Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
11.nes a scris:salutare.am si eu un astra g caravan 1,6 benzina+gpl fabrica koltek,2003.i-am schimbat distributia de 2 saptamani,totodata i-am schimbat si uleiul+filtru(castrol magnateck 10 40).am constatat ca imi iese un fulm albicios cu tenta spre albastru cand o turez,si pe loc face la fel.plus de asta mai miroase si a gaze nearse.INTREBAREA MEA:din ce cauza iese fum?,ca e benzinar nu diesel.mananca uleiul,sau e prea mult pus in motor(asa am citit in manual,ca daca am pus mult mi-l da afara pe teava).din septembrie o am,si nu avea nimic.asta e al doilea schimb de ulei,tot castrol a avut si data trecuta in ea.va rog cu sfaturi daca a-ti intampinat asa ceva.trebuie segmentata?


daca e afumata teava de esapament, iti papa ulei
vezi pe aici: https://www.clubopel.com/vie...69&highlight=
Skip ads

  • 11.nes

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2003 z1,6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nu e afumata.pana sa fac schimbul de ulei si distributie nu facea asa.si nu da mereu,cand o turez pe loc la peste 3000rpm.astept pareri in continuare
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu ai Corsa si nici motor existent pe Corsa, deci ai gresit sectiunea.
Posturile care nu au legatura cu subiectul vor fi sterse.

  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut!Am un corsa c din 2001, benzina, 43kw cu 140.000 de km, ce ulei imi recomandati sa folosesc?Momentam am bagat Mobil 1 5w30.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este foarte ok ceea ce ai ales.
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc!
  • corsanu_deva

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Daca masina are consum de ulei maricel, are ceva folosirea unui ulei mai gros....15 W40 de exemplu?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Normal ca are ... 15 este vascozitatea la rece adica este gros si il pui pe chituci...40 este vascozitatea la cald identica cu un 0W40...motorul lucreaza la cald si atunci papa ulei.
Nu scapi de consum fara reparatie motor (segmenti+ghiduri+simeringuri+garnitura+prezoane+etc), o sansa ar fi deblocarea segmentilor ungere folosind un ulei gen 5W30 sau 0W40 cu engine flush la schimb, este o sansa care nu este de aruncat. Pe vara se poate folosi 10W40 special de curatare botezat de producatori high mileage sau clean.
Skip ads

  • edwpsh

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am si eu un Opel corsa c 2002, 1.2/75cp. Am cumparat masina in august, si am schimbat uleiul. Nu stiu ce ulei a avut inainte, eu, la indicatiile mesterului, am pus 5w30. Dupa 300 de km,, m am uitat la joja si era la jumatate uleiul. am pus un duralube, si dupa 800 km, timp in care masina a mai papat vreo 6-700 ml ulei, iar acum a decis ca e timpul sa nu mai consume. In 300 km nu a mai papat nimic. Masina are un zgomot de diesel si la cald scoate putin fum pe sus pe unde se pune ulei! Ce parere aveti? Ce sfaturi puteti sa-mi dati? As vrea sa schimb uleiul! Ce ulei sa pun? Adaug si niste poze!
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Vis a vis de problema consumului de ulei, am trecut si eu prin asta. La mine era insa de la senzorul de presiune ulei. Curgea practic prin mufa si se prelingea pe cablu spre zona simeringului de la distributie astfel incat nu-mi dadeam seama exact pe unde erau pierderile. Completam cam 500 ml la 1000 km. Am schimbat senzorul respectiv si am scapat de probleme. Mai trebuie sa schimb posirca de ulei Castrol pe care o am in el deoarece s-a inegrit dupa numai 3000 km.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
edwpsh schimba uleiul ca e negru, probabil vechiul proprietar il schimba din an in pastele cailor. Motorul este plin de mizerie, daca mai punem si consum ulei ai segmenti ungere gripati. Cu duralube ai facut o prostie. Zgomot de diesel = schimba distributia ca altfel o sa plangi.
  • edwpsh

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ce ulei sa folosesc? ma gandeam la un 5w40 mobil1! e bun? multumesc!
Skip ads

  • Radu Haz.

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Va salut! Mi-am cumparat o Corsa 1.2 benzina in urma cu aproximativ o luna. Bineinteles, a doua zi, am fost la service si i-am schimbat uleiul si filtrele, s-au uitat putin baietii de acolo pe la ea, totul a fost in regula. Am pus ulei Castrol Magnatec 5W 40. Dupa ce am parcurs aproximativ 1500 Km, mi-a palpait la o coborare becul "presiune de ulei" cel din stanga. M-am dus la service si mi s-a zis ca e sonda de ulei. Fiind putin pe fuga, am luat-o de buna si mi-am vazut de treaba. A doua zi cand veneam de la munca, iar mi-a palpait martorul acela. Urma ca a treia zi de cand am vazut ca mi s-a aprins becul sa se duca o cunostinta cu masina la RAR. Vreau sa va spun ca dupa ce s-a intors omul, becul statea din ce in ce mai mult aprins, iar cand m-am uitat la ulei, joja nu mai atingea deloc uleiul. S-au uitat cei de la service pe sub ea cu lapma cu tot ce trebuie, nici o scurgere nimic. Mi-au completat aproximativ 3l de ulei tot din acela. In momentul in care am completat, aveam aproximativ 2000 de km parcursi. Bineinteles ca si pe acela l-a consumat, dar nu am mai stat sa il ia pe tot, m-am dus la alt service si mi-a zis sa schimb uleiul. I-am pus Aral 10W 40. (Voia sa-mi puna Mobil1 dar nu avea cat ne trebuia). Acum am 350 km parcursi cu uleiul nou si a scazut nivelul putin, aproape o linie de aia de pe joja.
Sa fie oare vorba de acea pelicula pe care o face uleiul pe piesele din motor si sa se fi consumat din motivul asta, in sensul ca ce-mi lipseste din cantitate sa fie depus pe piesele din motor?
M-au sfatuit unii sa incerc cu tratament de la Metabond si sa pun si ulei tot Metabond daca vad ca tot consuma, la marea majoritate a celor care au resurs la solutia asta a functionat si motorul nu mai consuma ulei.
A mai patit cineva asa ceva, imi poate da un sfat? As vrea pe cat posibil sa evit o segmentare... avand in vedere ca la bord imi arata 129.000 km si sincer masina nu arata de sute de mii de km, nu zic ca n-or fi dati si inapoi, dar nu cred ca are nici 300.000...
Nici fum nu scoate!
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Verifica sonda de presiune ulei. Pica des la ele si curge ulei prin mufa senzorului. De cand am inlocuit-o nivelul uleiului nu a ma scazut deloc (am aprox 5000 km).
  • Radu Haz.

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2012

  • Mesaj Privat
O sa o ridic pe rampa sa ma uit si la chestia asta, ideea e ca in momentul in care m-am dus la service atunci cand am vazut ca nu mai am ulei, ne-am uitat pe sub ea si nu avea nici lacrima de ulei... e o zona in care nu se vede? Si daca e asa, totusi atatia litri de ulei unde s-au "adapostit"? Smile)
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
La mine se consuma uleiul in special cand faceam drumuri lungi si la turatii mari. Uleiul se scurgea pe firul care intra in senzor si picura probabil pe drum in mers. Nu aveam nici o pata pe motor. L-am depistat cu ocazia operatiunilor de inlocuire a curelei de accesorii.
PS: Nu tre sa o urci pe rampa. Sonda e la vedere undeva in stanga chiulasei langa pompa de apa cum stai cu fata la motor. Si nu mai pune ulei gros ca de aceea pica senzorul. Pune un 0w40 sau maxim 5w40 dar bun si fullsintetic.
  • Radu Haz.

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Maine dimineata ma uit la chestia asta, ma gandesc ca trebuie sa se "simta" ceva ulei pe-acolo daca de picruat nu vad sa picure... multumesc mult, sper sa fie vorba despre asta!
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
A incercat cineva 5w50? Eu as pune, am cam 180.000 km, motor in stare f buna.
  • iBiTzA

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1996 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare corsari am o problema cu bibilica sau cel putin asa cred1Prin septembrie uleiul era intre max si minim...iar azi mam uitat asa de curiozitate si este la minim!Consuma cumva?sau e normal?o fi din cauza gerului?


Cauta si vei gasi! a doua oara Citeste Regulamentul!

edit by Stefan Tolos
  • vrajala0072002

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
jackall a scris:am o problema cu indicatorul de ulei de la bord..pompita aia rosie, dupa ce merg cu masina 10..20 min cand o las pe liber ..la 800rpm ..becul ala palpaie..(nu ramane aprins) de cateva ori si se stinge intr`un final . care ar putea fi problema? am un corsa din 2002 cu motor 1000cc in 3 pistoane.. Doar ce am facut schimb ulei cu mobil1 5w40 , am schimbat si filtru de ulei , sonda de ulei.



uitate la bulb
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR