Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mihaik

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Masina este un vectra B x20dtl
Simptome :
- de ceva timp , in momentul in care iau un viraj mai amplu volanul nu revine complet (ramane rotit cam 30 de grade) , isi revine doar cand iau viraj opus (masina nu trage cand volanul este stramb)
- dupa 30 de min de mers apare un zgomot ciudat in volan , ca un clanc, nu face continuu insa e destul de suparator

Am schimbat recent amortizoare , arcuri, bielete (directie si antiruliu) pivoti , geometria este ok , deci astea le cam exclud ; ceea ce am observat eu e ca in momentul in care rotesc volanul , caseta de directie se misca cu totul cam 5 mm in lagarele in care e pusa (e posibil sa se miste in mers si sa loveasca in ele ? de la asta sa fie clanc-ul in volan ?)
O alta intrebare : caseta e prinsa doar in lagarele alea 2 ? se gasesc de cumparat in cazul in care sunt uzate ? sau e posibil sa se fi slabit si merg stranse ?

Stiu ca raspunsurile mele se gasesc in service dar e bine sa ma duc documentat si sa nu ma puna meseriasii sa schimb caseta cu totul

Multumesc !


Ultima modificare facuta de mihaik la Lun 03 Mar, 2008 1:43 pm
Skip ads

  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e caseta de directie la Vectra B dar din ce ai zis seamana cu cea de A. Eu zic ca bataia vine de la zona incercuita (sunt niste bucse). Un prieten a patit asa... si a gasit vro 5 feluri de bucse, nici unul pt caseta lui si a trebuit sa cumpere una reconditionata.(a predat si caseta veche)

  • mihaik

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2006

  • Mesaj Privat
nu e acelasi model , la mine bieletele de directie vin in capete la cremaliera , sistemul de prindere pare la fel cu colierele alea 2 prinse cu suruburi , ce bine ar fi sa fie doar slabite colierele alea , chestia e ca trebuie ridicata pe elevator pentru a le strange ,mersi de raspuns

  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mihaik a scris:nu e acelasi model , la mine bieletele de directie vin in capete la cremaliera , sistemul de prindere pare la fel cu colierele alea 2 prinse cu suruburi , ce bine ar fi sa fie doar slabite colierele alea , chestia e ca trebuie ridicata pe elevator pentru a le strange ,mersi de raspuns

ai dreptate!
dar acele coliere au si un manson de cauciuc care ajuta la strangere
daca nu le ai pune pentru a le putea strange bine
PS si nu cred ca trebuie musai elevator,doar putina gimnastica cu mainile varate pe dupa motor
succes!
Skip ads

  • mihaik

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am fost la service , mi-au strans acele coliere (care s-au slabit in timp din cauza vibratiilor provocate de amortizoare duse), am pus si mansoanele de cauciuc de care zicea edgstyle si pe care nu le mai aveam si bataia in volan a disparut , de asemenea si volanul revine la locul lui
in concluzie problema rezolvata , multumesc tuturor !
  • floscutz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 B
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2010

  • Mesaj Privat
aceasi problema credca o am si eu am un opel vectra b din 1997 mor de 1800 cm, cand iau viraj maxim si dau drumu la volan parca imi sare din maine cand revine inapoi, iar la un gop se aude bataia chear in volan mecanici miau zis ca este caseta doar ca ia nu curge ce as putea face?. multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR