Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Daca te tine buzunarul incearca Castrol. Daca masina are intre 100-150 de mii baga 10W40, mai ales ca ai spus ca ai ramas fara ulei. Ca filtru de ulei incearca MANN.
Skip ads

  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
aura zine de unde esti poate se gaseste cineva de aici se te ajute sau sati zica un servis bun.si cand mai pui acum ulei cat sa ajungi la servis uitate pe cutia aia care ai pus si pune tot asa ce scrie acolo sa fie 10w40 sau 0w30 vezi ce scrie pe cutie daca nu firma macar cifrele sa fie la fel adica vascozitatea.si sa nu uiti sati schimbi si filtru de ulei cand faci schimbul la servis ca am vazut pe aici baieti care la servis nu lea schimbat si filtru si se plangeau.
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dezgrop acest topic pentru a vã intreba dacã a mai schimbat cineva uleiul/filtrele la service? M-ar interesa care este "prețul pieței" pentru manoperã.
  • darius11

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Schimbat filtre + ulei a costat 50 lei , dar sunt dezamagit total de modul in care lucreaza baieti din service , deoarece se grabesc nu lasa uleiul sa se scurga tot mai face si alte treburi de exemplu am lasat masina si am plekat pentru 15 min cand m-am intors surpriza baieti isi luau masa pe capota la mine ................................ asta era a 2-a oara cand am fost cu masina pentru filtre si ulei de autnci am fost atent la ce operatii se fac si am invatat ca se poate face si de mine aceaste operatii acasa cu o berica langa mine ii acorzi si mai mult atentie masini ai grija sa nu dai ulei pe cabluri pe acolo stergi frumos , lasi uleiul sa se scurga si tot asa ....
Skip ads

  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Darius mulțumesc pentru rãspuns! Din pãcate îți împãrtãșesc impresiile, dar nu am încã curajul/cunoștiințele necesare pentru a facea aceastã operațiune în regim propriu așa cã trebuie sã apelez la service. Sper ca la urmãtorul schimb sã stea altfel lucrurile.
Mult noroc tuturor celor nevoiți sã apeleze la service-uri, îmi place sã cred cã se mai si lucreazã bine și trebuie doar sa avem baftã la ce alegem!
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Darius are dreptate. Chiar zilele trecute am schimbat uleiul plus filtre. Manopera 0 lei. Dar cine doreºte poate sã meargã in service iar manopera trebuie sã fie cam 70 de lei. Depinde de service.
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Ma gandesc si eu sa mi le schimb singur.mare inginerie nu cred ca e.

Din ce mi aduc aminte la filtrul de ulei mecanicul il umplea si il ungea cu ulei inainte de montare.Asa e?La fel a facut si la cel de motorina,l a umplut cu motorina apoi l a montat.Stiu ca iti trebuiesc chei mai speciale da nu i bai.La cel de polen si aer cred ca se descurca si varamiu de 5 ani.
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Redeschid si eu topic-ul cu aceeasi intrebare: cam cat costa acum manopera pt schimb ulei + filtru ulei la service? Imi spunea cineva ca n-ar trebui sa depaseasca 20-30 de ron, insa imi vine greu sa cred. Ce parere aveti? Mentionez ca nu am nici cunostinte, nici timp, nici scule ca sa fac treaba asta singur.

Multumesc!
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La orice service e 25-30 lei. Sigur iti spun , am schimbat eu uleiul acum 2 saptamini la o alta masina si am dat la service 30 lei pe schimbat filtru ulei, filtru aer si ulei. A, si mi-a dat si factura!
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatie. Ca sa fiu sincer, si mie mi s-ar parea normal sa nu depaseasca 30 de lei manopera. Insa, tare mi-e teama ca in Bucuresti preturile sunt mai mari, chiar daca nejustificat.
Am sunat de curiozitate la doua service-uri, unul de cartier, altul ceva mai mare, si ambele mi-au cerut 50 de lei pentru treaba asta.
Stie cineva un service in Bucuresti unde se poate face un schimb ulei mai ieftin?

Multumesc
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Uleiul si fitrul de ulei le schimb gratis in service-ul magazinului de unde le cumpar. Filtrele de aer si polen le schimb singur. Filtrul de motorina mi-l schimba un vecin mecanic cu 15RON. Total: 15RON.
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc din nou pt sugestii. Totusi, m-ar interesa strict pentru Bucuresti....
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Acum ceva vreme am ajutat un coleg la întâlnirea locala. Ieftin domle Very Happy
  • robi23

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut

trebuie sa fac si eu revizia la un astra g caravam 1.7, 80 de cai si 160 de mii de km, am gasit la un service GTT o oferta schimbu de filtru ulei,filtru aer,ulei motor original GM 5W30+manopera la 270 ron si pe langa asta mai verifica (vizualã a curelelor de transmisie (alternator, AC, etc.),vizualã pt pierderi ulei din cutia de viteze,+ corectarea nivelului antigelului,+ completarea lichidului de frina, fixarii bornelor bateriei, functionãrii aparatelor de bord, sistem incalzire - aerisire, sist. iluminare interior, exterior, + corectarea stergatoarelor de parbriz si a instalatiei de spalare a parbrizului (lunetei) si a farurilor, vizualã a etanseitatii si a nivelului uleiului de servodirectie, placutelor si discuriilor de frina fata/spate+ reglare frina de mîna, sistemului de frinare (vizual) conducte, vizualã a conductelor de combustibil, sistemului de esapament, vizualã a etanseitatii motorului , cutiei de viteze, a compresorului de AC, vizualã a burdufelor planetarelor si a burdufelor bieletelor de directie, sistemului de directie (jocuri la volan, coloana de directie, bielete de directie, capete de bara), stringerii rotilor (slabiti, piutele de fixare), verif. presiunea din pneuri si starea anvelopelor (inclusiv rezerva)+ ungerea balamalelor portierelor, a opritoarelor de usi, a inchizatorului capotei, caroseriei si sasiului (inregistrare in caietul de service), si acum vine intrebarea mea Very Happy, e bun uleiu asta 5w30 ca nu le am chiar deloc?
  • *sven

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
parere personala: NU.

citeste si pe AICI..e foarte interesant
  • robi23

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am rezolvat, am un prieten care lucreaza la un service opel si bag azi gm 10w40 desi el mi-a zis sa pun 5w40 si ma duce cu discuri si placute, ulei si filtru de aer si cel de ulei undeva la 800 ron
  • Drodar

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
mie mi s-a recomandat sa merg pe GM 5w30, din cauza ca este mai subtire, urca uleiul mult mai repede la motor.... inainte foloseam Castrol 10w40... acum, sunt curios daca o sa fie vre-o schimbare...
  • mariusdenis

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Aveti idee manopera ptr un schimb de ulei vectra c cu filtre tot. Cat ar fi? La negru logic fara factura si alte minunatii ca japcari sunt destui..
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu ieri am schimbat in Cluj la Zafira 1.9cdti cu factura 75 lei.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
mariusdenis a scris:Salut. Aveti idee manopera ptr un schimb de ulei vectra c cu filtre tot. Cat ar fi? La negru logic fara factura si alte minunatii ca japcari sunt destui..
In jur de 60-70 lei.,....nu da mai mult ca nu se merita.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR