Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cu totii ne intalnim in lumea auto de diversele nominalizari Masina anului nu stiu care in Europa, in tara X sau mai stiu eu pe unde...

Pana aici totul ok..mi se pare interesant sa faci astfel de clasamente sau de aprecieri oficiale. Dar hai sa ne rezumam la Romania..masina anului nu stiu care...poate sunt paranoic sau doar exagerat de subiectiv, dar mi se par "prea aranjate" (tin totusi sa nu calomniez pe nimeni) unele nominalizari.

hai ca in 2006 a fost honda civic..o masina foarte ok sa zic asa..nimic impotriva..
in 2004 panda si in 2005 mitsubishi colt...despre care un ziar local spunea: Urmãtoarele locuri au fost ocupate de Citroen C4, noua Skoda Octavia ºi Dacia Logan. Au mai fost prezente în competiþie Fiat Idea, Hyundai Tucson, Kia Picanto, Opel Astra, Peugeot 407 ºi Seat Altea.

bun asa...dar tot nu inteleg modul de selectare...adica pui in competitie un 4x4 vs un mini gen Kia Picanto cu un Astra si cu un MPV gen Altea (sau ce-o fi el) si cu Logan?

masina anului X din ce punct de vedere? al pretului? raport calitate/pret? dotari? vanzari?
unele modele care au castigat acest titlul mi se par cu mult mai penibile fatza de concurenta..dar banuiesc ca e la fel ca si cu reviewurile pseudojurnalistilor auto de pe la noi, care 99% sunt "supermegasenzationale" (normal cand simti buzunarul putin mai greu).

fiecare isi da cu cate o parere in cap, am ales jurnalistii de la revistele acestea freeware (4cars, autospot sau cum le-o mai zice, ca le tot gasesti prin benzinarii) care nu fac altceva decat sa dea copy paste la textele din brosurile producatorilor. sa vad si eu, oameni buni, un review in stil topgear sau whatcar UK, in care Clarkson, de ex, "desfiinteaza" masina anului 2004 a Europei, fiat panda etc

la noi se poarte laudele exagerate: vai loganul nu stiu care, vai ce dotat e, vai super fiatul albea, ah sorry nu avem motorizari diesel pe el dar e o masina belea, vai fiat panda (la pretul caruia mai pui putin si iti iei o new corsa sau mai strangi cureaua si ai un lancer full option) ...nu stiu altii cum sunt, toti vrem sa facem bani, dar ca jurnalist sa ridici toata ziua in slavi si fara sa ai curaj sa spui catorva lucruri pe nume, mi se pare un pic cam aiurea.

poate e doar parerea mea.. Rolling Eyes
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si eu cred ca jurnalisti sunt platiti sa scrie asa laude despre o masina slaba inclusiv cei de la topgear, care de ex tot lauda fordul, dar e doar parerea mea
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pai ce sa-i faci...nici lor nu le strica o vacanta in Tahiti moka sau mai stiu eu ce vila de vacanta.

partea proasta e modul in care sunt afectati majoritatea clientilor care iau decizii de achizitie pe baza acestor review-uri
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA cei de la top gear nu lauda doar fordul lauda tot ce este engezesc deoarece englezii sunt foarte nationalisti. Si daca crezi ca acum lauda fordul am eu niste emisiuni din 1989-1993 sa vezi acolo. Orice masina englezeasca care dupa atatia ani puem spune ca a fost prost facuta e ridicata in slavi. Asa ca trebuie sa mai asteptam cativa ani si cred ca se vor mai calma cu atatea laude la masinile englezesti Very Happy
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am citit whatcar UK la review despre Astra TwinTop : o masina de kko zic ei . Apoi am citit pe acelasi site parereile utilizatorilor : super masina si e incorect faptul ca oficial site-ul a zis ca e o masina de kko . Si utilizatorii erau englezi !
Apoi am citit parkers.co.uk ( celalalt mare site de specialitate ) - O masina super tare Astra TwinTop .

Dupa cum vedeti fiecare publicatie are interesele ei in a denigra sau a ridica in slavi o masina . Pana la urma de acolo isi iau salariile .
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
asa e , bertone...dar pe la noi vad ca se poarta doar ridicatul in slavi Smile

rar am vazut sa zica ceva rau..dupa ei orice masina prezentata e excelenta..ca sa nu mai zic ca la ei review inseamna cateva pranzuri, cazare si un weekend la munte pe banii dealerului si desigur o mica atentie in buzunar.

la ce m-as mira..jurnalistii lui peshte..e ca si cum il iau pe nea gigi instalatorul de la blocul din colt, il urc intr-o masina si il pun sa povesteasca ceea ce vede..dupa care mai brodez putin...da domle, stau confortabil, plasticul e bun si volanul e rotund...ba chiar si rotile sunt rotunde...si are si motor...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am fost martor la lansarea noului passat si jeta .
Porsche a luat ziaristii " agreati " de institutie , i-a suit in 10 masini si au plecat din Bucuresti in Poiana . I-a cazat , i-a lasat sa conduca pana acolo , i-a distrat , tot tacamul .
Nu stiu daca va amintiti insa chiar o masina din coloana a facut accident dupa Predeal , din cauza faptului ca aia goneau ca dementii .
In general asa se fac lansarile si asa se ung publicatiile . Daca e bairam , sa stim si noi !
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
O alta modalitate de a le inchide ochii este si drive-testul de 50k km cu masina oferita de dealer. Si intotdeauna sunt prezentate in echiparea de top.
Spre exemplu, octavia (1,9 TDI - 105 hp) pe care o aveam de serviciu parea o bagatela pe langa cea a fratelui meu (1,8T - 150 hp, 4x4)
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
probabil ca peste tot e la fel, toti vor sa manance o paine feliata...dar la noi cum foamea e mai mare, nu prea ii vad pe-ai nostri spunand si ei , macar o singura data, o parere realista.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
aceeasi situatie peste tot. am gasit-o si la cele doua mari site uri de teste la camere foto, dpreview si steves digicamd.
unul ridica in slavi o camera iar altul o desfinteaza. in functie de unde bate vantul.
si la masini e la fel de usor sa o faci sa mearga prost ca mai apoi sa o critici sau ... sa ti se para furia rosie turbo si sa o ridici in slavi.
iar gazetaria auto l noi se rezuma la testdrive cu pedala la blana si mai apoi sa scriem cat de tare merge...
singura revista decenta a murit, se chema motorextrem... multumiti-le topgear pt ca ei au cumparat-o si au transformat-o in nimic
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR