Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.
Aveti idee cat ulei intra la intr-un motor Z16XER?
Multumesc.
Skip ads

  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
maffiozo a scris:hello la tota lumea! sant in anglia si am un vauxhall vectra 2001, 1,6 benzina si vreau sa schimb uleiul la motor si la cutie. este bun semisinteticul 5w30?( acasa , la astra ,din asta pun dar astra e diesel) vreau sa stiu cat ulei se pune in motor si daca e bun GM 5w30. nu stiu nici la cutie ce sa bag si cati litri(cutie manula ,5 viteze) . daca imi spuneti si pe unde este filtru de benzina, ca vreau sa-l schimb si pe el,chiar va faceti pomana cu mine multumesc!


salut mai maffioso , pai daca esti in anglia vezi ca acol se fabrica cel mai bun ulei pentru opel se cheama comma oils lasa tu gm si baga comma , cand vii pa acasa hai prin cluj ca poate facem trafic cu ulei Laughing
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cristy_13 a scris:Am rezolvat.

Cristi , spune le si colegilor cantitatea de ulei ce intra in acest tip de motor?
Skip ads

  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
4,5l cu filtru.
  • vicos999

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
AICI http://www.valvolineeurope....lubricant_advisor
gasiti un calculator pentru cantitatea necesara de lichide (ulei motor, frana, servo, antigel) in functie de marca, model, tip motor, numar km.
De asemenea, este trecuta si perioada cand trebuie verificate / schimbate.
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
z18xer am pus 4.5 litri (am schimbat si filtrul)
  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Naiba sa ma ia daca inteleg ceva, am pus 4,5 litri si nivelul pe joja e peste maxim, asa a fost de cand am luat masina (cu 28 de km la bord de la dealer), atunci aflata in garantie si reviziile la service. Si nu l-a mancat niciodata ca sa scada, sa zicem pana la maxim. Ori e fenomenul daciot "joja batuta prea tare" ori astia au dotat masina din fabrica cu o joja de la Z16XEP, unde cantitatea de ulei necesara e de doar 4 litri si de aia arata peste nivel.
Cunosc destul de bine pericolele mersului cu ulei peste nivel (in prima faza distrugerea catalizatorului, iar asta cade ca dupa 50.000 km de mers asa timp de aproape 3 ani la RAR la identificare au iesit noxele exact ca la carte, 155 g/km, am tras cu ochiul la tester). De asemenea pe forumurile de specialitate nu prea am intalnit sa se dezbata problema asta. Masina e fabricata la Anvers cu un an jumate inainte sa inchida Opel fabrica, (sfarsitul lui august 2008)deci nu poate fi o razbunare din partea muncitorilor dati in somaj (glumesc!).
La service-ul unde am schimbat uleiul ultima oara am dus 5 bidoane de castrol GTX 5W30 de 946 ml (ulei luat dintr-o facilitate apartinand americanilor, PX shop mai exact) iar mecanicul a oprit 200-250 de grame in bidon pe care le am in portbagaj. Toate schimburile au fost facute si cu shimbarea filtrului de ulei inclusiv.
Intrebare in legatura cu link-ul postat de vicos999, la Astra H nu au motorul Z16XER, daca sunt aceiasi parametri (macar la cantitatea de ulei) cu A16XER de la AstraJ, se poate lua in considerare asta? (la A16XER se specifica 4,5 litri schimbul de ulei)
Skip ads

  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
adi_iacob a scris:
Intrebare in legatura cu link-ul postat de vicos999, la Astra H nu au motorul Z16XER, daca sunt aceiasi parametri (macar la cantitatea de ulei) cu A16XER de la AstraJ, se poate lua in considerare asta? (la A16XER se specifica 4,5 litri schimbul de ulei)


adi_iacob conform manualului la pagina 328, pentru motorul Z16XER capacitatea este de 4.5 litri. Probabil, la schimb, la tine nu s-a scurs tot uleiul din baie (e normal, mai ramane ceva acolo), de aceea e bine sa se completeze cu mai putin cu vreo 200 ml decat capacitatea maxima, si eventual completat ulterior daca mai este nevoie.
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ideea e cum a spus si colegul de mai sus. Nu s-a scurs tot uleiul vechi, cel mai probabil daca nu a fost lasata cat trebuie sau nu a fost cald uleiul.
Eu la fel ca tine am patit, in service mi-au pus cantitatea trecuta in carte si era putin peste joja. Am scos a doua zi in fata blocului pe la joja aproximativ 200 ml si acum este ok.
  • Dario

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Atentie,ar mai fi si pozitia masinii in momentul scurgerii uleiului.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sa stii ca si la mine una scrie in carte , alta bag in motor. De cind am masina , adica 4 ani si jumatate am pus cu tot cu filtru 3,8 l. Motor Z18XE ; si cind am schimbat uleiul , schimbat si la service , si cu manuta mea , si de catre Dan Cuciureanu, cu motor cald, tinuta pe elevator mai bine de 1 h , tot 3,8 l mi-au intrat.
Asa ca , nu stiu ce sa zic.
Skip ads

  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Masina a stat cam o ora fara buson (am descoperit ca am cumparat filtrul de ulei gresit si am plecat cu un baiat de la service cu alta masina sa iau ce trebuie) motorul cald cum am sosit la service, deci faza cu 200 ml cam cade, pe joja ca nivel arata ca si cum ar fi un litru in plus (aproape 1 cm) deci ori joja gresita pe masina ori naiba stie. Nu contest ce scrie in carte sau conostintele unora, faza asta se repeta de cand am luat masina, inclusiv cu schimbul de ulei venita din fabrica a fost la fel, cu acelasi f...ing centimetru peste maxim! Poate ca ar trebui sa o las asa si sa nu ma mai agit...
@CristiNistor
Link-ul trimis de tine la pagina 238 vorbeste despre altceva decat ulei, (cauciucul de rezerva!?!). Crede-ma ca am cartea originala in engleza si alte 3 versiuni .pdf, nici una nu vorbeste de cantitatea de uleide pus in motor, asta nu gasesti in manualul utilizatorului ci in cel de service.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pentru Astra G 1.6 16v motor Z16XE ,cantitatea de ulei,este de 3,5 L ,cu filtru, potrivit manualului de intretinere.
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut , pentu un opel astra sport tourer 1,7 100cp cati litri de ulei intra in motor? multumesc frumos sau unde pot gasi un site ceva unde sa-ti spuna cati litri etc ?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@asdhj....


  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
multumesc frumos @catastefan
  • clicnet

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2016

  • Mesaj Privat
salut am si eu un opel corsa b motor 14i 16 valve e prima masina a mea si as vrea sai schimb uleiul si nu stiu ce cantitate sai pun ?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
3,5 litri.
  • cosmihn

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
va salut . spuneti-mi va rog ce ulei folositi sau recomandati la un opel vectra C din 2007 cu 110.000 de km ? si cam cati litri de ulei intra ? multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR