Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Buna!
Am un vajait pe spate si cred ca e de la rulmenti. Imi puteti spune cati rulmenti sunt pe spate? 1 sau 2? Sunt greu de schimbat? Eventual si niste preturi...

Pt. Vectra B 1997
Multumesc!
Skip ads

  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pentru fiecare roata ai cate un rulment. Daca ai ABS este mai scump, ca si orientare undeva pe la 350-400 ron in magazin(preturi din iunie, dar poti sa cauti pe magazine online informativ), iar manopera depinde de locul unde o faci, mie mi-a schimbat o bucata cam in 40-50 minute, dar poate la service o lungesc. Daca esti sigur ca e de la rulment, schimba cat de repede poti pentru ca iti uzeaza cauciucul inegal.De obicei poti sa verifici asta daca iei curbele in viteza si se aude un huruit.
  • GIX 06

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mergi mai intai la un mecanic si verifica, eu am aveam acelasi vajait si am zis sigur este rulmentul!Si l-am luat, a costat 370RON plus manopera(nu mai stiu cat)numai ca surpriza desi schimbasem rulmentul tot facea, apoi diversi mi-au zis ca ar fii amortizoarele uzate(am testat amortizoarele la un service toate OK)si de fapt aveam cauciucurile putin cocosate, uzate aiurea, e posibil sa fi avut defecte.
A...si sa stii ca un rulment uzat nu uzeaza cauciucurile inegal, nu stiu de unde a scos-o colegul!
Rulmentul este unul singur si este cu tot cu butuc(daca ai ABS are si senzorul inclus),ti-am spus cat am dat eu pe el iar de schimbat mi l-a schimbat cam in 35 min.Ma rog eu l-am schimbat degeaba asa ca zic sa verifici mai intai decat sa dai banii de pomana!
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
M-am bazat pe propria experienta, pentru ca la mine era rulmentul de vina si am avut si cauciucul uzat inegal, si ma gandeam ca datorita faptului ca rotii i se permite de catre rulment, in curbe, sa se inclineintr-o parte,asta sa fie cauza uzurii.Probabil ca nu e, dar la mine asa s-a intamplat.Oricum, in concluzie, e de verificat.
Skip ads

  • GIX 06

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca si la tine tot de asta vajaia(am avut si cauciucul uzat) si probabil ca s-a suprapus cu rulmentul defect si de aici ai tras concluzia asta!Apropo ai vazut cum arata rulmentul?Este cu tot cu butuc si nu are cum sa permita rotii nici o inclinare !
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Mie mi-a aparut problema in timpul unui drum Oradea-Cluj, cand, pe la jumatatea drumului, in momentul cand luam curbe la dreapta, se auzea un carait.Am oprit si am sunat un mecanic, care mi-a zis sa ridic masina pe cric, si sa misc roata in plan vertical, iar daca se misca sigur e de la rulment.La Cluj, am cumparat rulmentul, si in momentul cand mi l-a schimbat, am vazut si cauciucul deformat,pe care l-am schimbat cu roata de rezerva. Ideea e ca dupa operatiunea asta, nu se mai misca roata in plan vertical, deci concluzia mea a fost cea de mai sus. Nu vedeam alta explicatie inafara de cea pe care am amintit-o, dar acum fac legatura ca la 3-4 luni am fost la o verificare si a trebuit sa-mi schimb bucsile oscilante, deci probabil ca de acolo era si miscarea suspecta. Idea
  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si la mine se misca roata daca o misc in plan vertical, dar sa fie de la rulment? Stiu ca am niste bucse care se cer schimbate, chiar zilele astea o voi face. Sa vad apoi daca se mai misca roata...
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Dupa cum spune GIX 06, se pare ca nu are nicio legatura rulmentul cu miscarea in plan vertical, asa ca cel mai probabil cauza este bucsa oscilanta. Pretul uneia este undeva intre 45-80 ron, durata schimbului este in functie de cat de intepenita e bucsa veche(cand mi-a schimbat mie, a rupt cateva suruburi pana a scos-o), in jur de o ora/bucsa.
Skip ads

  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut.Am si eu un huruit pe spate,doar ca la mine se aude pe la 60-80km/h si dupa aia nu se mai aude si aztazi am verificat rotile de pe spate,dar nu am ridicat-o pe cric am miscar pur si simplu de roata si nu se simtea nici un joc la rulmenti,dupa aceea am ridicat-o pe cric si am inceput sa misc de roata si am depistat putin joc la roata de pe dreapta spate...nimic grav pana acum...dupa acea am lasat masina jos de pe cric si am miscat iarasi de ia....m-am ingrozit.la rotile de pe spate aparuse un joc destul de mare si pe o parte si pe cealalta.Acum va intreb pe voi....De ce nu sa simtit jocul prima data,sau de ce nu se simte jocul cand masina sta jos?se simte doar atunci cand o ridic pe cric si o las imediat jos.Sa fie din cauza ca rulmenti sunt actionati?Sa fie jocul de la rulmenti sau de la ceva busca? vectra b2 2001
  • tomytm

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca e de la rulmenti iar faptul ca se simte cand o ridici si dupa ce o lasi jos cred ca e de la faptul ca pana se aseaza in locul lor(unde e largit) Nu stiu daca am explicat bine dar eu zic sa mergi la cineva care se pricepe cat de cat si daca e de la ei sa-i schimbi ca daca ti se blocheaza e mai mult de lucru. Nu sunt scumpi, cateva sute de mi in timisoara.Eu am vrut sa schimb pe fata la a mea dar nu a fost de la ei, oricum ideea e sa mergi la cineva sa-ti zica sigur. Din timisoara de unde am mai luat eu piese fac si reducere.
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Doar cateva sute de mii>>?Pai am gasit mai sus,spuneau niste colegi ca ar fi in jur de 300 lei buc pt ca se schimba cu tot cu fuzeta.O sa mai caut sa vad opini,oricum mersi de sfat.Astept sfaturi si pareri....
  • tomytm

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Da, scuze...am inteles eu gresit si am uitat ca se schimba cu totul...
Intradevar asa e, pretul e intre 300-400 RON/BUC.
Scuze inca odata si bafta
Skip ads

  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si eu cred ca am probleme cu un rulment, faza ca de la un timp a inceput sa se auda mai tare si am crezut ca ii altceva, ceva de la motor. Ca sa ma conving ca ii ceva rulment probleme am oprit motorul in timpul mersului si zgomotul inca se mai auzea.
Acuma ce ma interezeaza pe mine ii ca daca ar fi ceva de la motor s-ar opri bataia cand as opri motorul in timpul mersului nu ?
Prima data am crezut ca ii de la volanta, dar m-am calmat cand am incercat faza cu motorul oprit in timpul mersului.
Care ati mai avut probleme cu rulmentii, ati incercat su ceea ce am facut eu sau cum vati dat seama inainte sa mergeti la mecanic ?
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si niste preturi mai de actulitate daca se poate, de la cei care au schimbat recent un rulment.
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
480 pe buc pt vectra b2 cu abs
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu e nici unul care a schimbat rulmenti pentru Vectra C ?
Un pret ?
  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna dimineata. Eu am schimbat rulmentul spate la o Vectra C, bineinteles la indicatiile "meseriasilor" deoarece aveam un zgomot pe spate. Rulmentul nu se cumpara separat ci numai complet cu fansa, senzor ABS, etc. si am dat in jur de 600-650 lei. Dupa schimb am observat ca la mine nu era problema rulmentul ci era ceva desprins pe sub masina care facea zgomot la o anumita viteza. Daca vrei iti dau eu rulmentul original GM care este in perfecta stare de functionare cu tot cu senzor, etc. Suna-ma si ne intelegem. Tel.0721287798.
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca mai vb, intai trebuie sa merg sa imi confirme si un mecanic daca intradevar ii rulmentul de vina si apoi vorbim.
Mersi !
  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ok. Piesa asteapta in cutie in dulap.
P.S. Ansamblul se schimba foarte usor, poti sa o faci chiar tu in 20-30 min.
  • serkan

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am avut aceiasi problema,la 40-60km..se auzea un huruit pe spate ...ma duc la meseriasi..mi se recomanda sa schimb rulmenti..care costa cam 550-630 ron...jaf curat,am riscat si miam cumparat 2 cauciucuri noi si a mers,cauciucurile erau de vine nu rulmenti ..bine ca nu iam cumparat Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR