Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • Sarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am avut accident cu masina innoiembrie( Opel astra clasic 2 - 2006) , pe scurt 3 portiere de schimbat , stalp dreapta, prag dreapta , roata stanga spate , punte spate inlocuit.. Am dus masina pe 27 noimbrie. Facut constatare, achitat 1000 E avans piese, predat talon + chei.Mi s-a spus ca lucrarile vor dura undeva in jur de 3 saptamani. Au trecut cele trei saptamani si nu aveam nici o veste de la ei, incerc sai contactez telefonic, erau mai greu de gfasit ca presedintele. Trimit mail la director , surpriza, imi raspunde. Dupa interventia lui in sfarsit intra si masina mea pe banda. asta era prin decembrie. In ianuarie pe 16, ma cheama sa ridic masina. La prima vedere masina arata super bine. Am plecat cu ea..nici nu merg bine 15 km ca incepe sa imi bata o roata pe spate....ajung acasa constatez cu stupoare ca imi lipsea roata de rezerva ( noua din fabrica). La o privire mai atenta , constat k imi era zgariat pabrizul. Suportul din portbagaj ptr trusa medicala era topit itr un loc , probabil de la aparatul de sudura, husa de piele a schimbatorului de viteze , arsa cu tigara, portbagajul nu se inchide decat trantit. .Ma intorc cu masina la "reprezentanta". De roata le-a parut extrem de rau, dar nu m-au putut ajuta, bataia rotii de pe spate era din cauza jantei , zic ei. Intre timp schimbasem tot setul de jante cu unele profesionale , aduse din germania (Oz Racing).Le spun ca este imposibil sa fie janta descentrata. Pun roata de rezerva ( a treia janta schimbata pana acum ) acelasi lucru. Ajung si ei in sfarsit la concluzia mea, nu era janta. Mai ma aburesc ei ceva referitor la tambur, si ma lasa cu ochii in soare. De parbriz s-au facut k ploua , ca nu e de la ei, la fel si arsurile ce v-am zis de mai sus. La portbagaj, mi-au dat o solutie mai desteapta ..." inchideti -l tot asa ca se lasa cu timpul". Computerul de bord era resetat, deci clar nu s-a pus masina pe tester. I-au scos bateria, au sudat la ea si asa au lasat - o .Meseriasi.
Ma duc cu masina la reprezentanta la Pitesti. Acolo imi constata ca aveam rulmentul spart . Ce facusera astia de la Mures. Imi schimbasera puntea spate cu una second ( le dadusem eu acceptul , cu conditia sa mi-o garanteze ca e buna) dar au pus-o echipata , cu tot cu tamburi, rulmenti , tot . Le schimbasem la ultima revizie , acum trebuie sa le schimb iarasi. schimbat rulment , su senzor de abs , si ce mai e pe acolo , nu ma prea pricep, 15 milioane . mi-e si frica sa ma uit la cealalta roata .
Nota de plata la Mures..... 187 milioane. durata reparatiilor 27 noiembrie - 16 ianuarie. Calitate - jalnica. Profesionalism 0.
Recomandare: Va sugerez sa va luati dictionar Roman - Maghiar inainte sa mergeti acolo.


Ultima modificare facuta de Sarge la Dum 03 Feb, 2008 5:48 pm
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si tu nu te-ai dus peste ei cu niste baieti in geci de piele si cu chelie ? Cum adica 187 de milioane ?
De ce nu depui reclamatie la GM ?
De unde au luat ei puntea spate second ? Si de cand lucreaza ei cu piese second ?
  • Sarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da mi te rog un linck de la GM unde pot sa fac o reclamatie si am sa le o fac. Eu nu am gasit nicaieri o rubrica la Opel unde poti face reclamatii referitor la ce am patit eu.
  • master opel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru a face situatia mai clara in problema mentionata a nu sa face confuzie cu "Victoria Total"care este serviceul opel si "Rainbow Color" care este tinichigeria din targu mures.
Si ca sa fie lumina totala (aprindem halogenele) Idea NU AI AVUT ASIGURARE LA MASINA si la insistentele tale ,sa fie cat mai ieftin s-a decurs la aceasta optiune de reparatie CU ACORDUL TAU! Reparatia facuta costa normal la 350 000 000 dupa cum arata masina.
Respecte.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stati asa ca m-ati pierdut : dupa cum zice titlul deduc ca este vorba de Victoria Mures . Sau mai e vreun dealer acreditat de GM SE Europe in Mures si nu stiu eu ?!
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
master opel a scris:Pentru a face situatia mai clara in problema mentionata a nu sa face confuzie cu "Victoria Total"care este serviceul opel si "Rainbow Color" care este tinichigeria din targu mures.
Si ca sa fie lumina totala (aprindem halogenele) Idea NU AI AVUT ASIGURARE LA MASINA si la insistentele tale ,sa fie cat mai ieftin s-a decurs la aceasta optiune de reparatie CU ACORDUL TAU! Reparatia facuta costa normal la 350 000 000 dupa cum arata masina.
Respecte.


350 milioane? pai la banii astia isi lua alta masina si mai ramanea si cu aia lovita de piese, asa ca mai lasati-ma cu preturile voastre extraterestre! in locul tau nici nu mai scriam pe forum, dar daca stai si citesti, raspunde-i omului la acuzatii: de ce avea pielea de la schimbator arsa, de ce trusa, de ce parbriz zgariat, etc, nu vii si spui: la cum arata masina! pai tu nu faci o constatare sa vezi ce piese intra? spui, tipic in romania de altfel: la cum arata masina va costa atat, si omu speriat , vreu mai ieftin te rog, si il taxezi de 187 mil! eu cu astia ca voi as da de pereti , la cat de nesimtiti sunteti, stie toata lumea ca service-urile din romania (aproape toate) sunt incompetente, cu angajati varza, nepregatiti, asa ca mai lasa-ne cu minciuna si nesimtirea ta! meritati sa fiti stransi de gat si atarnati pe stalp in loc de becuri! Evil or Very Mad

Rog un moderator sa stearga postul asta ca am postat de doua ori! Laughing
  • master opel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
[quote="PH13CHR"]
master opel a scris:Pentru a face situatia mai clara in problema mentionata a nu sa face confuzie cu "Victoria Total"care este serviceul opel si "Rainbow Color" care este tinichigeria din targu mures.
Si ca sa fie lumina totala (aprindem halogenele) Idea NU AI AVUT ASIGURARE LA MASINA si la insistentele tale ,sa fie cat mai ieftin s-a decurs la aceasta optiune de reparatie CU ACORDUL TAU! Reparatia facuta costa normal la 350 000 000 dupa cum arata masina.
Respecte.


"Pai, bai"esti ruda cu Becali cumva? Trebuia sa ramai la Dacie ,nivelul tau este de Super Nova .
Parerea mea.
Pa.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
[quote="master opel"]
PH13CHR a scris:
master opel a scris:Pentru a face situatia mai clara in problema mentionata a nu sa face confuzie cu "Victoria Total"care este serviceul opel si "Rainbow Color" care este tinichigeria din targu mures.
Si ca sa fie lumina totala (aprindem halogenele) Idea NU AI AVUT ASIGURARE LA MASINA si la insistentele tale ,sa fie cat mai ieftin s-a decurs la aceasta optiune de reparatie CU ACORDUL TAU! Reparatia facuta costa normal la 350 000 000 dupa cum arata masina.
Respecte.


"Pai, bai"esti ruda cu Becali cumva? Trebuia sa ramai la Dacie ,nivelul tau este de Super Nova .
Parerea mea.
Pa.


Vorba cuiva de pe aici,ma doare la basca de parerea ta!
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Tre' sa ma laud : E vorba mea Laughing
Pana la urma si-a facut clientul reparatiile la Victoria Mures sau unde in alta parte ?
  • Sarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca tot ai aprins halogenele, hai sa le si stergem un pic sa bata mai bine. Eu am facut accidentul in Targu Mures. Ok? Am luat frumos caietul de service, si m-am uitat la reprezentante autorizate in Mures. Hopa, Victoria Total.Sun la ei , si imi spun sa iau legatura cu Rainbow, care sunt in curte cu ei , au acelasi director , numai numele difera. Deci ,reparatiile sa inteleg de la dumneata , domnule"Master de la Opel", au fost facute de alta firma , dar totusi sub atenta supraveghere a reprezentantei din curte? Hai ca asta e ceva nou. Nu domnule, eu cand am discutat despre reparatii la Victoria Total am sunat. Inseamna ca aceasta reprezentantza este o teapa "Totala" Daca imi pierd garantia la masina , ii dau in judecata, pe cuvant. Uite acum am sa ma interesez .
Partea a doua. Am dus masina , si am facut constatarea. Nu am spus nimic din care sa reiasa ca lucrarea sa fie cat mai ieftina. Am spus sa imi repare masina , mi s-a dat un pret estimativ de 150 milioane , la prima vedere (aveam usile dreapta infundate , stalpul , pragul pe dreapta infundate, din izbitura , masina a fost aruncata in alta si am lovit portiera stanga spate , aripa stanga spate si roata s-a deplasat catre interior in partea dinspre portiera) . Nu am comentat nimic. Am dat banii de avans , 34 milioane ( 1000 E) ptr comanda. Am asteptat 3 saptamani , dupa care , tot incercand sa iau legatura cu ei , si pe mobil , care suna dar nu raspundea nimeni , si pe fix, imi intra tot timpul tonul de fax, am trimis mail la Director. Le mai am si acum salvate. Mi-a raspuns promt ( toata stima ptr aceasta), dar vorbele nu ma incalzesc, ci faptele. A doua zii am sunat si am aflat ca masina intrase pe banda de o zii. Plus ca mi s-au scos ochii ptr faptul ca am apelat la director. Sper si cred ca nu de la asta mi se trage toata patania , dar mai stii ce o fii fost in capul oamenilor.... apoi am tot asteptat , ( am uitat sa va mentionez ca nu locuiesc in Targu Mures , ci in Sighisoara si imi era foarte greu sa plec din oras datorita serviciului meu - lucrez in armata , iar cand ieseam de la program nu ajungeam in timp sa mai prind pe cineva la service.)Pe 27 decembrie am fost sa vad masina , trecuse o luna, si imi erau montate doar usile de pe partea dreapta , fara a fii finistate. pe 6-7 ianuarie, m-au sunat sa mi spuna ca roata spate este "stramba" din cauza puntii , care avea unghi la fiecare roata de 3 grade, cu alte cuvinte este arcuita puntea. Mi s-a spus tot atunci ca o punte noua este 18 mil fara tva, dar au una second foarte buna la jumatate de pret. I-am intrebat daca mi-o garanteaza , si mi-au spus sa stau linistit. Devizul la lucrare nu mi-l calculase, dar la fel mi-au zis ca va fii sub 200 mil. Am zis ok ,este perfect , e bine k este sub 200 , Doamne ajuta. Doar plateam pe banii mei .Cred ca de aici a reiesit povestea cu neaparat sub 200. Ok, mi-au garantat -o , mi-au pus -o ,totul e ok. Dar ce au facut. Mi-au pus ei puntea second, dar cu tot cu tamburi vechi ( deci senzor abs vechi, rulmeti uzati , frane uzate) Am factura care sa dovedeasca ca am schimbat placutele de frana , la ultima revizie , tot la ei la Victoria Total. Pana acum numai cu ei lucrasem , dar numai la partea de revizie periodica.Mai erau de pus doua jante + cauciucuri iarna care pana la urma nu mi le-au mai pus ptr ca , zic ei , sarea peste 200 mil . Asta am aflat cand am fost sa iau masina. Nu imi mai vazusem masina de 2 luni , am zis ca inebunesc daca mai stau sa imi puna si rotile inca 1 luna. Am acceptat sa o iau asa. Pe 16 ianuarie mi-au calculat devizul ( nu stiam pretul pana atunci), 187 mil. Am spus ok , am platit imediat , cu banul jos, fara probleme. Nu am pus conditii de natura financiara , de nici o natura . Singurul lucra care l-am zis este sa imi fie reparata masina si ca este ideal ca valoarea este sub 200 mil, dupa ce mi-au dat un pret estimativ la cat se ajunsese, ca sa imi pregatesc si eu banii. De aici tot trag ei ca le-am impus eu asa ceva. Nu . Am platit aproape imediat tot ce mi-au cerut fara comentarii.
Nu va mai zic de deviz, ca era incarcat pana la absurd , dar ca sa imi iau masina odata de acolo , am trecut cu vederea. Numai un reper va dau. Montat usa spate - 10 ore. Dao drak de usa, ca nu era de camion , si nici la aia nu stai mai mult de 1 ora.
Acum dami voie sa te intreb si eu domnule Master Opel, de unde drak ai scos suma de 350 mil ? Singurul rabat care l-am facut la pret este diferenta de 10 - 12 mil la puntea spate. Atat . Ajungeam la 200 - 210 mil total , cu totul nou. Acum imi zici si ca m-ati lasat mai ieftin, ce sa zic , multumesc. Si ar mai fii . Am schimbat rulment spate , care e set cu senzor de abs si inca ceva , nu ma prea pricep , la reprezentanta la Pitesti. 15 milioane m-a costat .Daca baietii de la Opel mures mi-ar fii echipat tamburii de pe puntea second cu cei pe care ii aveam pe puntea lovita , era ideal. Masina este noua , am 37 000 km facuti cu ea. Deci rulmentii erau ca noi. Dar de, trebuie sa faca si mecanicii lor cate un ciubuc. Apoi ce mai e de spus cu roata de rezerva. Sa o ia naiba , nici nu umblasem la ea, era nou nouta, cu cauciuc dunlop 2020, acela care ti -l da din fabrica. Bine ca macar am fost inspirat si am luat si trusa de scule date de fabrica , ca cine stie , poate ramaneam si fara aia. Ce oameni.
Si ca sa inchei , lucrarea la un service oarecare , cat de cat respectat , nu m-ar fi dus mai mult de 100 - 120 mil cu totul. Totul nou. Cei care cunosc Opelul ca masina , imi dau dreptate.(multumesc Bartone).
Inchei acest post cu ce i-am scris in mail directorului de la Victoria Total. Am sperat ca, apeland la un reprezentant Opel , chiar daca pretul este peste medie, sa regasesc la ei macar o parte din profesionalismul nemtesc.Se pare ca nu este asa.Traim inca in Romania, si asta spune totul.
Am postat aici pentru ca nu vreau sa pateasca si altii ce am patit eu. Am finalizat lucrarile la alta repezentanta , la Pitesti. Nu vreti sa auziti parerea lor ( nu le-am spus ca am facut masina la Opel mures, de teama sa nu apara cine stie ce conflicte interne, decat la sfarsit). Dezastru. Le am aratat si devizul de acolo , au ramas uimiti si mi-au spus ca la ei m-ar fi dus mai ieftin. Acum ce sa zic, toti spun asta la sfarsit. Multumesc pentru rabdare.

Remarc insa , calitatea tinichigeriei . Nu se cunoaste deloc. In afara problemei cu portbagajul, nu am gasit defect. Bravo lor.Macar atata satisfactie sa am si eu de pe urma lor.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Auzi , eu cu 9.000 de lei am schimbat la un bertone , la dealer cu factura , urmatoarele : baie ulei , pompa ulei , cuzinetii toti , rectificat arbore , pistoane , segmenti , toate garniturile posibibile , tachetii toti , supape toate , rectificat bloc . si au fost 12 ore de manopera la toata combinatia asta . facturate ! In sfarsit in afara de ce a fost rectificat s-au schimbat absolut toate piesele din motor ( biele ...absolut tot ) cu piese originale si in 2005 ! Cand euro era aproape de valoarea din prezent .

ONTOPIC :
Ce cred eu :
judetul Mures este patria masinile si pieselor second hand . Victoria cand vinde 15 masini lunare se organizeaza chef in firma pt depasirea planului de vanzari la Opel . de ce ? Pt ca muresenii cel putin , au foarte multe relatii afara si sunt foarte plimbati si familizarizati cu vestul . drept care lumea prefera sa-si aduca masini de afara decat sa le cumpere noi .
Victoria in aceste conditii nu merge ca un dealer de prin zona noastra ( ex: un dealer din Buzau , luna trecuta a vandut peste 50 de masini noi si nu e vorba de Dacia sau Renault ) .

Eu cred ca aia este o firma capusa de-a lui Victoria ( sau a patronilor dealerului ) care mai coopteaza niste clienti cu reparatii diverse pe care ii abureste cu un pret bun la aceeasi calitate , ca altfel nu se explica folosirea de piese second hand . Ca acelasi patron , ca aceeasi angajati , ca aceleasi scule , ca altfel nu-mi explic .

Daca chiar vrei aflu cine este acest service si care-i legatura cu Victoria .
Oricum trist la banii astia sa ti se intample asa .

OffTopic : aveam un amic cu un CLS cumparat nou nout de la Casa Auto . Lovit o aripa de un destept . Dus la dealer . Reparat . Iesit aripa alta nuanta la modul flagrant . Amicul mare si chel si vorbea cam greu asa Very Happy . Cand a vazut ca daca ii bate pe aia ii bate degeaba ca-s niste bieti angajati s-a dus la director , a intrat peste ala in sedinta , l-a luat respectuos de maneca si l-a scos afara si l-a intrebat daca ar fi masina lui i-ar place cum a iesit reparatia ...
Omul uimit a zis ca nu si i-a bagat masina la vopsit fara comentarii ...
  • Sarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Chiar te rog , daca poti sa mi aflii ceva de ei , adresa mea de YM este cojanu_bogdan. Poti sa postezi si pe forum , nu ma ascund . Sunt niste nemernici , si vreau sa vada toata lumea cum se lucreaza la ei, oricum , tare imi e frica sa vad si ce revizii periodice mi-au facut , acum ca ma apropii de 40 000 o verific cap - coada. Daca constat un defect de la ei , ii dau in judecata.
Totusi , primul lucru care am incercat sa il fac a fost sa le fac o reclamatie la GM. Nu am gasit nicaieri un loc unde sa postez sau vre un numar de telefon. Pe ei cine ii controleaza , cine le da lor dreptul de a fii reprezentant Opel? Am postat pe www.opel.ro , la sectiunea contancte , dar nu raspunde nimeni acolo , cred ca au si uitat de site. Da mi te rog un linck unde pot face o reclamatie , daca se poate.
Multumesc .
Skip ads

  • master opel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
No Coment. Adevarul are mai multe intelesuri.
Un singur lucru nu inteleg daca este atata nemultumire si reclamatie de ce nu apelezi la alt service?
  • master opel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sincer imi pare rau cand cineva pleaca nemultumit.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
master opel a scris:No Coment. Adevarul are mai multe intelesuri.
Un singur lucru nu inteleg daca este atata nemultumire si reclamatie de ce nu apelezi la alt service?


Hai ca esti tare ! Cum adica sa apeleze la alt service . V-a dat bani si asteapta sa-i faceti o lucrare de calitate .
Daca ti-ar parea rau ca ai clientii nemultumiti , incerci sa-i multumesti . Stai bai nene ca ti-am luat 187 de milioane si esti suparat . Hai sa vedem cum o remediem .
Dadeai un telefon dupa o saptamana ca sa nu afli de pe forum . Aloooo , domnu' client sunteti multumit de cum merge masina ? Va satisface calitatea lucrarii ? Nu ! Veniti inapoi ...
Apoi inteleg ca masina e in garantie ..S-au consemnat lucrarile de tinichigerie in caietul service . I-a sa vedem ce zice GM : orice interventie in garantie asupra masinii se face intr-un atelier autorizat . De cine ? De mine sau de producator ?
I-ati pus in vedere clientului faptul ca nu sunteti reparatori autorizati ..s-au asta deduc eu din postul tau de mai devreme unde ai tinut sa precizezi faptul ca nu e vorba de dealerul Opel Victoria Total ci de Rainbow care este tinichigeriea din Tg. Mures ...O fi singura tinichigerie de te-ai exprimat asa ?!
Inca ceva : " vecinii tai comercianti " ( de strada , de comuna , de localitate , etc. - intelegi tu ca esti baiat destept ) dau garantie 6 luni la piesele second . Tu n-ai dat garantie la puntea aia care ai montat-o ? Ca totusi a costat bani multi , n-a luat-o pe bete de chibrit clientul !
Inca ceva : Cum adica n-a avut asigurare si la insistentele clientului s-a facut mai iefteneaua lucrarea ? Un atelier care se respecta nu face rabat la calitate . Din moment ce oferi garantie la acea lucrare si exista un deviz si o factura cu numele tau acolo , nu exista sa faci rabat la insistentele clientului . Asa ca eu cred ca e cioaca asta .

In incheiere , daca intru in amanunte cu privire la costul pieselor ( 3 portiere , un prag , punte si stalp ) observ ca piesele astea pe sh nu fac mai mult de 1100 de euro . Acum , daca vopseai toata masina in auriu cu 3 perle ( culoarea de pe bertone ) mai adaugam 1000 de euro . Plus tinichigeria hai sa mai zicem 1000 de euro ( cu sudat , cu indreptat , etc. ) cu toate ca am exagerat . Unde sunt restul de bani pana la 187 de milioane ?
Pai hai sa-ti spun : voi lucrati pe aceleasi norme de timp ca un dealer Opel si de-aia sunt scorurile astea. OK ! I-ati trecut in caietul de service interventia ? Apare si stampila atelierului autorizat ( stampila Opel ) ca sa beneficieze in continuare clientul de garantie ?
Din totalul de 187 de milioane despagubiti clientul ( in bani sau schimbandu-le , dupa caz ) de urmatoarele daune : parbriz nou ( 200 de euro ) , schimbator de viteze , rulmenti spate , tamburi spate , roata de rezerva cu cauciuc , etc. ?

Pe dea alta parte ia explicati-mi si mie , daca intreb la General Motors daca o masina in garantie beneficieaza de o punte second " impecabila de la dealerul lor " , mai este in garantie ? Da GM garantie la piese second montate de dealerii lor ? de cand ?

Asteptam cu interes raspunsurile dealerului sau ce o fi el .


@Sarge - O sa-ti dau adresa de mail a angajatului Opel care raspunde de service-urile Opel din Transilvania . Managerul technic .
Sarge explica-mi ceva :
- ce firma e trecuta pe factura si devizul de reparatii ?
- ce calitate are firma aia ? stampila service-ului pe deviz este stampila specifica a service-urilor Opel ?
- ce s-a consemnat in caietul de service si de catre cine ( Vicoria sau Rainbow ) ?
- de ce spui ca esti din Sighisoara si la tine apare alt oras sub nick name ?
  • master opel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Astazi 05.02.2008 s-a discutat problema expusa de tine in sedinta ,urmeaza o cercetare amanuntita a cazului si vom raspunde cu date exacte .
Toti cei implicati in repratia efectuata vor raspunde ,si urmeaza nota explicativa pe care vom posta pe forum.
Nici noi nu ne ascundem ,daca am gresit vom recunoaste,cu responsabilitate.
Respecte.
  • master opel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asta e rolul unui forum berone.Tu te pricepi la toate.asta e .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
master opel, te rog sa nu mai postezi consecutiv. Ca te cenzurez
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
master opel a scris:Asta e rolul unui forum berone.Tu te pricepi la toate.asta e .


Daca dealerii din Romania s-ar preocupa de gradul de satisfactie al clientilor si de nemultumirile lor ati fi departe .
Ca sa vezi ca nu vorbesc balarii , mergi pe vwforum . Vezi ca la Dealeri si Service-uri sunt unii din Buzau care au directorul service pe forum . Vezi posturile clientilor daca sunt pozitive sau negative . Dupa care ia Buletinul Statistic al APIA si uita-te la mun. Buzau cate masini a vandut dealerul Skoda . Iti spun eu , nu te obosi : media lunara in 2007 depaseste 53 de buc. Cand o sa vindeti vreodata voi atat ? Dar te intrebi de ce nu vindeti ? O fi ceva gresit sau e clientul fitzos si mofturos si nemultumit tot timpul...
Si nu e vorba ca le stiu pe toate sau sunt destept . Problema este ca aveti clienti care nu-si cunosc drepturile . Ca daca ar raspunde cu nesimtire la nesmitirea dealerului , n-am mai avea discutia asta aici .
Oricum nici acum nu e prea tarziu sa tineti sedinta aia , cu toate ca daca aveati pe cineva angajat sa supervizeze calitatea lucrarilor si isi facea si treaba , nu se mai ajungea aici . Omul va veni cu factura de la Pitesti , cu dovada ca parbrizul e spart si cred ca ar fi corect sa-l despagubiti . Din salariile angajitor incompetenti care au muncit la acea masina .

Sugestie : De ce nu incerci imbunatatirea serviciilor tale oferite clientilor , intr-un topic dedicat special lui Victoria Mures ? Sa ai un reprezentant aici care sa incerce sa solutioneze toate nemultumirile . Nu le stiu pe toate . Insa am fost colegi de bransa . Si propabil ca vom mai fi . Laughing
Numai bine !
  • Sarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Domnule Master Opel, nu ma incalzesc cu nimic vorbele.Postez aici ultimul mail care l-am primit de la directorul Victoria total (inainte sa ma decid sa postez pe forum si sa mi remediez o parte din defectiuni la Opel Pitesti ):
" Re: Reparatie Opel Astra - Client
Gálpál Sándor <sgalpal@victoria-group.ro>
Stimate Dl Cojanu,

Imi cer scuze in numele colegilor mele pentru cele intimplate.O sa iau masurile de sanctionare a vinovatilor. In cursul zilei de azi am sa va contactez ptr. a fixa de comun ziua in care puteti aduce autoturizmul la remedierea deficientelor.(pe cheltuiala noastra)"
- vorbe in vant. Probabil a discutat cu angajatii , si l-au aburit cu chestia ca eu as fii impus limita de 200 milioane , si cine mai stie. Nici pana acum nu am primit nimic de la el, nici telefon , nici mail. Sa fie sanatos si sper sa nu aibe parte de ce am avut eu. Sau nu , sa aibe, sa vada cum e.

Numarul meu de telefon este 0745 988 850. Aveti neclaritati , sunati -ma. Regretabil este ca s-a ajuns aici. Am terminat 98 % lucrari la Opel Pitesti.Treaba cu dusul la alt service trebuia sa mi-o puneti in vedere inainte , nu dupa. Acum nu este altceva decat ipocrizie. Sunt nemultumit de calitatea lucrarilor , dar incet incet , le voi remedia. La alt service , asta este sigur. Mai am un trepidat general al masinii la franare ( la viteze de 80 - 90 / ora sau >>>>), si de verificat tamburii la puntea - spate. Roata de rezerva , am inlocuit-o , parbrizul nu este spart , este zgariat , ca si cum ar fii frecat cineva cu un fier pe el , pe o suprafata lunga de vreo 4 cm. Am remediat in mare problema aceasta la o spalatorie in Pitesti , aveau ei o solutie , nu stiu cum naiba ii spunea, au aplicat - o , a iesit multumitor, dar tot se vede clar unde este zgariata. Mai am husa de la schimbatorul de viteze si suportul trusa medicala de schimbat si de strans mecanismul de inchidere de la haion , sa nu mai trebuiasca sa -l trantesc .
@bertone:
1. Facutura si devizul sunt pe s.c.Rainbow Color Victoria s.r.l

2. Nu stiu ce calitate are , dar sunt sub aceiasi conducere Victoria total si Rainbow Color Victoria. Pe devizul de lucrari nu apare nici o stampila, decat antetul celor de la rainbow.

3. Caietul de service am vrut sa -l las cand am dat si talonul, dar mi s-a spus ca nu au nevoie de el. Mi s-a parut si mie ciudat. In caietul de service nu s-a consemnat nici una din reparatiile executate.

4. Sunt argesean , locuiesc in Campulung Muscel , dar lucrez in armata si sunt detasat in sighisoara de vreo doi ani. Fac naveta acasa in arges saptamanal , si intotdeauna voi fii argesean , oriunde ma voi duce in "garnizoana Romania". Asta mi-a fost norocul. Poate o sa ajung si eu odata inapoi acasa, in arges. Buletinul , oricum il am de arges , masina este inregistrata cu numere de arges.
Multumesc pentru sfaturi , stii tu , da mi doamne mintea de pe urma. Oricum , astept cu nerabdare un numar de telefon sau o adresa de mail.

5. Citez : "I-ati pus in vedere clientului faptul ca nu sunteti reparatori autorizati ..s-au asta deduc eu din postul tau de mai devreme unde ai tinut sa precizezi faptul ca nu e vorba de dealerul Opel Victoria Total ci de Rainbow care este tinichigeriea din Tg. Mures? "
- Nu .Am sunat la numarul din caietul de service la Victoria Total. Aici m-au chemat cu masina la ei si daca stii cum este amplasata reprezentanta , intrii prin reprezentanta (prin alta parte nu ai cum) si ajungi la atelier care este in spatele lor aceiasi curte. Nimic suspect . Nici nu iti dai seama ca este alta firma...si nici nu este ..sunt unii si aceiasi ...

6. Citez: "Din totalul de 187 de milioane despagubiti clientul ( in bani sau schimbandu-le , dupa caz ) de urmatoarele daune : parbriz nou ( 200 de euro ) , schimbator de viteze , rulmenti spate , tamburi spate , roata de rezerva cu cauciuc , etc. ?
- Nu am nevoie de parbriz...am rezolvat -o cumva cu 500 000. Nu se conoaste aproape deloc. Husa la schimbator , tot ansamblul la tamburii de spate , roata de rezerva , si , cel mai important , pentru mine , fapt pentru care , daca nu rezolvam pe cale amiabila ii dau in judecata, garantia masinii. Ce ma fac daca mi se strica turbo ? daca imi cade ceva la motor ? platesc eu , asta i raspunsul. Nu am sa accept asa ceva.
Astept cu nerabdare mailul la responsabilul tehnic ptr transilvania . Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR