Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • edragos24

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut!detin si eu o vectra A 1.6 75 cp an 92.problema care a aparut este referitoare la consum si asta mai ales iarna si in aglomeratia din bucuresti pt ca aici circul cu ea.i-am facut plinul(ochi) iar dupa fix 100 de km l-am refacut si au intrat ..cat credeti?14,85 de L!vi se pare normal acest consum de aproape 15% pe timpul iernii in bucuresti?(vreau sa adaug ca acesti 100 de km i-am facut in 4 zile circuland cam la ore de varf).astept raspunsuri de la cei care detin o asemenea masina referitoare la consum.ms
Skip ads

  • maryo_c20ne

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit eu am un opel vectra A de 2.0 si imi consuma lejer 18-19 L/100 acuma iarna.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Mi se pare cam mult. Si eu am avut un opel vectra de 1,6 si in privinta consumului nu am inregistrat consumuri asa exorbitante. Mai mult de 8-9 nu cred ca ar fi luat oricat de frig ar fi fost si oricata circulatie.
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut. mai oameni buni la cum se circula in buc eu zic ca nu e un consum exagerat. e doar marisor. pai una e sa parcurgi 10km in 15 min si alta e sia faci in 2 ore. normal ca si consumul e altul. . ia fa tu 100 km intrun oras cu trafic nirmal ex bz. si vezi atunci care e consumul . pariez ca nu mai ai 15 la suta ci maxim 10.
Skip ads

  • edragos24

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si atunci inseamna ca am si ceva prob la masina.nu imi consuma nici un gram de ulei si motorul funct. perfect nu am avut probl.unde ar trebui sa fie problema?
  • dmikel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ai facut plinul ochi ? Astfel incat sa curga benzina din rezervor ? Si prima si a doua oara ? Pot fi si de aici diferente de 1-2 L. Eu am avut aceeasi masina si scoteam consum mediu 9 iarna pe un traseu nu prea aglomerat (oras+ext.).
Nu cred ca are rost sa-ti faci griji, repeta testul dar fa-i al doilea plin deabia cand se aprinde becul rosu.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu are rost sa te iei dupa plinul facut, deoarece daca in rezervor se afla inca presiune(nu sa deschis supapa de evacuare) atuncea nu poti baga in rezervor tot atata cat ai bagat primadata sau invers!
sa fim realisti @pif .. 8..9L in oras?.....? ma cam gandesc inca 1data inainte sa afirm asa ceva!mai bine zis pe la 13L si intrun oras mai linistit...+iarna (acuma depinde daca stai sa incalzesti motorul sau te duci pe rece....> multi gandesc ca economisesc 'neincalzind' motorul dar nu stiu ca sonda lambda nu functioneaza pe timpul actionari socului!)
15l nu mi se pare mult in bucuresti!si asta depinde de stilul de condus incarcatura masini,distanta de deplasare..opriri etc..ex pe distanta foarte scurta3- 5km consuma mai mult deoarece socul in continuare este actionat...usor se duce si mai sus.

ps. consumul poate fi influentat de sonda lambda la mine sa redus cam cu 2L(inca iarna nu am facut testul).
  • edragos24

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2007

  • Mesaj Privat
deci capacitatea rezervorului este de 60 de l eu am bagat prima data in el 63 de L.dupa 100 de km mi-au intrat 14,85 l.am inteles ca exista si o rezerva din cauza asta mi-au intrat mai mult de 60 de l.in principiu cred ca am rezolvat problema pt ca am fost la un service si injectorul meu pisha de aiurea(dadea cam multa benzina).acum am altul si astept sa vad daca o sa fie vreo diferenta
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si credeam ca la mine e grav 13% in timisoara la un motor de 2.5i Smile
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,283
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Uite aici o discutie despre consumuri opel: Consum - Cat consuma masina ta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR