Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
De mult ma tot roade gandul de a inlocui cele 4 difuzoare ale masinii ca sunt cam obosite .
Cand am desfacut panourile usilor nu mi-a trecut prin cap sa masor diametrul difuzoarele, asa ca , ii rog pe cei care au facut asta sa scrie aici ce diametru au si eventual daca sunt identice cu cele din spate .

Cele de pe fata sunt usor de schimbat , insa ma ingrijoreaza schimbarea celor din spate care pare cam dificila .
In principiu, m-ar interesa sa montez difuzoare rotunde , de aceeasi marime si sa pastrez acele grile de protectie ale difuzoarelor .

Ii rog pe cei ce au facut asta sa impartaseasca din experientele lor, in special legat de schimbarea difuzoarelor din spate .
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Tot de 16.5(17)cm sunt si fata si spate

http://www.pioneer.eu/eur/p...1_1995/index.html
  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:De mult ma tot roade gandul de a inlocui cele 4 difuzoare ale masinii ca sunt cam obosite .
Cand am desfacut panourile usilor nu mi-a trecut prin cap sa masor diametrul difuzoarele, asa ca , ii rog pe cei care au facut asta sa scrie aici ce diametru au si eventual daca sunt identice cu cele din spate .

Cele de pe fata sunt usor de schimbat , insa ma ingrijoreaza schimbarea celor din spate care pare cam dificila .
In principiu, m-ar interesa sa montez difuzoare rotunde , de aceeasi marime si sa pastrez acele grile de protectie ale difuzoarelor .

Ii rog pe cei ce au facut asta sa impartaseasca din experientele lor, in special legat de schimbarea difuzoarelor din spate .


Sa sti ca e o mare problema cu inlocuirea celor din spate. Difuzoarele masinii sunt de 17cm si cele fata si cele spate dar la cele din spate se complica treaba. Se pare ca nu ai acces la suruburile care le tin iar singura metoda ar fi demontarea panoului intreg pe partea respectiva. Mi se pare o mare tampenie din partea lor... a fabricantilor. Trebuiau sa se gandeasca ca omul probabil o sa vrea sa le schimbe cu altele mai performante si sa nu fie omu nevoit sa demonteze jumate din interiorul masinii pt a avea acces la ele. Ma rog... Apropo, aparatorile la cele spate iar sunt o mare tampenie, am dat eu una jos sa vad care e situatia acolo ... o data data jos aparatoarea nu am mai putut sa o pun la loc , am constatat ca s-au rupt bolturile care o tineau. Au fost facute in asa fel incat sa ramai cu boxele alea pe veci... Pacat, aveam o impresie mai buna referitor la constructia lui Tigra, dar, ca orice masina mai are si defecte... eu unu consider asta un defect de fabricatie.
Tine-ma la curent daca ai reusit sa le schimbi.
Bafta Smile
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
O sa merg vinerea asta sa arunc o privire pe la car-audio dupa niste difuzoare, mai ieftine , Embarassed , ca nu sunt bani de aruncat momentan si pe urma sa trec la schimbatul lor , sper sa reusesc sa le schimb si pe spate cu toate ca ma indoiesc de reusita acestei operatiuni, dar cine stie .
Revin cu poze in cazul in care reusesc .
Skip ads

  • Paul ypw

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat eu boxele de pe tigrutza. Cele de pe fata se schimba relativ usor, e nevoie se demontezi doar fata de usa. La cele de pe spate ai nevoie de chei in stea (pt demontarea capitonajului din spate, e singura metoda de a schimba boxele din spate Sad nu e foarte complicat, dar ai nevoie de ceva timp) iar despre masca boxelor din spate si eu le-am rupt cand le-am desfacut, dar boxele noi au ele masca de protectie si am prins-o in holsuruburi pe capitonaj. arata mult mai misto cu astea noi.
Un sfat daca va hotarati sa desfaceti tot capitonajul din spate: in cazul in care nu merge becul care ilumineaza portbagajul, contactul pt acel bec este la baza telescopului (nu stiu exact cum se numeste) stanga care ridica haionul portbagajului. verificati daca nu a iesit mufa din acel contact. Sper sa va fie de folos sfatul meu
  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Paul ypw a scris:Am schimbat eu boxele de pe tigrutza. Cele de pe fata se schimba relativ usor, e nevoie se demontezi doar fata de usa. La cele de pe spate ai nevoie de chei in stea (pt demontarea capitonajului din spate, e singura metoda de a schimba boxele din spate Sad nu e foarte complicat, dar ai nevoie de ceva timp) iar despre masca boxelor din spate si eu le-am rupt cand le-am desfacut, dar boxele noi au ele masca de protectie si am prins-o in holsuruburi pe capitonaj. arata mult mai misto cu astea noi.
Un sfat daca va hotarati sa desfaceti tot capitonajul din spate: in cazul in care nu merge becul care ilumineaza portbagajul, contactul pt acel bec este la baza telescopului (nu stiu exact cum se numeste) stanga care ridica haionul portbagajului. verificati daca nu a iesit mufa din acel contact. Sper sa va fie de folos sfatul meu


Chiar foarte de folos, mersi mult. Bafta
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La Tigra mea fostul proprietar a antifonat usile ( era sa zic usile fata Razz ) si a inlocuit boxele ( chiar cu niste pocnitori de Magnat )
Va invit cand doriti la o auditie.
Va garantez ca o sa ramaneti socati.
NU aveti nevoie de boxe spate, e mult prea dificil de lucrat acolo.
Antifonati fata, puneti boxe pe fata si cu greu o sa vreti mai mult decat doar un HU bun.
  • vialy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.4 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cumnatu1 a scris:La Tigra mea fostul proprietar a antifonat usile ( era sa zic usile fata Razz ) si a inlocuit boxele ( chiar cu niste pocnitori de Magnat )
Va invit cand doriti la o auditie.
Va garantez ca o sa ramaneti socati.
NU aveti nevoie de boxe spate, e mult prea dificil de lucrat acolo.
Antifonati fata, puneti boxe pe fata si cu greu o sa vreti mai mult decat doar un HU bun.


cum le-a antifonat .... sunt putin confuz !

a dat si folia jos de protectie de sub capitonaj , dupa care cu antifon cauciucat si cu o pensula a imbracat pe interior usa cu " cauciuc ? "
Skip ads

  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
NU stiu cum sunt antifonate dar daca ciocanesti in usi versus orice alta parte din tabla se simte diferenta de grosime/densitate.
Si am ciocanit intrigat de cat de bine se aud boxele pe fata fata de alea de pe spate
  • vialy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.4 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am numai bucati de zapada artificiala , din fabrica , peste tot , usi , spoilare , portbagaj !
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cumnatu1 a scris:NU stiu cum sunt antifonate dar daca ciocanesti in usi versus orice alta parte din tabla se simte diferenta de grosime/densitate.
Si am ciocanit intrigat de cat de bine se aud boxele pe fata fata de alea de pe spate


in leg cu antifonatu, mie imi cam tremura tabla pe usi( se aude ca la dacii, dar nu chiar asa rau),ce as pute sa fac sa remediez situatia?
  • blonduf20

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am pus si eu difuzoare noi pe tigruta mea (4 x 35W - Pioneer). Nu a fost foarte greu, dar am avut cateva probleme: gaurile existente nu se potriveau cu cele din difuzoare (pe spate nu au fost probleme pentru ca a trebuit sa dau gauri in plastic, dar pe fata le-am prins doar in 2 suruburi); mastile noi, desi sunt foarte frumoase, nu se potrivesc (trebuie taiat din fata de usa, iar in spate nu s-ar mai putea rabata bancheta) asa ca le-am pastrat pe cele vechi. Mastile din spate le-am lipit pentru ca sistemul de prindere era rupt. Si o ultima problema: nu pot da muzica la maxim pentru ca mastile sunt concave si difuzoarele pot atinge daca vibreaza foarte tare. Pentru a demonta partea din spate am avut nevoie de o surubelnita in stea si un imbus. Nu trebuie demontat tot...cu ajutorul unui prieten si cu putina ingeniozitate va veti descurca. Va recomand melodia Incredible din Ali G Indahouse. Se potriveste masinii Very Happy Bafta!
Skip ads

  • matepaul9

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La ce foloseste intrerupatorul de pe amortizor stanga cel de sus (cel de jos este becul din porbagaj) ca la mine cand este cuplata mufa de sus in momentul in care inchid porbagajul imi deschide geamul fata dreapta cca 10 cm sata cateva secunde dupa care se inchide. Am desfacut tot capitonajul de pe stanga si am desfacut acea mufa. La ce folosea?
  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
matepaul9 a scris:La ce foloseste intrerupatorul de pe amortizor stanga cel de sus (cel de jos este becul din porbagaj) ca la mine cand este cuplata mufa de sus in momentul in care inchid porbagajul imi deschide geamul fata dreapta cca 10 cm sata cateva secunde dupa care se inchide. Am desfacut tot capitonajul de pe stanga si am desfacut acea mufa. La ce folosea?


Cred ca ai o problema .... de asa ceva nu am mai auzit .... desi poate fi o treaba destepta .... daca-ti uiti cheile in portbagaj ?
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa nu faca presiune in masina in momentul in care inchizi portbagajul , acesta fiind mare.
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
da..pt asta este...are haionul mare si risti cand inchizi portbagajul sa se faca presiune mare si sa se sparga geamurile... asa ca atunci cand inchizi portbagajul se deschide geamul ca sa nu risti acest lucru.... prima data cand am vazut si io am crezut ca am un scurtcircuit.... dar asa este la toate tigrele.
  • matepaul9

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
azi l-am dezactivat ca iarna este periculos sa nu arda motarasul daca ingheata geamul
  • vialy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.4 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca acesta e motivul , cel cu presiunea, nu cred ca se pot sparge geamurile asa usor .
  • Al3x_v18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o intrebare la voi : cand ati schimbat boxele pe fata ati cumparat sisteme ?( boxe+tweetere)
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
matepaul9 a scris:azi l-am dezactivat ca iarna este periculos sa nu arda motarasul daca ingheata geamul


Cum ai reusit sa il dezactivezi?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR