Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • adriandaco

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
M-am lasat si eu aproape trei ani si la un necaz le-am luat inapoi. Mor de ciuda!
Skip ads

  • boradarius

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2011

  • Mesaj Privat
eu am un an si ceva si cand vreau sa nu fumez nu fumez.Nu sunt dependent.Sunt zile cand fumez 1 pachet si sunt zile cand fumez 2 tigari sau chiar deloc si nu disper dupa ele doar ca simt o placere.Si nici nu imi pare rau ca m-am apucat pentru ca oricand pot sa le las.De ex. cand ma doare gatu nu fumez deloc si nu am probleme din cauza asta.
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am 2 ani si 5 luni le=am lasat la Revelionul2009 2010 si ma simt bine ce nu imi place ca m=am ingrasat vreo zece kg dar am alt chef de munca si e si economie ca aici e un pachet 5 euro Numai bine si ambitie
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ca tot vorbim de fumat, in ultima vreme am observat o incidenta tot mai mare a neoplasmelor esofagiene si de pancreas la pacientii fumatori. De fapt, toti pacientii pe care i-am avut cu aceste neoplasme erau mari fumatori. Si din pacate aceste neoplasme au un prognostic extrem de nefavorabil in Romania cu o rata de supravietuire la 5 ani undeva pe la 5%. Asa ca mare grija...
  • Rapcore

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2011

  • Mesaj Privat
M-am lasat si eu de fumat 10 zile iarna trecuta. Deja de la a 6-ea zi visam noaptea ca fumez si ce bine e. Nu mai spun ca aveam draci mereu si ma certam cu toata lumea din orice prostie. M-am apucat din nou, fumez un pachet pe zi cel putin, imi place, sunt linistit si nu cred ca ma voi lasa de fumat in curand. Poate doar sa fac cumva sa le reduc sau sa imi cumpar tutun la punga si sa imi fac singur tigarile, asta ca sa mai reduc bugetul alocat fumatului.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat


Chiar mi-ar place sa ma las de fumat...
  • iulimlc

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Ca sa te lasi de fumat trebuie sa ai AMBITIE. Eu fumam 2 pachete pe zi, de multe ori chiar si mai mult ( tinand cont ca am fost DJ si noptile l-e petreceam in club) si m-am lasat de 2 ori . Prima data nu am mai fumat 8 luni dupa care m-am luat iarasi, iar dupa vreo 3 ani m-am lasat din nou de fumat. De fiecare data " mi-am pus in gand sa nu mai fumez" si ASA AM FACUT ! Acum am aproape 5 ani de cand nu mai fumez si m-a simt extraordinar de bine
Skip ads

  • Vergy

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Aproape 7 ani de cand numai fumez,inainte de a ma lasa eu nu vedeam o zi in care sa ma simt bine fara sa fumez,credeam ca tigara era singurul lucru care ma facea sa ma simt bine,dar nu a fost asa,pentru ca atunci nu realizam pericolul si acum regret ani in care am fumat.Este usor sa te apuci de fumat si foarte greu sa te lasi,plus de asta este si un viciu scump,dar cand fumezi nu realizezi,cand te-ai lasat te gandesti ca trebuia sa fi fost nebun sa cheltui aprope 450 lei pe luna pe tigari
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cu cat incerci de mai multe ori sa te lasi cu atat cresc sansele sa reusesti.

In cazul meu, rezultatul imediat a fost ca puteam sa urc 3 etaje fara sa obosesc. Alt side efect a fost scaderea capacitatii de concentrare si de rationament, dar asta e doat temporar pe perioada sefrajului. Alt side efect a fost lipsa rabdarii , daca cineva incearca sa se lase de fumat, neaparat sa nu conduca in acea perioada, lipsa rabdarii la volan e periculoasa mai ales cand vrei sa faci o depasire si nu alegi corect momentul.

Sper ca pretul ridicat al tigarilor fata de pretul mic care era mai de mult sa descurajeze tinerii sa fumeze.
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am fumat 30 de ani fara intrerupere, fumam un pachet pe zi, am luat tigara electronica si asa am reusit incet si cu multa vointa, acum mai trag din tigara electronica dar cu concentratie 0 de nicotina, nu mai simt nevoia fizica de nicotina, am ramas doar cu dependenta psihica de a trage din tigara, o sa scap si de tigara electronica cat de curand, acum cu banii care ii dadeam pe tigari pot sa mananc un fel de mancare la cantina.
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Ca tot vorbim de fumat, in ultima vreme am observat o incidenta tot mai mare a neoplasmelor esofagiene si de pancreas la pacientii fumatori. De fapt, toti pacientii pe care i-am avut cu aceste neoplasme erau mari fumatori. Si din pacate aceste neoplasme au un prognostic extrem de nefavorabil in Romania cu o rata de supravietuire la 5 ani undeva pe la 5%. Asa ca mare grija...


Sa inteleg ca sunteti medic? Sunt fumator dar cred ca pe langa vointa ai nevoie si de altceva care sa inlocuiasca nevoia...fumez max. 1 pachet, nu pot sa spun ce, dar d-alea de 1 mg. nicotina...
Skip ads

  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Este mai mult decat medic, este doctor in medicina Smile

Nevoie dureaza tare de tot 4 saptamani maxim, din care primele 2 saptamani sunt cele mai grele. Dupa aceste prime 4 saptamani scade la un nivel suportabil ( nu dispare de tot ). Intr-un final dupa ~6-7 saptamani nevoie de fumat dispare de tot dar ramane ideea: parca mi-e dor de gustul unei tigari, si adevarul e ca daca incerci o tigara dupa ce nu ai mai fumat mult timp, chiar o simti foarte bine. Asta este inselator de multe ori, multi se apuca iar si iar de fumat, deci atentie!

Stiintific nu e clar daca nicotina sau restu de mii de substante toxice din tigara cauzeaza dependenta, stimularea sistemului nervos(cresterea pe moment a capacitatii intelectuale) si starea ca tigara e ca si mancarea , prin care crezi ca inafara de tigara nu mai e nimic altceva. Deci, nu cred ca exista inlocuitori.

Sa mai zic si eu ce face rau fumatu: monoxidul de carbon se leaga IREVERSIBIL de hematii, hemtia devenind inutilizabila. In cazul bioxidului de carbon / oxigen, acesta se leaga reversibil de hematii, astfel facandu-se transportul oxigen / bioxid de carbon in corp. Cand tragi din tigara, bienenteles ca este monoxid de carbon. O hematie traieste destul de mult ~120 de zile. Cand fumezi, hematiile deving inutilizabile trebuind facute altele noi de catre maduva, iarasi si iarasi.

Din cate stiu, neoplasma este un mod elegant de a zice ca ai cancer. Medicii vorbesc destul de rafinat ca sa nu sperie pacientii. Daca iti zice ca ai cancer, te sperie. Daca iti zice neoplasma, parca nu te sperie asa tare. Plus ca pot vorbi intre ei, fara ca tu sa intelegi prea multe deoarece nu cunosti limbajul.

Ce nu inteleg eu este procentul: 5% traiesc toata viata sau 5% traiesc maxim 5 ani ?
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns!
Cred ca fac parte din categoria celor care se pot lasa de fumat, adica daca nu vreau sa fumez o zi sau doua, nu fumez dar ,,momentan,, sa zicem ca trec cu familia printr-o perioada mai dificila care va trece intr-un final, cred ca pot sa fac un efort o saptamana, imi doresc mult sa scap de acest obicei, mi-ai dat sperante!
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am vazut foarte multi dependenti care sau lasat de fumat brusc, si eu ma miram si nu puteam sa inteleg cum au reusit, din acest motiv am considerat ca este in primul rand o problema de vointa, nu am inteles ironia lui mihaiadrian cu doctor in medicina, eu dupa cum am mai zis, nu mai simt nevoia de tigara, am trecut deja de perioada critica, mai ramane sa imi conving si nevasta sa se lase si atunci sunt pe deplin multumit.
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu este ironie in nici un caz, imi pare rau ca se vede asa.

Medic este o persoana care termina 6 ani + inca minim 3 pana la maxim 10 de rezidentiat (intre 9 si 13). Doctor in medicina este o persoana care dupa perioada aceasta face studii de doctorat care mai dureaza si acelea minim 3 ani (de obicei dureaza mai mult ). Cantitatea de informatii de memorat este enorma.

Este o diferenta intre medic si doctor. Poate exista de exemplu si doctor in ingineria sistemlor.


http://www.digi24.ro/stire/...-fara-tutun_57867
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@mihaiadrian : cu scuzele de rigoare, iti povestesc si cazul meu : am fumat 15 ani, eram inrait, pasionat de fumat (tigari, tigarete, pipa, tutun in foi, trabuc, etc.); dupa ce am citi cartea lui Allen Carr, am realizat ca da, prin natura lui, omul nu este fumator, iar tigara nu ii faace decat rau, nu aduce niciun fel de placere. Astfel incat, le-am lasat - brusc, fara macar sa termin pachetul inceput. "Dorul" de tigara a fost ceva ... o amintire, care a tinut vreo 2 zile. Deja din a 3-a zi stateam cu prietenii mei fumatori la "fumoar" si nu simteam niciun fel de nevoie. Marea piedica aici nu este dependenta fizica (decat in cazul celor care fumeaza 3-4 pachete pe zi, unde cantitatea de nicotina din sistem este intr-adevar considerabila) ci , cea psihica, obisnuinta de a face ceva cu mainile, cu degetele. Povestile de genul "Nevoie dureaza tare de tot 4 saptamani maxim, din care primele 2 saptamani sunt cele mai grele. Dupa aceste prime 4 saptamani scade la un nivel suportabil ( nu dispare de tot ). Intr-un final dupa ~6-7 saptamani nevoie de fumat dispare de tot" sunt pure inventii (fara suparare). Nu am avut nimic, din punct de vedere fizic, cand m-am lasat. La fel, am prieteni care s-au lasat prin aceasta metoda, si a functionat la fel. Si cunosc si oameni care au zis ca gata, ajunge, si s-au lasat, fara a suferi atata vreme de ceea ce zici tu. Majoritatea fumatorilor pleaca pe drumul lasarii tigarilor gata invinsi, pentru ca stiu deja ca o sa fie foarte greu, toata lumea le spune, inclusiv doctorii ! Toti ii indreapta ca, pentru a scapa de o dependenta, sa se apuce de alta (tigara electronica, bomboane, plasturi, etc.) si mai ales, le spun sa nu se astepte sa fie usor ... Pacat ! Nimic mai usor decat sa realizezi ca tu atunci cand te-ai nascut, cand ai devenit omul care esti nu fumai ! Si nu te gandi ca vei economisii banii de pe tigari, niciodata nu a functionat asa. Intotdeauna vei da ultimii banuti pe o tigara, indiferent care e starea ta financiara.
Daca tot mai multi ar spune "A fost foarte usor sa ma las de fumat!" atunci chiar ar deveni foarte usor. Si chiar este ! Nu as fi crezut niciodata despre mine ca nu voi mai fuma, dar uite-ma - sunt 2 ani si jumatate de cand am redevenit nefumator, si e asa de bine ! E USOR ! TOTI puteti, trebuie doar SA STITI ca nu e greu deloc !
Succes ! Smile
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Esti un caz fericit ca nu ai mai simtit nevoia din a 3 zi. Cred ca depinde de om. Eu inca am uneori junghiuri in care simt nevoia sa fumez,partea buna e ca intensitatea e scazuta si imi e mila de perioada in care am rezistat pana acum si nu vreau sa o mai iau de la capat. Si cea mai mare pofta am simtit o nu cand am stat in fum de tigara ci atunci cand in masina cu mine s.a suit un fumator care abia fumase o tigara. Mirosul acela de respiratie de fumator care creaza neplacere unui om care nu a fumat niciodata , mi e mi a creat pofta de tigara.

Nu sunt de acord cu faptul ca zici ca e doar peoblema cu a face ceva cu degetele. Tigara e un drog care se infinge in creier. Nu e chiar asa simplu.

In rest sunt de acord cu tot ce zici. Ai dreptate.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
"Tigara e un drog care se infinge in creier" - corect, dar nu neaparat la un nivel fizic, asta incerc eu sa spun dar se pare ca nu am toate cuvintele la mine Razz Si doar fiecare in parte este perfect capabil sa scoata drogul asta, exista o metoda pentru fiecare, trebuie doar sa vrem.
Eu exact mirosul ala nu pot sa il suport - de om care tocmai a fumat, mi se pare cel mai gretos miros vreodata. In fum pot sta fara mari probleme, dar cand simt mirosul ala ... Imi inchipui si cum miroseam eu, iar sotia nu fuma ... si sincer, nu inteleg cum a reusit sa stea langa mine ...
Cu aproape o luna inainte sa ma las prin metoda mentionata, am incerca metoda vointei - in cateva ore imi venea sa ma urc pe pereti, si dupa nici 24 de ore am fumat 3 tigari una dupa alta. Si eu ma minunez de cum am reusit totusi, si inca atat de usor.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
13 ianuarie 2013 a fost prima zi fara tigari dupa 30 de ani. Exceptand primii 4-5 ani pot spune ca ultimii 25 de ani am fost fumator. De ce am exceptat cei 4-5 ani: fumam pe ascuns deci nu pot sa spun ca fumam regulat 1 pachet pe zi dar pot sa spun ca atunci cand prindeam momentul fumam si doua una dupa alta sau 1 pachet in 8 ore (cat timp erau parintii la servici). Nu pot sa zic ca m-am simtit rau sau ca am avut probleme de sanatate din cauza fumatului si nici nu cred ca fumatul cauzeaza probleme de sanatate. Problemele de sanatate exista iar fumatul doar accentueaza putin problemele nicidecum nu le provoaca. Ba am auzit ca sunt si tratamente pe baza de tutun (banuiesc ca in afectiunile psihice). Motivul principal al renuntarii la fumat a fost unul strict material.
Problema cea mai mare este ca nici acum nu se ingrasa contul Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR