schimbat la 115k si era pe duca cureaua.
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:a schimbat cineva de curand distributia un motor de 1.8 Z18XE ( detin o vectra C) sa mi fac o parere asupra pretului ? am gasit chiar si la 350 ron ( curea + 3 role ) dar mi se par de o calitate indoielnica .


le-ai probat in dinti sa vezi dc se indoaie?! Laughing ... am schimbat si eu un set de asta...330ron.... facut de INA schaflaer(mama lui de nume) nu stiu dc facute in Brasov sau in Germania si NU aratau a "calitate indoielnica" doar ca erau argintii in loc de aurii Laughing .
  • costty

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am o Zafira 1.6, 16V (2001) Z16XE -- Distributie si pompa de apa m`au costat 500lei (astazi am luat piesele) manopera 200-250lei (maine merg sa o schimb) in caz k interesaza p cineva.

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la schimbatul distributiei trebuie schimbata si pompa de apa?
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la motorul Y17DT (isuzu) cand faci distributia se schimba si pompa de apa ? este angrenata de cureaua de distributie? sau care este motivul ?
multumesc anticipat
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pana la urma am fost la opel ecomax ... 1100 ( 3 role + curea + pompa de apa+ manopera + antigel ) daca nu schimbam si pompa de apa eram undeva la 7 mil dar era prea uzata si nu merita sa mai platesc o data manopera !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR