Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
azi am primit o recomandata de la politia rutiera Bistrita Nasaud
sa comunic cine a condus autoturismul cu nr. b05uzb in data de
09.05.2007 la orele 18 si sa se prezinte la politia Bistrita Nasaud.
eu unul nu am fost in Bistrita niciodata cu opelul,la altcineva nu
am dat masina treaba e ca poate au vazut bn 05 uzb si garcea
a trecut b 05 uzb,treaba e ca nu dau marca auto si culoare decit
nr. de inmatriculare.
a mai patit cineva ca mine?
cum se procedeaza?
Skip ads

  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Chiar ca e interesant ce ai patit. Solutia ar fi sa faci o cerere la Politia Capitalei prin care sa ceri detalii si sa motivezi si poate sa dovedesti cum ca nu ai fost prin Bistrita Nasaud. Pentru ca daca nu declari cine a condus masina, primesti tu amenda x puncte pentru ca esti proprietar. Si apoi tot la contestatie si proces ajungi. Sau poti sa incerci sa iei legatura cu agentul si sa-l pui sa mai verifice inca o data poza, caseta, sau ce are el acolo. Alt sfat nu am. Daca era alt numar de masina si primeai tu scrisoarea, cred ca puteai sa o ignori, dar cum e vorba de numarul tau, nu poti face asta.

Am verificat pe CEDAM si nu au masina cu bn, dar am gasit:
autovehiculul cu numarul de inmatriculare BZ05UZB este asigurat la:

ALLIANZ-TIRIAC ASIGURARI S.A. (detalii societate)
Filiala Buzau



Ultima modificare facuta de pmi la Vin 19 Oct, 2007 8:44 pm
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca esti sigur pe tine (ca nu ai fost pe acolo), le trimiti inapoi scrisoarea aia (merge si fax) si scrii pe ea ca nu ai fost acolo si nici nu ai dat masina altcuiva. ar fi bine sa le pretinzi si scuze in scris pentru acuzatii false.
eventual ii ameninti ca ii dai in judecata pentru hartuire.
ei s-au uitat pe inregistrarile unei camere video si probabil au scris numarul aiurea. daca incep sa faca scandal, la tribunal vor fi nevoiti sa prezinte dovada, inregistrarea. se va vedea foarte clar ca nu e masina ta si gata. le iei banii de despagubiri.

oricum, daca le trimiti hirtia inapoi se vor uita inca o data pe inregistrare si nu te vor mai bate la cap. nu ca si-ar cere scuze, nu cred ca le sta in fire.

edit: va ca mia luat-o cineva inainte: NU TREBUIE SA DOVEDESTI NIMIC. ei trebuie sa dovedeasca, pentru ca ei acuza. ar fi si greu sa dovedesti asa ceva, doar daca nuai acte ca masina a stat intr-un service in acea zi. in caz ca masina era utilizata normal nu ai cum sa dovedesti.
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu te sfatuiesc sa mergi cu scandal si pretentii de scuze, ca nu te mai serveste nimeni. Si trebuie sa mergi personal, sa vorbesti cu un "garcea" sau cu comandantul (daca ajungi pana la el) si sa incerci sa rezolvi atunci pe loc. Nu te gandi ca in cazul unui proces iei despagubiri. In cel mai fericit caz scapi fara cheltuieli de judecata, dar timpul pierdut nu il mai recuperezi. Ei oricum nu patesc nimic daca au gresit un proces verbal, cand o sa vada judecatorul ca e alt numar, o sa-i puna sa mai scrie un PV. Daca le trimiti pur si simplu hartia inapoi o sa primesti amenda pentru nedeclararea soferului. Nu sta nimeni sa verifice de doua ori o caseta, doar pentru ca spune cetateanul ca nu a fost el acolo. Treaba asta se dovedeste la proces, si ei stiu asta. Daca numarul de pe hartie nu era al tau, mergea chestia cu trimisul inapoi.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pmi, te inseli. nu trebuie sa mearga deloc pina acolo, si nici macar nu terbuie sa se prezinte in cazul unui proces.

tu ai ceva habar de drept? cel acuzat nu trebuie sa dovedeasca nimic. cel care acuza tebuie sa dovedeasca. daca se ajunge la proces politia va tebuie sa aduca dovada si o sa aiba degetul in gura, asta stiu si ei si nu vor ajunge la proces.

tu vrei vechiul sistem de lasa ca ma inteleg eu cu garcea. noi cica vrem un stat de drept.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa faci nimic.Pur si simplu pune recomandata bine si gata,nu ai ce dovedi si cu cat ai bagi mai mult in seama cu atat vei vedea de ce sunt buni niste politisti incompetenti carora li se da importanta.Raman doua alternative ,ori gasesc vad singuri ca au gresit ori ajungi la tribunal si sigur se dovedeste acolo ca sunt niste idioti.Abia acolo poti cere sa ti se plateasca timpul pierdut si stresul de a te vedea acuzat de ceva ce n-ai facut.
De ce sa-ti mananci nervii cu explicatii cu drumuri si cine stie ce altceva le mai trece prin cap,oricum despre vinovatia unui om nu se pronunta ei ci tribunalul,iar din ce-ai vazut pana acum sunt absolut aerieni.
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
hai sa va pun si recomandata sa vedeti si voi ce scrie.nu am sa las lucrurile asa.vreau sa se rezolve fara sa ma plimbe prin tribunale.



scuze daca e prea mare"recomandata" dar nu stiu sa o fac mai mica.vedeti ca in josul paginii eu citesc ceva de genul... 65 km/h Beclean.
ce credeti?
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
suna-i si ceartate cu ei. un prieten a primit dintr-o localiate prin care trecuse o astfel de citatie ca-l prinsese radarul si i-a sunat si le-a zis sa indice motivul clar pentru care sa mearga la ei ca acel drum il costa timp si bani destui de care nu dispune pentru placerea lor de a-l plimba. i-au zis ca l-a prins radaru si a cerut prin fax poza in care sa se vada in clar ori fatza soferului ori numarul de inmatriculare cu ora si ziua aferenta filmarii, iar in caz contrar nu se va prezenta niciunde si-i va da in judecata cu cerinte de daune morale si materiale daca se va continua aceasta actiune fara dovezi ale chemarii.
i-a trimis poza cu nr masinii si s-a dus Smile a platit amenda. in cazul tau nu vor avea ce sa-ti trimita care sa te incrimineze.
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Sincer mi se pare ca este prea multa agitatie pentru nimic.
Poti pur si simplu sa raspunzi la acea recomandata cu alta recomandata in care sa pui o coie dupa ce au trimis ei si raspunsul tau, ceva de genul ca masina ta cu nr de inmatriculare cutare nu a fost in acea data in acel judet. Eventual le spui ca poti dovedi cu martori: vecini, colegi de serviciu, parinti, etc, cine te-a vazul sau cine are destula incredere in tine incat sa depuna marturie...
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sfatul lui ovidium mi se pare cel mai indicat
As mai adauga doar sa atat: sa le ceri sa verifice din nou PV. Poate ca cel /cea ce a redactat scrisoarea catre tine,
a mancat o litera din nr masinii
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu cere nimic. Mai trimit PV si la plesneala, asa ca lasa`i in pace.
Unui vecin de`al meu i`a venit un PV prin care era intrebat "in data X la ora Y ati fost cumva cu masina in locul Z?" SI fraierul a zis DA, in loc de NU si a platit un radar. In cazul asta, politia nu stia sigur daca a fost el; daca stia sigur, ii venea direct poza.
Asa ca ..... da`i in ma`sa`n...lasa`i sa se agite si stai linistit.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu ii venea direct poza. astia nu trimit pozele decit daca e neaparat nevoie, altfel nu se obosesc. deh; e scump sa imprimi o poza.
Skip ads

  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am un prieten la udriste si mi-a zis ca au trimis recomandata
sa vada cine a condus masina si apoi trimit amenda,dar eu fiind
sigur ca masina nu a fost in Bistrita o sa merg la udriste sa
comunic ca masina nu a fost in Bistrita si politia trebuie sa vina
cu dovada ca masina a fost in Bistrita si apoi astept.
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
am rezolvat.am sunat la politia rutiera Bistrita,au mai verficat odata si se facuse o grseala
asa ca am scapat de amenda.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
si cum au zis?
Vaaaaaiii...ne cerem mii de scuze ca v-am inoportunat si v-am creat atatea griji... Smile ?
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bine mosh ca ai scapat ... nu iti doresc sa ajungi pe la tribunal ... stii ca eu din februarie nu am terminat inca Sad( .. btw apropo de recomandatele astea vesele , in care iti cer sa le spui cine era la volan ... avocatul de la noi de la firma sustine ca de la udriste un "amic" i-a spus ca singura solutie sa scapi de suspendari in caz ca ai viteza mare este sa declari ca nu ai fost tu si ca nu mai stii cine a fost atunci ( mai ales daca au trecut si cateva luni de la abatere ) si cica atunci se primeste o singura amenda platibila la circa financiara .. Are cineva idee daca mananca "de-ala negru " sau chiar asa este ?
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@stefy_726 : pana la urma tot la sfatul meu cu "ia legatura" ai ajuns. vezi ca a fost mai simplu decat sa te certi si sa ameninti cu proces, cum te sfatuia Sezran? asa cum tie putea sa-ti fie lene sa iei legatura cu ei, si ei puteau avea aceeasi reactie la actiunile tale. bine ca ai scapat.

@apasaciu: asa cum am mai scris, daca nu declari cine a fost la volan, se primeste o amenda pentru nefurnizarea informatiilor cerute. amenda aceasta este mai mare decat cea pentru viteza, dar macar scapi fara puncte sau carnet suspendat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR