Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare

Pentru cei care nu stiu am o tigra 1.4 neagra .. frumoasa.
Vreau sa incep acest "proiect", prin schimbarea motorului. Navigand am vazut un filmulet cu o tigra argintie, motor c20let, dracoasa foc. Acum, de la filmulet pana la fapte banuiesc ca e distanta mare, asa ca daca exista cineva aici pe forum care poate sa-mi dea sfaturi si indicati este bine venit aici.


Acum, in afara de motor, cutia de viteze, sistem de franare, roti, evacuare, ce trebuie sa mai schimb ?

Multumesc.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cum ti-am spus si pe YM, iti zic si aici : Nu Merita !
Acelasi lucru il aveam si eu in cap insa costurile acestei operatiuni sunt mult prea mari .
Mai bine mergi in Germania si cumperi una gata facuta(5-6000 euro) daca tii neaparat sa ai un C20LET pe Tigra sau cumperi un Bertone Turbo Razz (te va costa mai putin decat sa modifici Tigra).


Link foarte util mai jos, aici gasesti cam tot ce ai nevoie pentru a face aceasta operatiune , dar repet, facand un scurt calcul iti vei da seama ca numai piesele te vor costa o avere. Nu mai discut de manopera, unde daca nu vei gasi un service/mecanic priceput vei avea mari dureri de cap . Si nu in ultimul rand problema cu RAR-ul , avand in vedere ca acest motor(C20LET) nu a fost montat din fabrica pe Tigra si cresterea de putere depaseste cu mult cei 40% admisi de RAR va trebui sa se faca omologare individuala care va implica, la fel, costuri foarte ridicate .

http://www.mathijssentechnics.nl/
  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR