Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mai adaugati inca unul. M-am lasat pe 12 februarie. De ce 12 Februarie? Uite asa. Am "luat" 12kg, era necesar (1,87m / 75kg ,acum), dar mananc tot timpul. Oricum etalonul meu este urcatul 8 etaje cand nu am lift. Acum zbor pe scari.
Skip ads

  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Idivora subscriu si eu:
8 etaje cand raman fara lift.
Ghinion este ca ramanem cam o data pe luna. Very Happy
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
este cineva care s-a lasat folosind guma de mestecat nicorete? m-ar interesa impresii... nu ce scriu ei pe site
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
si eu am fumat o vreme pana mi-a venit mintea la cap:)

acum, cand simt miros de tigara imi vine sa fug.
e mult mai bine acum.
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Care este reteta voastra miraculoasa? Sa nu-mi spuneti de vointa! Asta ti-o baga in nas toti medicii dar nu fac nimic pe linie medicala sa te ajute efectiv. Pentru ca ce te faci atunci cand devii victima a dependentei?Dupa lasarea de fumat tendinta de a te reapuca este mare si ai sanse abia dupa doi ani sa scapi definitiv si in mod cert dupa zece ani cand organismul este ca atunci cand te-ai apucat.Spurcata treaba!
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
eu daca mai ieseam seara si pe undeva bagam lejer 3 pachete Smile, am aproape un an si la fel m-am lasat : "de maine nu mai fumez" si a tzinut
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mie unul imi si place sa fumez si nu ma pot imagina ca pe un nefumator. De aceea problema e in primul rand psihologica si mai putin de dependenta de nicotina. Oricum am si bagaj excedentar de greutate.
PS: Fumez de la 14 ani, din 1994...acum un pachet pe zi (asta daca nu ma duc la vreo petrecere ceva, ca acolo fara numar, fara numar). Intre 17-19 ani bagam 3 pachete Embarassed
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Da, e destul de nasol cu lasatul de fumat. Prin vara mi-am facut o radiografie la plamani, doctorul m-a chemat la el si m-a intrebat daca fumez, eu zic da, el zice de cand, eu de vreo 14 ani, nu mult, nu ajung la un pachet pe zi decat rar (weekend, sprit cu prietenii), el zice ati fumat destul si-mi arata radiografia. Jumatatea superioara a plamanilor era plina de niste firisoare, vase de sange in timp ce jumatatea inferioara era asa cum ar trebui sa arate niste plamani curati. E, si de atunci tot incerc sa ma las. Am avut o saptamana in care nu m-am atins de tigari, dupa aia am fumat mai putin (cate 3-5 tigari pe zi), in weekend fumam iar la greu, dupa aia iar cateva zile fara tigari si tot asa. Acum n-am fumat de duminca si chiar nu simt nevoia de tigara. La mine nu prea a functionat aia cu lasatul si gata. Chestia naspa e ca mie chiar imi place sa fumez, nu fumez de stres, de nervi sau mai stiu eu ce. Si un sfat pentru cei care fumeaza si baga cafea pe stomacul gol: renuntati cat mai repede la obiceiul asta, cel putin mancati ceva inainte. Asa am facut si eu vreo 2-3 ani cand stateam in camin in facultate si uneori am niste arsuri de simt ca mor (gastrita, ulcer, nu stiu exact). E cel mai mare rau pe care-l puteti face stomacului vostru. Va imbolnaviti pe banii vostri si e pacat.
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Anul trecut, dupa o raceala puternica am resuit sa spun adio tigarilor, dar imediat am spus buna ziua frigiderului si mi-am declarat dragostea dulciurilor...si cam in 7 luni am pus pe mine 20 kg, hainele nu ma mai incapeau. Oricum nu ma mai simteam obosit, hainele si casa nu mai miroseau urat, dar din cauza kg puse m-am reapucat.
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Te-ai apucat iar dupa 7 luni? Pacat. Cu dulciurile nu le am deloc si chiar nu simt nevoia. Ciudat e cu cafeaua, pot sta zile intregi fara macar sa ma gandesc ca as bea o gura de cafea. In schimb, mi se face somn mult mai repede. Auziti, da' daca fumez asa, cam un pachet la 2-3 saptamani, ce ziceti, e bine? Adica o tigara la 2-3 zile.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:Care este reteta voastra miraculoasa? Sa nu-mi spuneti de vointa! Asta ti-o baga in nas toti medicii dar nu fac nimic pe linie medicala sa te ajute efectiv.

Pai daca nu ai un pic de vointa sigur nu reusesti...Si asta nu e valabil doar cand vrei sa renunti la fumat.. Wink Adica totusi trebuie sa SI vrei sa te lasi...si in afara de asta..trebuie sa ai o ocupatie mai mereu...ceva care sa te faca sa uiti de "ce-ar fi sa mai bag o tigare"?... Asa cum am vazut pe aici majoritatea au aplicat metoda "de azi inainte nu mai fumez"... Si sincer, cred ca asta e singura metoda care chiar da rezultate... Va dau 2 exemple :
1 - am incercat sa ma las incet de fumat - adica sa fumez cate o tigare mai putin/zi...Si a funtionat pana am ajuns la vreo 2-3 tigari/zi dupa care am zis "lasa ca ma las altadata"... Deci : n-a mers !
2 - un prieten a incercat sa se lase cu nu-stiu-ce pastile...Adica luai o pastila din aia si o perioada (cam o zi sau ceva de genu' asta) nu mai aveai pofta de fumat; chiar iti facea rau sa simti fum de tigara...Si a mers..cam 2 sapt. Dupa care s-a lasat de pastile.. Laughing Deci : nici asta nu a mers... Acum vreo 2 luni s-a lasat si el cu metoda "de azi gata!"...
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bogeyman a scris:Auziti, da' daca fumez asa, cam un pachet la 2-3 saptamani, ce ziceti, e bine? Adica o tigara la 2-3 zile.

Eu am auzit ca ar fi indicat sa fumezi 1-2 tigari/zi... Cica organismul ar avea nevoie si de nicotina...dar in limita bunului simt... Adica se aplica regula "ce e prea mult strica". Nu stiu daca o fi adevarat dar asa am auzit... Question
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu m-am lasat de fumat din cauza ca am dat in astm datorita tigarilor.
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dupa salar o sa incerc si eu cu Nicorette. Voi vedea daca merge sau nu, o sa revin cu un feedback.....sper sa functioneze Wink
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Metoda, nu e nici reducerea treptata a numarului de tigari fumate, nici Nicorette, ci urmatoarea: se ia pachetul de tigari (indiferent in ce stadiu este) se inghesuie bricheta in el si se arunca in primul cos. Mai departe e numai vointa. Si asta v-o spune unul care a fumat 32 de ani (nu va mirati, am 49 acum), in medie 15 tigari pe zi.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Si asta v-o spune unul care a fumat 32 de ani.

Asta inseamna ca primul muc de tigara pe care l-ai aruncat putea sa-mi fie tata daca se chinuia un pic... Embarassed
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ok...ok...daca se chinuia un pic MAI MULT... Eu am 23...Very Happy
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mai fratilor sa fie clar,unii sunteti ca si copiii mei ca varsta, de fumat fumeaza multi dar asta nu inseamna ca sunt fumatori. Fumatul este o BOALA atunci cand devine dependenta. Faptul ca unii v-ati lasat mai usor sau mai putin usor este expresia gradului de dependenta la care ati ajuns.Vointa, recunosc, este valabila pentru grad mic de dependenta dar mai incolo nu mai putem vorbi de ea pentru ca boala s-a cronicizat si dependeta este instalata pe deplin.Cei care v-ati lasat imi veti da dreptate in functie de perioada cat rezistati. De aceea spuneam de perioada minima de doi ani si zece ani ca sa te consideri nefumator.Faptul ca un coleg de aici a reluat fumatul dupa sapte ani de abstinenta confirma pe deplin spusele mele. Dependenta ca sa fiu clar este cam asa: ajunge omul la doctor, are o boala doua sau mai multe dar nu se sperie prea tare.Bun,vine omul iar la doctor, asta ii taie un picior ca facuse arterita cronica obliteranta cu gangrena, omul se reface postoperator si dupa o saptamana doctorul il prinde fumand la buda. O sa spuneti ca ala chiar era nebun si isi merita soarta.Poate, dar nu este el de vina. El saracu este victima a dependentei si doctorii daca descopereau pana acum antidotul exista un premiu Nobel.Eu inca n-am auzit.Si nici ei. Ca flagelul asta tot de la ei a scapat, din laboratoarele medicale ale vremurilor.Scuze pentru aceasta prelegere dar va rog sa ma credeti,ca chiar daca fumez,sunt cel mai mare dusman al fumatorilor.Eu respect pe nefumatori si caut sa ma otravesc singur fara a-i implica si pe altii. Pe final cred ca Omul este o greseala de proiectare: "Daca Dumnezeu il facea pe om fumator, atunci el,omul,trebuia sa poarte pe cap un hogeag".Dar cum nu-i asa...Concluziile le trageti dvs. Si inca ceva: cei care v-ati lasat incercati si nu compensati cu dulciuri sau alte hidrocarbonate in exces caci diabetul este la usa.Sunteti tineri si este pacat.
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Boogie a scris:Eu am auzit ca ar fi indicat sa fumezi 1-2 tigari/zi... Cica organismul ar avea nevoie si de nicotina...dar in limita bunului simt... Adica se aplica regula "ce e prea mult strica". Nu stiu daca o fi adevarat dar asa am auzit... Question


Asta inseamna ca nefumatorii isi priveaza organismul de acest...element? Ma indoiesc totusi ca nicotina ar face bine.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nici vorba.Nicotina face ravagii de la prima patrundere in organism.Este cel mai al dracului drog ca substanta cu actiune lenta.Ea se foloseste in medicina in scopuri precise si mai ales in compusi.Organismul in mod natural nu are nevoie de ea.Vedeti voi organismele vii consumand tutun? Din contra evita aceasta planta.Cei care ati luat tigara aruncati-o dracului cat mai aveti inca vreme.Altfel este prea tarziu si cu cat trece timpul devine aprope imposibil fara ajutor. Astia care sunteti baieti tineri daca v-as intreba de ce ati pus tigara in gura prima data sigur nu ati sti precis.De altfel nici eu nu stiu.Pentru mine insa e putin cam tardiva aceasta intrebare retorica.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR