Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • vectrazri

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 V6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am o Astra clasic II 1.7CDTI de nouã, 5 uºi, metro, B48HXB, din 2005, 34 000 Km. În iarna trecutã dupã ce am pierdut zilnic prin Bucureºti cam doua ore pe zi, am ajuns la spital cu hernie de disc. Mi s-a spus cã e de vinã maºina, vibraþia dieselului, care abia dupã ce mi-am luat Vectra V6 CDTI am realizat ca la Astra (vibraþia) e uriaºã.... pe scurt, iubesc maºinuþa asta, nu vreau sã o vând, nu mi-a fãcut nici o problemã, nu are greieri, nu þãcãne, nu nimic, merge ceas, în afara zgomotului ºi a vibraþiei, care cred cã sun normale. ªtie cineva dacã renunþ la pachetul de drumuri grele, concret la suspensiile întãrite, se schimbã ceva în bine? Sau care ar fi soluþia, fiindcã vibraþia se simte chiar ºi atunci când nu eºti în mers....
Vectra e superbã dar e cam mare pentru oraº....
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut .
Nu vreau sa te simti rau , nu te iau la misto , dar vin cu un cotra exemplu :
Astept un utilizator cu Astra OPC care posteaza faptul ca in urma ultimului examen medical , s-a constatat faptul ca nu mai are erectie din cauza senzatiilor pe care i le ofera masina zilnic ( kamikaze ! ) , senzatii incomparabile cu nurii nevestei - prietenei - amantei - etc. Laughing

Fara suparare , dar m-a distrat !
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut vreo doi ani o Astra 1.7DTI cu suspensie tare, un tampon rupt la motor, vreo 200mii km si nu am reusit sa fac hernie de disc. Asta in conditiile in care merg in fiecare zi vreo 10km pe drum semipietruit. Imi inchipui ca un Astra 1.7CDTI de doar doi ani este mult mai silentios decat masina pe care am avut-o eu. Si daca spui ca nu scartie nimic in masina, cu atat mai mult mi-e greu sa cred ca ai vibratii atat de mari la motor. Iar pachetul de drumuri grele la Opel inseamna garda marita la sol si scut metalic, deci teoretic nici o diferenta fata de o masina fara pachet de drumuri grele din punct de vedere al suspensiei.

Eu zic ca doctorul tau nu are nici o treaba, ti-a servit ceva din seria "fumezi si bei? a, atunci de asta este bolnav!".
  • vectrazri

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 V6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Miºtouri înþeleg dar vreo informatie, ceva, legatã de reducerea vibraþiilor aveþi? De exemplu: Revenirea la suspensiile originale, respectiv coborârea acestora, are vreun efect bun asupra maºinii? Sau schimbarea scaunelor, sau vreun tuning la motor? Fiindcã din punctul meu de vedere tuningul este un fel de frecþie fãrã erecþie dacã se adreseazã numai celorlaþi participanþi la mizeria de trafic din România, imagine, vopsea sau spoilere ºi nu schimbã în bine caracteristicile originale ale maºinii, unde pe primele locuri ar sta tot dupã mine confortul ºi siguranþa. Pentru putere în general e bine sã-þi iei o maºinã... ªi apropo de jafuri, cele mai moi suspensii, din cele câteva maºini pe care le-am avut, le-a avut un BMW 320 în 6 cilindri, un rechin din 78. Întrebare: La cât mã duce modificarea suspensiilor, înlocuirea eventualã a arcurilor ºi a amortizoarelor? Care ar fi cea mai bunã alegere?
Skip ads

  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Daca te referi la vibratii, alea ar trebui sa vina de la motor; solutia: nu mai merge subturat.
Daca "simti drumul in spate", atunci e din suspensie; solutia: presiune mai mica in cauciucuri, mai ales in oras, eventual cu talon 65 (195/65/15) pt ca nu cred ca exista kit de suspensie mai moale decat cea de fabrica. Tuningul urmareste coborarea si intarirea suspensiei.
Poti sa-ti cauti un scaun sofer de G vechi.

Eu cred ca problemele tale cu spatele se datoreaza pozitiei incorecte la volan. Daca vrei sa stai "ca smecheru", adica lasat mult pe spate, ai gresit masina. Scaunul la Astra Classic este astfel conformat incat necesita o pozitie cu spatarul inclinat putin. Poti lucra si la suportul lombar, mai ales daca ai huse: pui un rulou de burete sau pasla in zona lombara si tii posteriorul cat mai in spate.

PS: sunt medic neurolog si am Astra Classic 1.7 CDTI.
  • vectrazri

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 V6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Zaheiu.
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut
nu stiu ce lucrezi(vectrazri)dar daca lucrezi ca sofer(eu de exemplu+vreo 5 prieteni tot soferi)nu de la o masina ai facut ce ai facut ci de la condusul mult timp+incordare+oboseala+stres si inca vreo 5 cauze . majoritatea soferilor sufera de spate asa ca nu dispera .
respecte si sanatate
th
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
solutii ar fi (doar in regim de urgenta):

- inlocuirea suspensiilor cu unele "moi" (a la Daewoo Cielo - barca) - poti opta pentru ceva after-market cel mai bine
- jantele - nu mai mari de 15", cu inaltime balon pe undeva pe la 60 (cel mai bine umbli cu ce este scris in talon, gen de fabrica; sa nu fie sport, jante mari, cauciucuri cu balon subtire)
- presiune o idee mai mica in pneuri, pentru senzatie de "moale"

altceva nu stiu ce sa zic...
Skip ads

  • vectrazri

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 V6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca am aflat care a fost cauza. Iarna trecutã am mers ca omu prost cu cauciucuri de iarna iîn condiþiile în care zãpadã nu a fost. Deasemenea ºi poziþia la volan, aplecat puþin dreapta, spre schimbãtor, a avut un rol, ca ºi faptul cã am ridicat ceva greutãþi prin luna decembrie. Nu spun cã Astra diesel e periculoasã din punctul ãsta de vedere, dar parcã.....ar fi fost mai bine dacã avea suspensii independente pe spate. Vreau oricum sã-i schimb scaunul faþã, sã iau unul cu suport lombar...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Partea cu cauciucurile de iarna nu as crede-o, cauciucurile de iarna sunt mai moi decat cele de vara, deci mai comfortabile atat pentru spate cat si pentru ureche. Suspensia independenta spate nu are treaba cu rigiditatea suspensiei ci doar cu comportamentul masinii in curbe. Singurele cauze reale pe care le vad ar fi pozitia incorecta la volan si, mai ales, faptul ca ai ridicat greutati.
  • tfmercedez

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut baieti! e primul meu post aici...
Am observat si eu ceva asemanator.... recent ma cam doare spatele in zona lombara...eu banuiesc o forma timpurie de reumatism, problema cu masina mea Opel Astra 1,7CDTI din 2004 ... multi km (175000km) stare impecabila, dar recent am avut facut o criza de nervi si fiind la volan m-am razbunat pe masina , adica mi-am bagat bocancii in acceleratie si am schimbat vitezele la 5000 rpm daca atinge atata, oricum a zburat masina.....
Acuma regret ca ce am facut..... motoru nu mai toarce ca inainte la ralanti , adica turatia nu mai e constanta la cca 800 uneori scazand pe la 700 sau chiar 650 pt scurte perioade... ajungand sa trepideze portierele si bordul..... unde o fi problema? bujii? filtru de motorina? eventual la ECU?
  • vectrazri

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 V6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Chiar mi-au venit dracii ºi am mers numai cu ea câteva zile. Am îndrepat scaunul la 90 de grade, de fapt nu a fost niciodatã aplecat ºmechereºte pe spate, ºi am mai muiat cauciucurile. Nu m-am hotãrât încã dacã mã întorc la Vectra, vreau sã fac un drum întins de 200 de km sã vãd dacã mã ia iar durerea.
Celor care nu ºtiu cum e durerea de hernie de disc: În prima fazã durerea se simte ca o înþepãturã, puternicã, intermitentã, într-una din fese. Apoi durerea se localizeazã pe un picior. Când se ajunge, ca la mine, la amorþeala unor degete de la picior e grav ºi trebuie sã te gândeºti deja la operaþie. Repet, iubesc maºinuþa asta dar tare mi-e teamã cã de la ea mi se trage, fiindcã dacã schimb maºina nu mai am nici pe dracu. Pe de altã parte la 48 de ani ai mei trebuie sã recunosc însã cã de la ceva tot trebuia sã mi se tragã....
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am 2 vertebre tasate care ma dor cateodata. Inca nu e caz de hernie de disc, dar tb sa am grija.
La durerile de spate tb sa cauti explicatia in alta parte, nu in suspensia masinii.....acolo nu gasesti decat niste ulei. Smile no offense, dar medicul care ti`a zis asta nu are dreptate. E corect sa spunem ca sedentarismul ajuta la agravarea bolii, dar ce ti`a zis e absurd.
Hernia de disc se face in momentul in care 2 (sau mai multe vertebre) aproape ca se sudeaza una de alta si in jurul lor apar niste cartilagii ("cioculete"). Asta se intampla cand persoana respectiva cara greutati mult timp sau isi supune coloana vertebrala unor forte mai mari decat de obicei. Si simplul stat in picioare oboseste spatele la fel ca si statul pe scaun in masina, dar greutatea corpului nu face ca vertebrele sa se taseze. Baga abdomene zilnic, baga baschet, inot daca ai unde sau orice alt exercitiu care sa`ti intinda coloana si in 6 luni o sa te simti mai bine; am testat eu primul.Very Happy
Numai bine!
PS: Cauta un kinetoterapeut bun care sa`ti faca un masaj si sa`ti sparga "cioculetele". Cu putin noroc, scapi de cutit...Wink
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Sunt groaznice scaunele de Classic. Eu pariez ca scaunul e primul vinovat! am si o Astra H si am stat in destule masini si parerea mea e ferma Smile
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
O Doamne , ce topic ! Smile
  • vectrazri

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 V6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Topicu ca topicu, dar durerea doamne, durerea... Apropo mai nou m-a trimis marele doctor Ciurea la inot. Ceva mai bine... Sa zicem. Oricum sfatul meu e sa nu va luati pachetul de drumuri grele si daca e posibil sa optati pentru bezina! Fara vibratii baieti!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR