Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut baieti, ieri am incercat sa-mi schimb placutele de frina pe spate. Am desfacut etrierul ,l-am scos , am scos placutele dar nu am reusit sa imping inapoi pistonasul.Am folosit si o presa dar nu a mers. Nu stiti are vreo supapa de sens pe instalatie sau trebuie sa slabesc aerisitorul sau furtunul de frina. Cine ma poate ajuta cu vreun sfat, va multumesc.
Skip ads

  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pentru pistonasul etrierului de pe spate, se foloseste un dispozitiv care in acelasi timp in care impinge si roteste pistonasul etrierului.
Eu pe fata le-am schimbat singur, dar pe spate am mers la service, ceea ce iti recomand si tie.
Este ceva legat de frana de mana, ( nu stiu cum functioneaza sistemul) de aceea m-am si dus la service.

Sa nu strici ceva si dupa aceea te costa mai mult.
Eu am dat 30 Ron.

Bafta!
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am vazut ca pe pistonas are 2 gauri, ma gindesc ca de alea se prinde si se invirte. Nu stii in ce sens se invirte? Multumesc ptr. raspuns.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu cand am schimbat placute spate, mecanicul avea un fel de cheie cu 2 dinti (ce se introduceau in gaurile din piston, si rotea spre dreapta. apoi mai impingea putin cu o presa si tot asa pana l-a bagat de tot. mare atentie la burduful ala de cauciuc care protejeaza pistonasul, sa nu-l rupi.

PS: poti folosi pt rasucire i cheie de la un flex ( are acei doi dinti). ideea sa ai un flex a carui cheie sa se nimereasca pe gaurile etrierului.

bafta !
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si la Astra este la fel: eu unul mi-am improvizat o scula dintr-o platbanda careia i-am facut in capat doi "tepi" care sa intre in gaurile alea. Si cu platbanda asta apesi si invarti spre dreapta. Adica insurubezi - in sensul normal.
Nu mai incerca sa presezi ca se poate strica mecanismul de frana de mana - cel putin asa zice Etzold.
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deci s-a votat spre dreapta - nu stiam.

Bafta si spor (daca ai curaj)!
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult ptr. raspunsuri.Sambata ma apuc de lucru sa vedem ce o sa iasa. Vreau sa va mai intreb ceva, placutele le-am cumparat de la reprez. opel, dar sunt putin diferite. Cele originale de pe masina au o siguranta in forma de U pe spate ( doar cea din partea pistonului) care se baga pe canelurile de pe piston, deci sunt agatate de piston, cele care le-am cumparat nu au acea siguranta, deci sunt libere, ar putea influenta cu ceva. Sunt marca TEXTAR si mai pune si GM, o sa sun la reprez. sa vad ce imi spun. O sa va tin la curent. Noapte buna
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Man, vezi ca la Vectra C 2002, la reprezentanta, pe softurile lor "savante" apare un alt model de placute spate. Si eu am luat teapa prima data... in final mi le-au schimbat, dar erau cu vreo 800.000 mai scumpe! Iar idiotii lor de mecanici spuneau ca pot sa le monteze si pe alea, cu toate ca sistemul de prindere e total diferit (sigurantele). de asemenea, ai grija ca placutele sunt una de stg. si una de dreapta pe etrier. Dobitocii mi le-au pus invers si 8 luni am avut un tacanit enervant pe spate, pana m-am dus la un test la Augsburg, si asa am descoperit (cu ocazia asta, am schimbat bratele spate degeaba). Modelul bun de placute e cu sigurantele in lateral, nu cu ele ca niste cleme pe spate. Cel putin la mine asta e... BAFTA!
Skip ads

  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Le-am schimbat, am fost la opel si mi le-au schimbat, ale mele orig. sunt cu clemele pe spate si au fost si cu 15 euro mai ieftine. A zis tipul ca acel model de placute sint ptr. vectra c prima editie. A mea e din 09 2002 asa ca e printre primele. Mersi mult.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@adry inainte sa schimbi placutele ,a aparut ceva in bord?bec, ceva?
intreb pt ca sunt cu placutele la limita,cred eu,si nu stiu cam cand ar trebui schimbate,iar de aprins nu sa aprins nimic Rolling Eyes
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Parca pe spate nu are decat senzorul mecanic (acea limba de metal, care face galagie cand ajunge la disc).
Pe mine doar de pe fata imi da mesaj pe CB, ... poate vectra este mai dotata.
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Da, confirm, numai pe fata are Vectra C senzor. Si doar unul (pe dreapta, parca). Pe spate se aud cand sunt consumate.
Skip ads

  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut, pe spate nu au senzor ,dar ce ma mira e cum de s-au consumat pe spate inaintea celor de pe fata. L-am intrebat si pe seful mecanicilor de la reprez. unde merg eu si a zis ca vectra frineaza destul de puternic pe puntea spate. Chestia e ca eu circul mai mult gol cu masina. Normal ar fii trebuit sa aiba si pe spate senzor, nu ? Eu am aproape 72000 km si pe fata se va inca destul de groase. Bafta
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cred ca depine de la model la model si de la versiune la versiune daca are sau nu senzor.

la a mea, am senzori pe fata pe ambele parti - de unde da mesajul la CB, dar pe spate nu are decat senzorul mecanic - placuta care face un zgomot infernal (care e in orice placuta)
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In mai putin de o ora am schimbat placutele pe ambele parti si fara nici o presa , doar cu un patent cu virf asemantor celui ptr. sigurante. Va multumesc inca o data tuturor celor ce mi-au dat sfaturi. Salutare
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu!

adry a scris:Le-am schimbat, am fost la opel si mi le-au schimbat, ale mele orig. sunt cu clemele pe spate si au fost si cu 15 euro mai ieftine. A zis tipul ca acel model de placute sint ptr. vectra c prima editie. A mea e din 09 2002 asa ca e printre primele. Mersi mult.


...de aici parca reiese ca le-ai schimbat in service.
  • gone_in_59sec

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
[quote="NATS"]Da, confirm, numai pe fata are Vectra C senzor. Si doar unul (pe dreapta, parca). Pe spate se aud cand sunt consumate.[/quote]
scuze nu vreau sa par sacaitor dar vectra C are senzor pe fata stanga si dreapta spate...le-am schimbat eu acum vreo 2 saptamani si stiu sigur
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
MIHAY, am schimbat in service (la magazinul service-ului) pa chetul cu placute ptr. ca eru diferite ca si model, placutele pe masina mi le-am schimbat eu. Eu nu am gasit nici un senzor pe spate , a mea nu are. Salutare
  • gone_in_59sec

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
adry a scris:MIHAY, am schimbat in service (la magazinul service-ului) pa chetul cu placute ptr. ca eru diferite ca si model, placutele pe masina mi le-am schimbat eu. Eu nu am gasit nici un senzor pe spate , a mea nu are. Salutare


ai cumva disc si pe spate?...sau a ta e cu tambur pe spate?
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da am discuri si pe spate , eu nu am vazut VECTRA C cu tamburi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR