Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
multumesc Corbu. Deci consumul ridicat ar fi totusi punctul slab (practic la fel ca la Ford).
Totusi, daca ma hotarasc la Opel, voi opta pt modelul sedan. Are portbagajulmai mare, si daca voi deveni familist am mare nevoie de el.
Skip ads

  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La motorul acesta(1,6 aspirat), aveam la Astra H un consum mediu de 8%, de care eram foarte multumit, la Astra J, acelasi tip de motor imi consuma mediu 10%. Per ansamblu, super ok.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
pe mine ma intereseaza si portbagajul, ai as opta pt un Astra H sedan. Am fost la show-room, imi place cum arata masina. Ma intreb totusi de ce vad asa de putine pe strada? Astra H Classic vad in toate intersectiile, dar modelul sedan e foarte rar. Ma intreb din ce motiv.
  • lucivisy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Motivul pentru care le vezi foarte rar este urmatorul. In Romania (la vanzari de auto noi), sedan-ul are o proportie de circa 30% din vanzarile de Astra Classic (restul se duce la 55% pentru Hatchback si 15% la Carvan). Dar piata noastra e plina de o gramada de masini SH
aduse din afara , in special din Vest (Germania), dintre care nu e nici macar una Sedan, ptr ca Sedan-ul nu se vinde acolo.
Deci daca masini Astra noi sunt cam 20% sa zicem din totalul de Astre din Romania, Sedanul o sa fie circa 30% din astea, si
cumulat cu faptul ca Sedanul e un model aparut la noi de prin 2008 (fata de 2005 cand a aparut H-ul) o sa ajungi la un procent de circa
4 - 5 % din totalul de Astre din Romania.
Skip ads

  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
da, cam asa apare, un Sedan din 20 masini Opel.
Totusi, de ce nu se comercializeaza Sedan-ul in vest? Sper ca nu e ca la Renault: Symbol se vinde in Europa de est si e destul de putin fiabil, si Clio 3 se comercializeaza si in Germania si e muuult mai fiabil.
Asta e o nelamurire pt mine.
  • lucivisy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sedan-ul e gandit pentru piata estica ptr ca aici are cautare. In Vest se prefera Hatcback sau Caravan. Nefiind piata de vanzare nu il comercializeaza. In legatura cu fiabilitatea nu iti fa nici o grija. Masina e identica cu Astra Classic, singurele diferente notabile fiind forma spatelui (deci portbagajul), ampatamentul (care e mai mare si ofera un spatiu de circa 10 cm mai mare ptr pasagerii din spate) , si singurul dezavantaj , lipsa airbagurilor cortina. Dar in rest sunt identice.
De fapt Sedan-ul e si mai scump decat varianta in 5 usi , cu vreo 8 -900 de euro, oricum masinile sunt la fel , e o chestie de gust ce varianta iti alegi.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
mda, m-am mai linistit. Credeam ca e ca la Symbol (comercializat in est), care e mult mai prost decat Clio 3 (comercializat in vest).
Mai sunt si alte diferente intre Sedan si Astra 5 usi, in sensul ca pe Astra Clasic 5 usi se pot pune mai multe optionale: scaun reglabil pe 5 directii, mai multe culori, parasolare cu lumini pt citit..
Acum sunt in mare dilema intre Astra 3 Clasic Sedan 1.6 mpi si Skoda Octavia 1.2 TSI. Dezavantajul Opel este consumul cam mare in oras, care inteleg eu ca ar fi cam la 12%.
  • lucivisy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Astra 1.6 are motor 16V nu MPI
Octavia 1.2 TSI la aceleasi dotari o sa te conste cu vreo 2500 EURO mai mult , ceea ce inseamna cam 20% in plus. Parerea mea ca nu merita, Octavia e intradevar o masina mai fiabila ca Opelul dar cu maxim 10% in plus. Cu 2500 EURO iti asiguri o fiabilitate cel putin egala la Opel pe o durata dubla de timp fata de Octavia.
Skip ads

  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
da, tu ai dreptate, plus ca si motoarele cu turbina TSI pot avea probleme in timp, din cauza defectarii turbinei. Ceea ce e un minus pt TSI>
Dar TSI-ul consuma sensibil mai putin decat Astra, si Octavia are si portbagaj mai mare si mai practic decat Astra Opel Sedan. Plus ca Astra are climatronic doar pt locurile din fata, iar Octavia are distributia aerului si pt cele din spate. Pentru mine conteaza si acest aspect.
  • lucivisy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cu consumul ai dreptate. Diferenta de motoare si capacitate, deci consum diferit. Dar sper ca nu e motivul principal pentru ca pe principiul asta sunt masini care consuma si 3l/100 Smile La portbagaj aici e si in functie de gust. De pilda mie nu imi place ideea de hayon ca la hatchback - exact cum e si principiul la Octavia - adica pe langa ca nu imi place ideea de a deschide portbagajul cu tot cu luneta din spate, sunt si unele dezavantaje, se zvoneste ca hayonul ala face zgomot dupa o perioada de timp, sau ca de exemplu iarna cand deschizi portbagajul in spate se raceste foarte repede in toata masina, sau ca toate mirosurile din portbagaj vin si in masina. In schimb e clar ca e mai practic cu deschiderea tip Hatckback in ceea ce priveste obiectele voluminoase.
In legatura cu clima , parerea mea e ca nu sunt diferente intre cele doua tipuri de masini, am mers in ambele si ambele isi fac treaba foarte bine.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Si cu hayonul ai dreptate: mirosurile intra in masina, se incalzeste mai greu masina, si troncane dupa un nr de kilometri. Dar portbagaj mare tot imi trebuie.
Ma rog, decizia o voi lua dupa testul suprem: test-drive-ul.
Despre clima, unii se plang ca nu se incalzeste masina pe locurile din spate, exact din acest motiv: masina nu are fante si catre locurile din spate. Ma rog, nu stiu cum e la Astra, dar in Clio si Super Nova inghetam in spate.
  • lucivisy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si eu tot dupa un drive test m-am hotarat. Desi nu am gasit nicaieri Sedan, ci doar Hatchback ptr drivetest. In orice caz , ambele variante sunt masini corecte dpdv al pretului, iei masina de cati bani dai.
Skip ads

  • savramescu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca nu iei ce au pe stoc si iti faci comanda la Astra poti sa iti pui cotiera centrala care are si guri de aerisire pentru pasagerii din spate. Sper sa nu ma insele memoria. Eu am luat ce aveau pe stoc, dar adevarul e ca: 1) eu conduc cu o pozitie mai pe stanga si cand am avut cotiera nu m-am sprijinit pe ea; 2) am 23 de ani, prietena, si eu zic ca mai sunt ceva ani pana o sa am/avem copii, deci pentru mine asta n-a fost un motiv. Atata vreme cat 90% din timp o sa circul singur/cu prietena am zis ca nu are rost sa astept 2-3 luni pana vine una din fabrica.
Eu sunt foarte multumit de ea. Am acelasi motor, ~200 km toti in Buc media e de 10%.
  • lucivisy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate , din 2011 cotiera centrala nu mai figureaza ca optiune ptr Sedan (Ca de altfel nici butonul Sport , si nici scaun reglabil pe 6 directii). Eu am vrut sa imi pun si nu mai e disponibila. E politica Opel care micsoreaza nr de optiuni pe masura ce modelul se apropie de sfarsitul ciclului de viata. In schimb ESP-ul a devenit Standard.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Da, cotiera nu mai figureaza, nici scaunul reglabil pe 6 directii, nici pachetul de lumini. Am vrut sa mi le pun, dar nu se mai pot comanda.
Savramescu, consumul tau in Buc este exceptional, nici masini mai mici nu scot asa de putin. Ai calculat consumul dupa computerul de bord, nu?
  • savramescu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
juma de plin - gol; dar nu circul la ore de varf. Ce e mai aglomerat dimineata, ca plec pe la 19:30 - 20:00 de la servici cand e destul de gol. Pipera - Obor fac maxim 12 - 13 minute. As consuma si mai putin daca ar avea timp motorul sa se mai incalzeasca.
  • lucivisy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa ne zici cate ceva despre sonorizarea (sau insonorizare) la Sedan-ul tau? Se aude motorul in habitaclu ?
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
a mers si eu cu unul, si pana pe la 90 km/h nu se aude mai nimic in habitclu, este bine izolat fonic. Dar oare ce se intampla de la 100 km in sus? Ca, masina fiind cu 5 viteze, trebuie sa o turezi pe la 3500 rotatii/minut sa ajungi la 120 km/h, nu? Sau gresesc?
  • savramescu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am mers foarte putin cu ea cu mai mult de 100 km/h. Cateva secunde cand am mers pana la Kika (la inceputul autostrazii) dar nu am auzit ceva iesit din comun (nici nu am fost atent, recunosc).

O sa pot sa mai revin cu pareri dupa Pasti ca o sa merg pana la Braila.
  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Motor Z16 XER caroserie hatchback, echipare Cosmo cu CD70 NAVI 7,5% consumul mediu pe CB in 32.000 de km. Masina are 43.000, au resetat baietii de la service computerul de bord la o interventie (un senzor de temperatura motor ce a facut figuri, a fost schimbat desi dupa resetare eroarea nu a mai aparut). Mers 30% urban, restul autostrada, din aia 30% urban jumatate sunt facuti in genul 2km-stop, 2km-stop bataie de batjocura (loc de munca-acasa si inapoi, sunt un tip tare comod, recunosc). Benzina Total Excellium95 tot timpul, am facut ceva experiente si cu Excellium98 dar a crescut consumul cu 0,5% dar si raspunsul la turatii mai mici (locuiesc in Belgia momentan, masina luata de noua tot de aici). Consumul cel mai mic scos pe autostrada acum un an a fost de 5,9% indicatie CB, mers cu 90-100 la ora, dar a fost o exceptie, in mod normal la 100 abia schimb a 5-a. In rest, la 120 la ora 6,5-7%, in functie de drum si incarcarea masinii, pe autostrada AC-ul nu salta consumul, in regim urban se simte la consum dar nu ceva de speriat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR