Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CatalinKBoom

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Contitech colegu
Skip ads

  • Kraft

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Dupa ce am trecut prin toate posturile din acest topic, nu-mi ramane decat sa pun intrebarea: Si totusi ce se intampla cu masina daca se rupe cureaua de distributie in mers ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca e diesel, cumperi un alt motor Rolling Eyes
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Depinde de noroc.....in functie de viteza la care s-a rupt cureaua......dc se rupe la relanti..nu schimbi chiar tot motorul...dc se rupe la viteza.....e belea..
Skip ads

  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
@crater: pentru achizitie ia in considerare si faptul ca la motorul de 1.3 cdti, distributia e pe lant si nu se schimba
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
orice distributie pe lant se schimba . ori la 150 000 km , asa cum scrie in carte , ori cand incepe sa bata.
  • dorin99

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2012

  • Mesaj Privat
recomandati cu incredere service ul lui maia andrei, EDS? multumesc
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca e o intrebare..raspunsul e da raspicat. Nu am ajuns la el dar sunt numai cuvinte de lauda pe forum...de la cei care au fost.
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
dorin99 a scris:recomandati cu incredere service ul lui maia andrei, EDS? multumesc


Dute cu sufletul impacat ...e super Ok..au pachete la distributie +apa antigel manopera...in functie de motor firma....
Numai bine
  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dorin99 a scris:recomandati cu incredere service ul lui maia andrei, EDS? multumesc


de trei ori da! mergi cu incredere
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Vreau sa ma duc maine sa schimb distributia la H-ul meu (1,7 DTH).Ce trebuie sa cumpar exact?Am 154000 km.

Si care e treaba cu +4 de la reprezentanta Opel?


***********************************************************************************************

Am sunat acum la Opel de pe Theodor Pallady.699 lei cureaua si cele 2 role (montaj inclus in pret + garantie 2 ani),iar daca vreau si cureaua de accesorii 160 lei + 60 lei montaj (la fel garantie).E ok?A mai fost cineva acolo?


Ultima modificare facuta de ianys_andrey la Mie 28 Mar, 2012 12:57 pm
  • Leparda Petrica

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2011

  • Mesaj Privat
+4 sunt pachete promotionale la preturi relativ ok pentru masini mai vechi de 4 ani.
Skip ads

  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu am 112.000 si inca nu am schimbat distributia, urmeaza acum in cateva mii (4-5) dar urmatoarea nu o sa o tin atat, nefiind cea din fabrica.
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am citit mai multe topicuri deschise despre pareri foarte impartite in legatura cu distributia la opel si nu am vazut niste argumente clare.

Am un Opel astra GTC 1.7 Cdti Z17DTH 101 CP , an fabricatie : 2008 . Am ajuns la 74.000 de km si ma tot gandesc ce sa fac cu distributia. La reprezentanta dupa cum stie toata lumea, ei o tin pe a lor : LA 60.000 IN ROMANIA SE SCHIMBA DISTRIBUTIA, dar depinde cum ai nororcul poti sa duci si 90.000 sau sa pice imediat dupa 60.000 ! Cam asa ar suna raspunsu lor. Dupa cum am citit si in alte topicuri am inteles ca pe dincolo se schimba la 120.000 , conditii mult mai bune ca la noi, etc.

Deci ii rog pe cei cu experienta si cu argumente clare, sa-mi zica ce ar trebui sa fac, sa schimb la 74.000 distributia sau sa merg pana la 90.000?!

P.S : Am un mers mai sportiv de cele mai multe ori, stiu ca ar conta si acest lucru. Va multumesc pentru timpu acordat si pentru eventualele raspunsuri.( Am nevoie cat mai repede de raspunsurile voastre ) Stima.

Stiu ca s-a raspuns de n-ori la problema asta, dar nu am vazut pe nimeni sa ne zica concret ca a intalnil cazuri in care i-a sarit cureaua in intervalul 60.000 -80.000 km sau niste raspunsuri zise din fapte. Deci majoritatea nu schimbati la 60.000, cam asa se intelege. Va rog pe cei care aveti modelul meu si ati trait experienta sa-mi ziceti si mie.
  • vulturas

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare.am opel astra h din 2006 model germania caravan.cartea service spune asa:distributie schimbata in reprezentanta germania 90000.urmatoarea schimbare a distributiei dupa 60000 km.acum sunt la 145000 km.masina merge k dar schimbul distributiei o sa-l fac la 150000km.ma pregatesc de distributie.pompa de apa este pe accesorii.am sunat la di-bas si surprinzator,nu stiu ce stiti voi dar 4+ se refera strict la curea nimic altceva.pentru mai multe detalii o sa merg la o cunostinta acolo[derectoras]sa intreb concret despre ce este vb ca imi da cu rest.mai repede merg pe programul normal ca nu ma costa mult distributia decat pe 4+.deci atentie 4+ se refera decat la curea si manopera ,intrebat de 2 ori.in ceea ce priveste serviceul lui maia andrei e k ,dar eu am fost cu o problema si i-a dat cu rest mare.ptr. lamuriri mai vb.va salut
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu sunt programat pt miercuri dimineata la reprezentanta Opel.Curea + role + curea accesorii + manopera.Desi masina merge perfect nu vreau sa risc.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ianys_andrey te rog cand termini sa imi spui si mie (si celorlalti) cat a facut toata treaba...Eu am deja 60.000km si tre sa o schimb si eu...Multumesc!
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mai vin si eu cu 2 intrebari,daca are cineva chef si timp sa-mi raspunda...
1)Intre un kit de distributie contitech si unul gm,care e mai bun?Intreb pentru ca de multe ori unele piese aftermarket sunt mai bune ca cele originale.Si cand zic asta ma refer la cele oem de schimb care se gasesc in magazin nu cele care vin direct pe masina din fabrica...
2) Daca tot schimb distributia,ce ar mai trebui schimbat pe-acolo?Eu ma gandesc la cureaua de la agregate.Dati-mi si voi ceva idei,sfaturi...
  • vulturas

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare.eu am fost la di-bas si am facut distributia saptamana trecuta.piese originale GM cureaua MADE IN JAPAN cum este si cea de pe masina si cele 2 role.total piese +manopera 700 ron.este o oferta 4+ se numeste si atat costa.cureaua de accesorii o poti cumpara u .eu am luat curea gets parca si este aceeasi curea care am dat jos de pe masina.aia costa 70 ron
  • vulturas

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cureaua contitech MADE IN ROMANIA.la buzau se fac daca imi aduc bine aminte
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR