Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • catalinC

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
la multi ani tuturor!

Am incercat cu cautare dar nu am gasit nimic similar cu siptomele pe care le prezinta masina mea asa ca am hotarat sa deschid acest topic. Totul a inceput la sfarsitul anului trecut cand ma intorceam de la Piatra Neamt la Bucuresti si anume la o temperatura exterioara de -9 grade nu am reusit sa introduc nici in viteza 1 si nici in a doua. Inchiputi-va ca asa am circulat pana la Bucuresti cu plecari de pe loc cu a 3 a! De fapt mai exact in Afumati la o curba stransa am reusit sa introduc in treapta a doua si de acolo si-a revenit fara a interveni cu absolut nimic. Zilele urmatoare nu am mai avut probleme ci doar am sesizat o intrare mai greoaie in treapta a doua. De cateva zile insa, problema s-a agravat in sensul ca la un drum prin Bucuresti dupa ce se incalzeste motorul intra foarte greu in treapta a doua de multe ori chiar trebuie s-o fortez putin mai mult. Culmea este ca atunci cand motorul este rece intra foarte bine in viteza si numai dupa un anumit parcurs incepe sa intre greu in viteza! Am dat o cautare si am gasit cum ca se curata si se unge cu vaselina pentru mecanisme fine toate articulatiile mecanismului din plastic aflat sub burduful schimbatorului de viteza. Am cumparat astazi de la un magazin de piese auto o unsoare spray pentru mecanisme fine ( "red grase" se numeste) si am procedat asa cum era descris pe forum insa nu am constatat imbunatatiri. Se mai poate verifica ceva sau trebuie sa ajung la un service? Poate dauna cutiei de viteze o functionare mai indelungata cu aceste probleme?
Multumesc tuturor celor ce pot veni cu o sugestie!
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cu ulei de cutie ai completat ?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
in primul rand specifica ce masina ai, din ce an e, ce motor..etc...

in al 2lea rand... verifica uleiul din cutia de viteze... cel mai bine schimba-l, doar cu uleiu original GM de la Opel.
  • catalinC

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:in primul rand specifica ce masina ai, din ce an e, ce motor..etc...

in al 2lea rand... verifica uleiul din cutia de viteze... cel mai bine schimba-l, doar cu uleiu original GM de la Opel.


tipul auto se vede in semnatura la fel si motorul si alte detalii, cat despre uleiul din cutie nu stiu ce sa zic! dar cred ca nu ar intra in nici o viteza daca uleiulk ar fi uzat sau insuficient, nu-i asa? oricum merci pentru sugestie si chiar maine verific uleiul din cutie si eventual il schimb.
Skip ads

  • catalin-g3

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa incerci si un reglaj al timoneriei.
  • BV02RAE

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu am avut o problema similara la un fiesta 2006, dar mie nu-mi intra in nici o treapta... concluzia, placa de presiune la ambreiaj
  • catalinC

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
probleme era din reglajul timoneriei. Dupa mai multe incercari si cu multa rabdare am reusit reglajul. Intr-adevar nu eu ci un mecanic priceput. Multumesc tuturor pentru sugestii!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR