Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
of naspa cu tzara asta.
Am reusit sa inmatriculez masina (in piatra)
pe langa multe multe frecusuri si copii la acte si etc si etc, am dat de 2 ilegalitati, care daca nu as fi fost atent m-ar fi ars.

1. La trezorerie la impozite si taxe, trebuia sa platesc ceva in jurul a 500.000, nu mai stiu exact, taxa de certificat parca. Vine cu tupeu ghiseista si spune ca tre sa platesc impozitul pe 3 luni?!?!?!? Pentru ce!?! intreb eu. Ea cica tre sa platesc impozit pentru perioada de cand sunt posesor. Vai m-am atact si am sarit la ea, ca deja imi facea cele necesare ca sa platesc. Stau si ii explic ca masina e cumparata de mine din tzari straine, ca am rulat cu ea acolo 1 luna si doar 2 luni aici, ca am numere de germania etc. aia nu ca tre sa platesc. m-am enervat mai tare, si am sarit la aia ca eu am acte si numere nemtesti si ea nu are drept sa imi ceara impozit. poftim raspuns la ghiseista: -A, da? bine, atunci nu mai platiti impozit! intrebare la voi, pe ce baza legala si in ce cont as fi platit daca nu eram atent si nervos de pe urma atator umblaturi si hartoage?

2. Cand intreb de taxa de inmatriculare, ma trimite la alta trezorerie, directia lui peste, cae e la 1-2 km distanta. Merg acolo, stau la rand spun ca vreau sa platesc taxa, si aia ma intreaba daca mi-am calculat-o (?!?!?!?!?!). Pai nu dumneavoastra imi spuneti cat am de platit? nu, ca tre sa mergeti in cladirea cealalta la tanti marghioala sa va faca,,,, calculul. merg la aia si ma trimite la xerox sa mai fac nu stiu ce copii (peste tot mi-au cerut copii). ma intorc, deschide aia un calculator de pe net , incadreaza masina la 2-4 ani si imi iese aproape 70 mil. ma enervez si ma tip iar la aia, ca de ce nu foloseste un tabel cu incadrari, cu valori, ceva palpabil cu baza legala, standardizat si tot asa. aia ca da de ce? si eu o intreb asa mai mult ironic, ca da de ce nu o incadrati la 4-6 ani? face aia calculul si iese 60mil. asa e bine? zic eu da, multumesc. imi scoate foaia la imprimanta si merg inapoi la caserie, unde stau iar la coada, dau foaia aia si ma trimite la alt ghiseu ca sa platesc.
Intrebare: -daca ii duceam un buchet de flori si un striptioz m-ar fi incadrat la euro4 motor 1,2? eu cred ca e posibil.
- Pe baza matematica, legala si ce o mai fi fac astia incadrarile? nu mai stiu exact ce scria pe foaia de calcul, dar parca numai numele si suma de plata. o sa vad prin hartoage daca am o copie la foaia de calcul sa vad.

Multe magarii se mai pot face, putin tupeu si cateva pile si esti realizat.

La politie mi-au retinut absolut tot, plus ca m-au pus sa mai fac copii la actele originale din dosar, care erau dublate si de traduceri legalizate. Contractul de vanzare cumparare a ramas la ei, ca cica proprietatea e garantata de certificatul masinii. Bine ca mai am o copie legalizata la traducere.
Skip ads

  • Claudiu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ceau...

imi vine sa trag apa la tzara asta de kkt..........citesc ce intamplari ati avut cu inmatricularea masinilor si ma gandesc cu groaza ce ma asteapta....plus ca eu am cumparat masina din Cehia....si nimic nu inteleg ce scrie pe fisa tehnica (Brief)...oricum sper sa fie totul ok...

numai bine
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mult succes si nervi tari
  • dinoradu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Kadett 1988 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De curand (20 dec) am inmatriculat si eu o masina sh adusa din germania. Vreau sa spun doar ca nu am tradus nici un fel de act al masinii. Toata distractia m-a costat 3750 RON. Motor de 1124 cc3, euro3 din 10 decembrie 2003 (peugeot 206)
Skip ads

  • cristisonu

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
numere provizorii se pot lua de 3 ori,numai daca platesti taxa de prima inmatriculare,altfel nu se mai poate,nici daca o vinzi de 100 de ori.eu ma ocup de inmatriculari de 5 ani in galati.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Toata taxa trebuie platita? Sau se poate si partial? Nu se poate plati acum o parte si dupa 30 de zile restul..dar dupa noua varianta?
  • dinoradu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Kadett 1988 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
trebuie platita toata. si mie mi-ar fi convenit in rate (am dat 3100 ron). Evil or Very Mad
  • cristisonu

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
se plateste toata taxa,era bine daca se putea in rate.de ex la un opel astra 2001,motor 2.0 dti euro 3 se plateste 6950 ron.halal tara de kkt.sa traiasca guvernantii.
Skip ads

  • Claudiu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
multumesc celui care a deschis acest topic...adica lui alexandru, pentru informatiile oferite...mi-au fost de mare ajutor ...si mult mai simplu...in doua zile am terminat toata treaba...

Sanatate si numai bine....si sase-nvarta roata...

Bafta
  • daniel_c

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o intrebare: am venit cu masina din Italia in aprilie 2007 si am tot asteptat sa scada taxa (masina fiind pe numele meu, am luat-o de la reprezentanta Opel). Cum nu a scazut taxa, m-am hotarat sa o inscriu in Bulgaria, am prieteni acolo, unde mi-au facut imputernicire. Acum sunt foarte hotarat sa o inscriu aici, taxa e de 257 euro, motorul fiind euro4, masina din 2001, motor 1.2. Intrebarea mea este: cum numerele sunt definitive, e necesar s am aduc in Bulgaria sa o radiez sa imi dea provizorii sau si cu numerele astea definitive merge? Nu de alta, dar sa stiu ce sa fac sa nu ma trezesc ca trec de RAR si apoi imi fac probleme la politie, sau poate ca e mai bine sa intreb personal la politie. Bafta
  • blero

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut tuturor...si uffff, azi am scapat de tot frecusul inmatricularii...
nu a fost chiar asa de complicat cum ma asteptam.
nu mi-au cerut nici un document tradus, baietii de la RAR au fost destul de ingaduitori...
Cred ca vis-avis de initialele motorului nu au cum sa-ti schimbe norma EURO Y=EURO 3...Z= EURO 4
in rest multumesc celui care a deschis acest topic .
in 2 zile am rezolvat-o...
Si surpriza, in 2 ore mi-a dat numerele definitive la Udriste...
A, si vreau sa spun ca nu am mai luat numere provizorii de la noi, am circulat cu cele din germania pana am terminat toate actele...
Bafta tuturor si cati mai multi Km fara probleme...
  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
tot azi am montat si eu nr noi pe masina, bine la mine se pare ca a fost putin mai complicat, am tradus un act(20ron), am platiti iar numerele desi le aveam pe alea de la dacie, am platit 70ron la ople sa-mi recunoasca masina ca fiind cu 5 locuri ca in C.I de franta era trecuta cu 2...in fine dupa multe asteptari mi-am bagat ceva in tariceanu si n-am mai stat sa vad cum tot amana taxa asa ca am paltit-o(922 euro)
acum astept poate or sa dea astia vreo lege sa ne dea banii inapoi, macar o parte
bafta tuturor si sosea libera
Skip ads

  • evilinside81

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salutare tuturor! acesta este primul meu post pe acest forum, deci va rog sa fiti ingaduitori cu mine Very Happy
sunt un proaspat proprietar de opel vectra b, achizitionat din spania (unde locuiesc momentan), de la un particular.
problema mea este urmatoarea: tot ce detin ca si documente la masina mea sunt cartea de identitate si certificatul de inmatriculare, nu detin vreun contract de vanzare-cumparare... ca asa se procedeaza aici in spania... (certificatul de inmatriculare garanteaza proprietatea vehiculului) deci daca vreau sa inscriu masina in romania voi avea nevoie neaparat si de un contract de vanzare-cumparare?
  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
da, ai nevoie de acel act de vanzare cumparare pt a dovedi ca tu esti propietarul, ca ai cumparat-o,
  • blero

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sigur iti trebuie un act de vanzare cumparare...
fara ala nu-ti primeste actele la politie sa ti-o inscrie si sa-ti dea talonul...
bafta in continuare...
  • evilinside81

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru raspunsuri
am vorbit cu vechiul proprietar si ne-am inteles sa facem un contract de vanzare-cumparare...
acum intrebarea mea este urmatoarea: contractul de vanzare-cumparare este bun daca il facem "de mana" sau trebuie neaparat legalizat la notar. vreau sa imi raspundeti daca stiti SIGUR.
  • blero

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut...daca esti din bucuresti, mergi la vitan barzesti,si pe sosea, in drum spre parcul auto, este o rulota ,care se oacupa de acte auto.
mergi impreuna cu vechiul proprietar acolo, si-ti face actul de vanz-cump. pe loc.
totodata acolo faci si fisa tehnica a masinii...
daca mai ai nelamuriri spune...
stui ce inseamna sa umbli dupa acte...
bafta in continuare...
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mihdoi a scris:@ilconteleone
DA
masinile care circula pe drumurile din Romania platesc rovinieta, tot asa cum si noi cand plecam
prin alte tari platim pt drumurile lor (functie de legislatie ). UE sau nonUE
exemplu: la bulgari (5 euri pt 7 zile), la maghiari, platesti.
la greci nu
asta doar ce cunosc


sory..afara platesti doar taxa de autostrada..evident odata ce nu e inmatriculata in romania..nu se cere rovinieta!chiar daca iel circula cu ea in romania..politaiul nare de unde sa stie ca el sta in romania cu ea!..
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ionelangel a scris:
2. Cand intreb de taxa de inmatriculare, ma trimite la alta trezorerie, directia lui peste, cae e la 1-2 km distanta. Merg acolo, stau la rand spun ca vreau sa platesc taxa, si aia ma intreaba daca mi-am calculat-o (?!?!?!?!?!). Pai nu dumneavoastra imi spuneti cat am de platit? nu, ca tre sa mergeti in cladirea cealalta la tanti marghioala sa va faca,,,, calculul. merg la aia si ma trimite la xerox sa mai fac nu stiu ce copii (peste tot mi-au cerut copii). ma intorc, deschide aia un calculator de pe net , incadreaza masina la 2-4 ani si imi iese aproape 70 mil. .

Interesant acolo.. la noi in Iasi fiecare isi calculeaza taxa la un calculator...intri pe calculator iti introduci date masina si tot. aflii raspunsul.. dupa aia te duci la ghiseu si dai banii...
  • daniel_c

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Auziti..baieti...ma intreb atunci cand te intreaba fetele de la trezorerie cat ai de plata..daca tu le zici mai putin...ce se intampla? Te gasesc, vine dupa tine Tariceanu sa.ti ia dfferenta? Ca eu m.am gandit ca atunci knd platesc sa le zic mai putin..desi nu am mult (257 euro..azi am facut RAR-ul si e Euro 4). Deci daca le zici mai putin ce se intampla? S'a gandit oare cineva la asta? BAfta!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR