Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si eu am vazut pe forum ca se pune niste pasta pentru a nu mai scartii, dar intr-un colt al etrierului pe undeva, nicidecum pe placute.
probabil daca ai in fata etrierul vezi unde se ating metalele.
Skip ads

  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ovidiucro a scris:Extras din caietul de service OPEL:

Pentru costuri, poate cineva care a facut-o de curand sa-ti spuna, dar depinde de unde cumperi cureaua (pretul poate sa difere cu cca 50%), unde o schimbi (tarifele practicate), oricum sa ai 100-150 RON la tine.



pana la urma de ce la noi in reprezentante se schimba distributia la 60.000 ?
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Distributia a fost schimbata la 90k km, cand am cumparat masina. La cat ar trebui sa o mai schimb? Se schimba si pompa de apa/ cureaua de accesorii ?
Masina e astra h 1.7 DHT
seara buna,
adi
  • nmihai

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
adexpert: Se schimba la 60.000 pentru ca se considera ca masina se uzeaza mai mult fata de drumurile din vest. Sincer, e discutabila treaba. In orasele aglomerate se conduce si la ei bara la bara, nu chiar ca la noi, dar prinzi aglomeratie. Iar daca la noi se fac mai multe depasiri, la ei se circula cu viteze mai mari. Per total cred ca vorbim si de ceva marketing romanesc aici...

P.S. La motorul 1.3 cdti 90 cp 6+1 trepte de pe astra H, cureaua e 100% pe lant.
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ce kituri de distributie (brand) ati folosit?
  • Rocco03

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
respected a scris:ce kituri de distributie (brand) ati folosit?

Salut! Sper sa nu se considere reclama; eu am schimbat zilele trecute distributia intr-un service Opel, a durat 1.5 ore, 599 lei in cadrul programului 4+ si am primit garantie 2 ani sau 60 000 km, piesele folosite fiind originale GM! Inainte am tot cautat variante mai ieftine si fara 400 lei kit-ul (curea Conti si role Ina) luate de la magazine mici si nu neaparat cu factura si o manopera de 300 lei cu factura, 200 fara si fara garantie...la operatia asta eu zic ca e cea mai buna varianta opel 4+...
  • Rocco03

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
respected a scris:Salutare. Distributia a fost schimbata la 90k km, cand am cumparat masina. La cat ar trebui sa o mai schimb? Se schimba si pompa de apa/ cureaua de accesorii ?
Masina e astra h 1.7 DHT
seara buna,
adi


Opel recomanda schimbul la 60 000 km (poate tine si de marketing/vanzari);pompa de apa nu e pe distributie, deci nu e neaparat sa fie schimbata; cureaua de accesorii re recomandat sa se schimbe insa se poate verifica vizual si se schimba relativ usor!
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Rocco03 a scris:
respected a scris:Salutare. Distributia a fost schimbata la 90k km, cand am cumparat masina. La cat ar trebui sa o mai schimb? Se schimba si pompa de apa/ cureaua de accesorii ?
Masina e astra h 1.7 DHT
seara buna,
adi


Opel recomanda schimbul la 60 000 km (poate tine si de marketing/vanzari);pompa de apa nu e pe distributie, deci nu e neaparat sa fie schimbata; cureaua de accesorii re recomandat sa se schimbe insa se poate verifica vizual si se schimba relativ usor!

multumesc frumos. aprob cele zise de tine. asa voi face.
bafta
Skip ads

  • surdu_petru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Distributia a fost schimbata la 90k km, cand am cumparat masina. La cat ar trebui sa o mai schimb? Se schimba si pompa de apa/ cureaua de accesorii ?
Masina e astra h 1.7 DHT
seara buna,

Salut!
O curea de distributie originala GM tine intre 120 si 150k km asa cum scrie si in cartea tehnica a masinii, dar numai in anumite tari ( D,FR,S,I,B,...) . In Romania termenul de valabilitate al unelor accesorii , asa cum este si cureaua de distributie se va injumatati ( nu cred ca este o lege , mai degraba un acord intre CE si unii dealeri de la noi ) dat fiind conditiile meteo anuale din tara noastra ce depasesc variatii de 40 grade , prafului existent in zonele aglomerate si nu in ultimul rand starii deplorabile a drumurilor. Sfatul meu este sa schimbati cureaua la 90k daca este de origine si 60k km daca nu este de origine GM .
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut pt un z16xep o data cu kitul de distributie se schimba si pompa de apa? am auzit variante si si...mi sa spus ca daca tot se umbla acolo sa schimb si cureaua la alternator care oricum nu e scumpa....ce ma sfatuiti?
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Pana la urma la cati km se schimba distributia la un Astra H din 2004 z17dth, ca am vazut atatea variante inclusiv acel extras din caietul de service in limba romana, deci pt romani, unde scria chiar de 10 ani sau 150.000km? Eu m-as lua dupa ce este negru pe alb scris, dar as vrea sa aud si niste pareri ale unor cunoscatori nu ale unora care isi dau cu parerea....
Multumesc anticipat!
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
150000 km nu scria la motorul tau, doar la Z19DT? (unde ? e spatiu sau H sau J Wink )

Eu iti recomand totusi sa n-o rulezi pana atunci... la un 80000km cel mult ar fi cazul sa te gandesti s-o schimbi


Ultima modificare facuta de GabiB77 la Lun 02 Jan, 2012 10:42 pm
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mie mi-au zis de 75000 km la astra mea...de la reprezentanta. Nu are rost prea multa polemica punand in balanta daunele produse de ruperea unei curele de distributie.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Fiecare procedeaza cum doreste, in definitiv e masina lui Wink
Eu la GTC am schimbat-o la 90000, in carte scriind 150000... Daca pastram un 2/3 in mare parte, ar rezulta un 70000 la Z17DTH... repet, fiecare cat considera...
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Pai asa ca sa fim siguri o schimbam o data cu filtrele si uleiul. Ma asteptam la un raspuns ceva mai profi de genu: Opel recomanda schimbul la 10 ani sau 100.000km si noi pentru a ne proteja si sa fim siguri schimbam la 9 ani sau 90.000, dar cu "fiecare face ce vrea pt masina lui" nu m-ati linistit si pe criza asta oricat as tine la masina sa schimb distributia numai "ca sa fiu sigur" nu e o solutie...
PS. Am gasit o carte de service in olandeza exact pentru masina si motorul meu in care se specifica 10/100.000, dar mi-ar trebui o carte de service din Romania ca sa fiu sigur. Pe de alta parte 2 versiuni diferite de autodata dau 100.000 respectiv 60.000 km ca recomandare de schimb deci foarte multe variante in continuare si nimic sigur.
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
4 ani sau 60000.Nu va zgarciti!Am intrebat inainte de Craciun in vitan de distributie si costa 550 lei.800 lei cu tot cu pompa de apa,curea de accesorii si restu.
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ianys_andrey a scris:4 ani sau 60000.Nu va zgarciti!Am intrebat inainte de Craciun in vitan de distributie si costa 550 lei.800 lei cu tot cu pompa de apa,curea de accesorii si restu.

nimeni nu se zgarceste, asta e daca astea sunt valorile, cu toate ca nu e logan, dar ai acelasi tip de motor si an de fabricatie?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ianys_andrey a scris:4 ani sau 60000.Nu va zgarciti!Am intrebat inainte de Craciun in vitan de distributie si costa 550 lei.800 lei cu tot cu pompa de apa,curea de accesorii si restu.


Intreaba exact sa nu ai surprize. e cam mica diferenta intre schimbare distributie si schimbare distributie+transmisie.
Rolele de pe cureaua de transmisie costa vreo 500 lei pe piata libera.
Am schimbat si eu distributia prin programul 4+ cu 599 ron. Atunci mi-au zis ca au avut o circulara de la GM prin care s-a marit intervalul de schimabre a distributiei de la 60000 la 75000 pt noi. Probabil au fost impresionati ca am inceput sa avem autostrazi Smile
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
redghola a scris:...Ma asteptam la un raspuns ceva mai profi de genu: Opel recomanda schimbul la 10 ani sau 100.000km si noi pentru a ne proteja si sa fim siguri schimbam la 9 ani sau 90.000, dar cu "fiecare face ce vrea pt masina lui" nu m-ati linistit si pe criza asta oricat as tine la masina sa schimb distributia numai "ca sa fiu sigur" nu e o solutie...


Suntem totusi amatori pe acest forum... Au fost cazuri cand multi au luat "de bun" sfatul de aici si ulterior au inceput sa injure... Asa ca mai bine suntem mai precauti in sfaturi Wink

Eu pot spune la ce interval am schimbat eu la motorizarea Z19DT (la 90000 km, dar 50k au fost rulati in Spania) si raman la parerea ca 60000 km e cam repede, e o strategie de market binecunoscuta a service-urilor din Romania care vor sa manance si eu o paine mai des Wink

Concluzie: pe acest forum sunt formulate pareri personale, pentru alte idei oficiale, consultati reprezentantii autorizati, logic, nu?
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am 1.7 dth cu 151000 km la bord.Prima distributia a fost schimbata la 90000 (din ce a spus ex proprietarul),dar eu o sa o schimb acum preventiv ca sa fiu eu mai sigur.Pe urma o sa vad eu cand o mai schimb.

@si inca o chestie.Distributia din fabrica tine.Cea pe care o schimbam noi ulterior e mai....pt ca toti stim ca un lucru venit din fabrica ,e venit din fabrica.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR