Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • chagrinboy2001

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am facut greseala de a uita sa schimb lichidul de parbriz folosit in timpul verii cu unul adecvat anotimpului si a inghetat. Sad

Cum fac sa pun din nou in functiune sistemul de curatare al parbrizului?
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ai 2 solutii: ori astepti sa vina primavara, ori gasesti un garaj mai incalzit sau vreo parcare subterana - ceva, cat sa fie temperatura peste 3-4 grade si sa o lasi peste noapte...
  • Avaldamon

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 1.7TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Adauga lichid de iarna peste,si-ncearca sa folosesti pompita doar cind motorul este cald.Nu forta daca este inghetat,poti sa arzi motorasul de la pompita.Dupa ce se dezgheata folosesteti tot lighidul din vas si-nlocuiestel cu unul adecvat anotimpului,spor la treaba.
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Man, pentru inceput pune niste spirt concentrat. Sau mergi cu masina, se va incalzi motorul si se va dezgheta si apa. Atentie, nu mai da la pompita, ca risti sa arzi motorasul. Bafta!
Skip ads

  • chagrinboy2001

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Ai 2 solutii: ori astepti sa vina primavara, ori gasesti un garaj mai incalzit sau vreo parcare subterana - ceva, cat sa fie temperatura peste 3-4 grade si sa o lasi peste noapte...


Cred ca ovidium a dat rezolvarea optima pana acum (merita incercata)... Pentru ca pana acum am pus si spirt si lichid de parbriz de iarna am mers si 1 000 km cu masina si tot nu s-a dezghetat Smile
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
chagrinboy2001 a scris:Am facut greseala de a uita sa schimb lichidul de parbriz folosit in timpul verii cu unul adecvat anotimpului si a inghetat. Sad

Cum fac sa pun din nou in functiune sistemul de curatare al parbrizului?


Cred ca cea mai buna solutie e sa desfaci bidonu' cu solutie si sa il iei in casa..Acum depinde si de masina la mine(opel vectra A) se scoate foarte usor acel bidon
Bafta
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
La mine pana sa pun lichid de iarna mergea super acum nu stiu ce se intampla ca nu vrea sa mai mearga. Trebuie sa tin apasat foarte mult timp si sa repet actiunea de cateva ori ca sa inceapa sa stropeasca insa ma enerveaza extrem de mult faptul ca stergatoarele freaca pe uscat parbrizul. Am bagat mana pe dedesupt incercand sa scot lichidul pe la pompita crezand ca e inghetat insa nu era si am renuntat. Ce pot sa-i mai fac. Sa incerc sa dau jos lichidul actual si sa-l schimb.
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ori ai scurgeri intre pompita si capul furtunului ori pompita nu mai tine lichidul.

iar pt "chagrinboy2001": pompa iti functioneaza? adica auzi ca functioneza?
  • 69dny

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2007

  • Mesaj Privat
chagrinboy2001 a scris:Am facut greseala de a uita sa schimb lichidul de parbriz folosit in timpul verii cu unul adecvat anotimpului si a inghetat. Sad

Cum fac sa pun din nou in functiune sistemul de curatare al parbrizului?



Eu zic sa incerci cu apa fierbinte, dupa ce isi da drumul si se dezgheata consumi tot lichidul din bidon(mai faci pauze mici sa nu se arda motorasul) iar dupa ce il golesti pune solutie de iarna si spirt(cat mai concentrat de preferinta). Eu am facut asa si a mers. Multa bafta!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Orice ati incerca nu prea rezolvati nimica pana nu se incalzeste toata masina pt. ca si furtunasele de racord sunt inghetate. Cel mai bine, cumparat alcool medicinal si completat vasul cu cat mai mult nediluat. Dupa un timp se dezgheata ce este in vas daca concentratia e suficient de mare si ramane, bineanteles, problema cu furtunasele. Eventual inceara o parcare subterana mai calda si in nici un caz cu apa calda ca doar risti sa mai acoperi cu gheata si altceva.
  • chagrinboy2001

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2008

  • Mesaj Privat
s-a incalzit vremea si s-a dezghetat de la sine Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR