Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mie mi-a cedat cel din fata chiuloasei, care duce la turbina si este montat in tubul metalic de pe capacul chiuloasei. L-am lipit cu o banda cu insertie textila. Are cineva idee ce pret are furtunul asta?
Skip ads

  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am cautat dar ori nu scrie ori nu am vazut eu....stie careva diametrul interior si exterior al furtunului? Stiu ca as putea sa il demontez si sa masor...dar ma gandesc ca e posibil ca cineva sa stie deja.
De asemenea aveti idee care sunt cerintele, adica rezistenta la temperatura si presiune, dar cat?
De exemplu stiu ca la Logan furtunul dintre turbina si intercooler tre sa reziste la o medie de 2 bari si 200grade cu varfuri de 2.5 bari si 230 de grade.
Si presupun ca sunt cerinte diferite pentru cel dintre turbina si intercooler si cel dintre intercooler si egr...ar fi bine sa aflam care sunt acelea poate putem gasi un producator care poate sa faca local si la preturi avantajoase...economisim si noi un ban.
  • raduv

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,
eu am o Vectra C; motor y20dth 2002 si furtunul de care vorbiti voi mi sa spart tocmai in Turcia cand eram in concediu . Acelasi simtome( nu trage, fum gros negru ,etc). Am dus masina la reprezentanta Opel, si inlocuirea cu manopera cu tot a costat 470 ron. (am platit cu cardul si apoi m-am uitat pe extras acasa ). De altfel mi-au spus ca costa 115 euro. Asa ca nu vad de ce la noi este asa de scump .
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Are cineva idee de ce se fisureaza furtunul? Mie mi s-a fisurat cind am pus o motorina mai proasta, poate fi doar o coincidenta?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Furtunul ala se fisureaza datorita imbatranirii,, a unor substante corozive, nefunctionarii corecte a turbinei, sau din cauza unor frecari cu alte corpuri in cazul unei montari incorecte, si cam atat. Motorina proasta poate fi o coincidenta.
  • HaRRy_GTS

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 YDTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Furtunul ala se fisureaza datorita imbatranirii,, a unor substante corozive, nefunctionarii corecte a turbinei, sau din cauza unor frecari cu alte corpuri in cazul unei montari incorecte, si cam atat. Motorina proasta poate fi o coincidenta.


Furtunul ala cedeaza ptr ca este prost fabricat.Fiind un furtun de presiune insertia aia din el ar trebui sa fie mai rezistenta dar nu e.
Eu l-am schimbat de 3 ori pana acum si ultima data am renuntat sa mai pun acelasi model .Am rezolvat problema cu un furtun siliconic cu o insertie mult mai rezistenta(cele albastre daca stii) si ma costat mult mai putin .

Mentionez ca acum 3 saptamani cand am incercat sa comand acel furtun de la magazinul de piese auto mi-a zis ca ma costa 890 lei si ca mi-l aduce imediat in 3 saptamani .Smile
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va salut domnilor. Am gasit furtunul asta(intercooler-turbo) cel din stanga stand in fata motorului, care mie mi-a crapat la jumatate de pret. Eu am o vectra C 2.0 dti. Furtunul este aftermarket, in schimb este la jumatate de pret fata de orice magazin. Pe cel din dreapta nu l-am gasit(intercooler-egr) probabil ca nu m-am interesat suficient. Revin cu pareri dupa schimbarea celui din stanga in ceea ce priveste modificari in consum, fum negru, tractiune etc. Drumuri bune.
  • Liviu_ro

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Si mie mi.a cedat furtunul dintre turbina si intercooler. Am mers cateva zile cu o banda adeziva mai rezistenta lipita peste fisura, apoi am gasit furtunul nou in magazin, original Opel la 95Ron. Mergea bine si cu banda adeziva, dar sunt mai sigur cu cel original..
Skip ads

  • bogdynn

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Si mie mi-a cedat furtunul, l-am gasit la un importator de piese la 640 ron dar e tot ansamblul si e prea scump, sunt in cautare de alternative
  • Liviu_ro

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@bogdynn Daca te referi tot la furtunul dintre intercooler si turbina, eu l.am gasit la mai multe magazine auto din Targoviste cu pretul mai sus amintit. L.am gasit dupa codul acesta: 55351862. Oricum vanzatorii stiau.. Daca e vorba despre alt furtun, nust ce sa spun de pret, sau locatii.
  • bogdynn

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2011

  • Mesaj Privat
@Liviu_ro da este vorba despre tot furtunul dintre intercooler si turbina. Mie imi trebuie doar partea superioara Smile
  • Dan Dascalu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Tot aceeasi problema cu furtunul de intercooler (cel din stanga cu 2 coturi). Daca ma poate ajuta cineva, multumesc anticipat. Momentan functioneaza cu o improvizatie alcatuita din 2 bucati furtun in care am bagat teava PVC foarte groasa prinse cu coliere. S-au redus diametrul si elasticitatea, dar nu am nimic alternativ inafara de Reprezentanta - tot ansamblul - etc. Astept solutii, eventual preturi. Multumesc.
Skip ads

  • Dan Dascalu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nu ma poate ajuta nimeni cu furtunul acesta ?
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

De cateva zile am obs ca imi fumega si mie ca un vapor si nu mai tragea mai deloc... si e furtunul (cel gros) intercooler - turbo fisurat... m-am interesat si am vazut ce pret astronomic are o bucatica de furtun .... dau si pe "guagal" si gasesc site-ul acesta... Exclamation
http://turbohortum.com/opel...-6-7/vectra-c-en/
...cu preturile de 9-11 Eur... suntem doar noi romanii ciudati (daca e prea ieftin, e suspect) sau e ceva in neregula cu firma asta? A mai auzit cineva de ei Question
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu pretul total:

"Shipping cost : 19€
Code product 133204 : 11€
Total : 30€
Daca valoarea comenzii este mai mare de 100 € , transport gratuit"
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut, danutz,
Cel dintre Intercooler si EGR, de pe acelasi site ai idee daca e 133203?

Tie ti-a ajuns, totul ok?
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu am mai comandat de la ei.... e un pic suspecta toata treaba.... sincer eu nu m-as baga... si codurile alea sunt tot aiurea... nu zic nimic, ci doar ca eu nu am comandat de la ei Wink
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Masurati diametrul, mergeti la un magazin de tunning auto si gasiti la maxim 100 lei, trebuie taiat la dimensiune.
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pai am vorbit deja cu Maxddm care si-a facut la un service de tuning si cica era cam galagios.
Asta e topicul in care si altii recomanda.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=86980
Acum el a zis ca si-a luat altul de la un magazin de piese camioane, care e bun si rezistent...voi merge si voi incerca acolo intai.
  • askyy
  • *
  • 4 mesaje
  • din 02 Sep 2012
  • Insignia 2009 A2DTH/17423044
  • Gorj
  • askyy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2009 A2DTH/17423044
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2012

  • Mesaj Privat
am aceeasi belea la o Insignia
cu furtunul de la intercooler, nu mai trage, fum negru,
780 la comanda +400 bujiile Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR