Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am intilnit de nenumarate ori soferi care cred ca si-au cumparat si soseaua odata cu masina.
adica ce-i ce nu vor sa se dea la o parte de pe banda 2. chiar atunci cind le faci semn cu farurile de la distanta ii atentionezi sonor ,ei nimic.nu se dau in laturi pe motiv ca soseaua este mai proasta pe banda 1.ce se poate face cu acestia?
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
raspunsul este DA!
chiar ieri am dat de unul din asta. ca "raspuns" la clipitul din faruri a oprit complet in banda 2. si pentru ca am avut nesimtirea sa il claxonez a inceput sa valseze stinga-dreapta ca sa ma impiedice sa trece de el.
ce se paote face? bazooka!
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
iulius, din pacate conditia de om te impiedica sa faci ceva...
te enervezi si depasesti pe dreapta Evil or Very Mad
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ce inseamna mersul pe banda a 2-a?
adica pe autostrada?
daca da, atunci legea ma obliga sa folosesc banda a 2-a doar pentru depasiri.
daca nu este autostrada, sau nu are nici macar regim de autostrada, atunci, nici claxonul, nici farurile si nici macar bazooka, nu ma vor face sa ma dau la o parte.
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
usor cu bazooka, ca ne impuscam intre noi Wink
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
cred ca totusi problema se pune altfel...
adica tine de bunul simt; il vezi pe om in oglinda ca vine, te dai frumos la o parte (daca ai loc), pe cand, daca el vine cu faruri, si claxoane, ma cam apuca dracii... adica, de ce sa-i fac loc nesimtitului?
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
iulius a scris:nu se dau in laturi pe motiv ca soseaua este mai proasta pe banda 1.ce se poate face cu acestia?


sincer nici eu nu m-as da dc drumul este rau , astept pana se termina portiunea de drum naspa si apoi trec pe dreapta Smile in rest cand vad ca vine cineva mai nervos din spate trec pe banda 1 sau cateodata ma enervez si yo si ii dau talpa Laughing
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
iulius a scris:nu se dau in laturi pe motiv ca soseaua este mai proasta pe banda 1.ce se poate face cu acestia?


sincer nici eu nu m-as da dc drumul este rau , astept pana se termina portiunea de drum naspa si apoi trec pe dreapta Smile in rest cand vad ca vine cineva mai nervos din spate trec pe banda 1 sau cateodata ma enervez si yo si ii dau talpa Laughing
Skip ads

  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
SECTIUNEA a 2-a
Utilizarea partii carosabile

Art. 129. - Conducatorii sunt obligati sa conduca vehiculele cât mai aproape de marginea din dreapta partii carosabile.
Art. 130. - Vehiculele trebuie conduse numai pe drumurile, partile carosabile, benzile sau pistele stabilite pentru categoria din care fac parte. În cazul în care pe drumurile publice nu sunt amenajate benzi sau piste speciale pentru ciclomotoare, biciclete si celelalte vehicule fara motor, acestea pot fi conduse si pe acostament în sensul de mers, daca circulatia se poate face fara pericol.
Art. 131. - (1) În cazul în care drumul are doua sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele vor fi conduse pe banda situata lânga acostament sau bordura.
Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stânga, daca banda de circulatie utilizata este ocupata, cu obligatia de a reveni pe banda din dreapta atunci când acest lucru este posibil.
(2) Pe partile carosabile cu circulatie în ambele sensuri si care au cel putin trei benzi, vehiculele nu trebuie sa fie conduse pe banda situata la marginea din stânga partii carosabile în sensul de mers, daca printr-un mijloc de semnalizare nu se dispune altfel.
Art. 132. - Vehiculele grele, lente sau agabaritice ori cele care se deplaseaza cu viteza redusa trebuie conduse numai pe banda de lânga acostament sau bordura, daca în sensul de mers nu este amenajata o banda destinata acestora.
Art. 133. - Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului lânga axul drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.
Art. 134. - Vehiculele din serviciile de transport public de persoane se conduc pe banda rezervata acestora, daca o astfel de banda exista si este semnalizata ca atare. Pe aceeasi banda pot circula si autovehiculele prevazute la art. 32 alin. (1) lit. a) si b) din ordonanta de urgenta.



@virgil dupa art 131 nu prea ai dreptate, desi nu prea o sa te opreasca politia pt asta.

oricum mai sunt si unii care cred ca daca ei merg cu viteza maxima atunci pot sa mearga pe banda 2 linistiti.

cat despre depasirea pe banda din dreapta, eu incerc sa o evit pe cat posibil.
  • _Dragos_

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu m-am obisnuit sa merg cu faza scurta aprinsa cand ies in afara localitatii.Daca vad ca in fata mea pe banda a2a este cineva care depaseste astept pana termina de depasit.Daca nici atunci nu se da la o parte urmeaza un flash.Daca nici la acesta nu raspunde atunci claxon.Niciodata nu depasesc prin dreapta in afara localitatii pentru ca daca in momentul depasirii taranul de pe banda a2a imi taie fata tot eu sunt de vina pentru ca am depasit pe acolo.

@Virgil-Nesimtit nu este cel care da flash-uri si claxoane,nesimtit este cel care provoaca aceste gesturi.Chiar si pe drumurile cu 2 benzi dar fara regim de autostrada tu esti obligat sa mergi cat mai pe dreapta daca nu depasesti.Poate acel "nesimtit" iti da flash-uri pentru ca este obligat sa franeze de la 120 la 60 numai pentru ca tie iti place aerul de pe mijlocul drumului.
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu unul nu consider ca daca merg pe banda intai mai repede decat cel de pe banda doi, asta s-ar numi depasire in sensul obisnuit al cuvantului.

Evit pe cat pot sa fac asa ceva, insa sunt unele situatii in care un cretin exact asa merge - ca melcul pe banda doi (ma refer in afara localitatilor).

Si atunci nu am nici o problema sa scap de el trecand pe banda intai.

Daca el imi taie fata este vina sa, pentru ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers, iar nu a mea care imi vedeam de drum pe banda mea.

Iarasi consider ca daca l-am atentionat in mod clar, plin ramanerea in siajul sau un timp, apoi prin flashuri, individul va sti ca il voi depasi prin dreapta.

Din pacate pentru unii soseaua este un loc pentru orgolii si refulari personale... Incerc sa evit pe cat pot curse cu idioti care nu vor altceva decat sa arate ca ei au masini (cu toate ca a mea le poate "face" cam pe toate, atat ca accelerare cat si ca viteza maxima). De cele mai multe ori au loc accidente mortale tocmai din cauza ca cineva nu a ramas calm la volan.

Ideea e: daca ma grabesc sa fac manevre periculoase pentru a-l depasi pe berbec, ce voi castiga? Un minut? Doua?

Mai bine prinzi un moment potrivit pentru a scapa de el, pe orice banda, si cu asta basta.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu sunt de acord cu aceasta mentalitate, dar este unul din ultimele lucruri care ma afecteaza cand sunt la volan... Alta ar fi fost situatia daca as fi fost sofer la Ambulanta Sad
Skip ads

  • alinarmand

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2005

  • Mesaj Privat
mi se intampla des sa fiu nevoit sa-mi "ard" farurule in flash-uri ca un nesimtit sa nu ma oblige sa franez.
problema e ca daca nu a vazut, desi nu i-a luat ma-sa drum sa mearga pe banda a 2-a pe autostrada cu 80-90, desi nu depaseste, asta e, mai ridica omul mana in semn de scuza si gata, imi trec dracii. problema e ca ce-mi vine sa le fac cand tot ei au reactii de nesimtiti...atunci ma enervez rau.
e chestie de educatie...ati vazut pe afara cum se circula....si chestia asta si altele, gen muzica tare in bloc dupa anumite ore, etc, etc tin de civilizatie, de educatie.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Exista si banda "a treia" Wink pentru cazurile cand nu vine nimeni din contrasens si nu e vre-un politist prin zona...

Eu aplic metoda de mai sus, pentru ca stiu ca nu are cum sa imi taie calea pe-acolo..

Daca omul nu este in depasire, ma incadrez frumos din timp pe banda 1, daca vad ca nu are intentia sa se dea, si ma duc pe langa el..

Eu de obicei merg mai repede decat restul peste tot, si la cate cazuri dinastea am intalnit m-am lecuit si nu ma mai enervez Smile pur si simplu trec de le pe orice parte pot.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ieri am fost la tara deci sunt la subiect.... Smile

Intr-adevar sunt masini muuult mai puternice ca a mea si nu am cum sa le stau in cale .....totusi...sunt dobitoci care sunt mult prea smecheri...si am observat fenomenul dacia...... Cool
Aveam 120 si vine un papuc din spate
flashuri ma dau la o parte si taranu in loc sa ma depaseasca mergea paralel cu mine ....o las mai moale ~100 si ala intra pe banda mea si incetineste.....
Intru in depasire si accelerez ma duc iar pe la vreo 120 si iar vine in spatele meu cu flashuri.....si bag ajung la 130 tot in spatele meu tot cu flashuri si atunci dai nene.....abia pe la 160 Embarassed nu l-am mai vazut dar numai de tarani ca astia sa nu dai ca nu e bine.......si acum imi aduc aminte de aia 4 cu Dacia care au murit ca au intrat tare in curba si apoi in TIR.... Confused

De obicei nu sunt genu care sa se enerveze si nici sa ma dau cu altii sa le arat ce poate masina mea.....e totusi a mea si daca nu vreau sa o alerg asta nu inseamna ca trebuie sa vii si sa facem show pa autostrada ca ai tu chef sa imi arati mie ce tare e masina ta..... Confused Shocked

Asa ca pentru toti indivizii astia.......le doresc zile....ca sunt mai mult ca sigur ca or sa ajung la Vochina in emisiune... Wink
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
subiect de polemica Razz
ce faceti in urmatoarea situatie
- autostrada Buc-Pitesti, eu cu viteza maricica pe banda a II-a (nu conteaza ce cautam acolo Wink ) si in fata mea la 100-150m un MATIZ semnalizeaza (corect ce-i drept) ca intra in depasire. Flash-uri la greu (inca din faza in care si-a manifestat dorinta de a face depasirea) si nici o reactie. Ajuns in spatele lui pauza nici o reactie, claxoane scurte, nici o reactie, si intr-un final cand a trecut pe banda a I-a i-am dat un claxon scurt nici o reactie. Conducea o doamna si probabil barbatu-sau (era unu in dreapta) ii spunea ca nu trebuie sa se strezese Sad
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
virgil a scris:ce inseamna mersul pe banda a 2-a?
adica pe autostrada?
daca da, atunci legea ma obliga sa folosesc banda a 2-a doar pentru depasiri.
daca nu este autostrada, sau nu are nici macar regim de autostrada, atunci, nici claxonul, nici farurile si nici macar bazooka, nu ma vor face sa ma dau la o parte.


bunul simt si curtoazia la volan ar trebui sa te faca sa te dai la o parte daca mergi mai incet.

@maddan: nu e nevoie sa credem noi. legea spune clar ca trecerea pe o banda paralela pe linga un vehicul mai lent nu se numeste depasire. fie ca e banda din dreapta sau cea din stinga.

@chiciuc: la distanta aia nu prea ar tebui sa se streseze. depinde si de viteza ta si a ei. daca ea era la 120, nu are nici o vina ca tu mergeai mult mai tare. la o distanta mai mica ar fi trebuit sa stea la cutie, daca nu din obligatie legala, macar din bun simt.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu incerc sa merg cat posibil pe banda 1. si cand sunt sigur pe drum, tot pe 1

slick, mai fa tu multe depasiri din alea pe dreapta pana o sa tea frigi. E f.f.f. riscant sa treci pe acolo, mai incercam si eu asa dar in ultima vreme m-am lasat de sportul asta extrem. Mai bine pe banda 3 (contra-sens)
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu pe autostrada Buc Pitesti merg de obicei pe banda 2 dar in cazul in care vine omul grabit ii fac loc sa treaca iar in cazul in care am si eu o coloana de "lenesi" de depasit ridic viteza pina la o valuare rezonabila 150 160 astfel incit grabitul din spatele meu sa nu sufere prea mult.este destul de neplacut ca atunci cind ai 130 si vine cineva din spate mult mai tare sa trebuiasca sa intrii intr-o coloana care merge cu 80
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@Sezran - ai dreptate, sa te vad si pe tine cum opresti de la 170 si aia mergea cu max 90. Dar nu trebuie sa se asigure daca intra in depasire ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR