Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • eggas

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
M-a costat taxa de inmatriculare in jur de 340 euro, a fost calculata la capacitatea reala de 1598 cm parca!
Skip ads

  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Este foarte bine ºi sã o stãpâneºti sãnãtos! Smile
  • eggas

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc Vios40. Sunt foarte incantat de ea!
P.S. M-ar interea daca printre "Zamfiristi" exista si unii care sa aiba modelul cu motor 1,6i 16v.
  • alexander-zafira

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
zafirele in general sunt fiabile..asa ca e o investitie buna...plus ca isi pastreaza valoarea cat de cat...numai ca o sa iti cam consume...acum tu stii ca drumuri faci..si cum o folosesti...daca meg=rgi mult...disel..daca nu....e3 ok...oricum...preturile sunt mai sus decat cai 8000 sau 8300 aprox cat o sa te ajunga...
Skip ads

  • jonika

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am decis sa cumpar o Zafira (in detrimentul unui logan mcv) 2.0 dti , 2004,
Masina are 124.000 km pe bord pret 10.300 euro + taxa inmatriculare., a fost adusa din Belgia,
Am vazut masina si am facut rezervarea pt ea la OpelWest Oradea.
Daca puteti sa ma ajutati cu recomandari si sfaturi privitoare la masina ....si pareri despre OpelWest.
va multumesc ,
Jonika-zamfirica
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am o zafira 1,6i 16v si merge f bine, dar consumu are ceva prin bucuresti. sa iti zic cam cat ia in oras 8-9% , iar pe autostrada depinde cum mergi iti ia cam 5-7%, 7% dk mergi cu viteza mare (peste 140 km/h) dk mergi pana in 130km/h iti ia 5-6%.
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
la masina 1.6 euro 4 taxa e de 371 euro. eu la a mea motor 1.8 16 v euro 4 am platit in noiembrie 890 euro. am luat masina din germania.totusi sfatul meu este ca e cam scumpa la banii care-i dai tu pe ea.Daca te duci in targ la cluj iti ei zafira pe benzina full option cu 6800-7100 euro fara taxa. gandestete cati bani scutesti. numai drumul cat e.
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@eggas
eu zic ca e bunicel pretul, mai ales daca tu esti multumit de ea...

@cul15
Daca te duci in targ la Cluj ai 5% sanse sa iei o masina fara km lucrati... In rest, toate sunt "facute" la km sau la tabla... Daca vrei sa compari preturi, uita-te pe mobile.de la o masina cu caracteristici, ani si km similare, aduna-ti taxa de prima inmatriculare si inca vreo 600-800 de EUR pt numere si adus aici (depinde de cat de departe o aduci si daca o aduci pe roti sau pe platforma), si ai pretul real...
Skip ads

  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
roscooter a scris:@eggas
eu zic ca e bunicel pretul, mai ales daca tu esti multumit de ea...

@cul15
Daca te duci in targ la Cluj ai 5% sanse sa iei o masina fara km lucrati... In rest, toate sunt "facute" la km sau la tabla... Daca vrei sa compari preturi, uita-te pe mobile.de la o masina cu caracteristici, ani si km similare, aduna-ti taxa de prima inmatriculare si inca vreo 600-800 de EUR pt numere si adus aici (depinde de cat de departe o aduci si daca o aduci pe roti sau pe platforma), si ai pretul real...

Pot sa te contrazic deoarece in cluj gasesti masini aduse joia sau vinerea si vandute sambata nu prea cred ca intr-o zi sa o faureasca la tabla mai tine si de fiecare om eu de exemplu am detector de tabla care-ti masoara stratul de vopsea si vezi daca a fost chituita revopsita etc. Legat de nr. de km tine de fiecare . O persoana realista poate sa-si dea seama de un nr. de km in functie de anul masinii.
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa polemizam, dar acel procent de 5% de care spuneam sunt cele mentionate de tine. Restul... Si era vorba de cei care aduc masini, nu de cei care le cumpara. Samsarii de masini le fac la km inainte de a ajunge in tara cu ele, stai linistit. Cand vin cu ele in tara au si cartea service impecabila, de nu-ti vine sa crezi.
Cat despre km, doua masini identice, Zafira, de exemplu, din 2002 pot sa aiba una 280.000 km si alta 90.000 km, si amandoua sa aiba km reali. Cum iti dai seama de asta? Conform rationamentului tau a doua ar fi aranjata, nu?
Un exemplu: finii nostri au cumparat pt finuta un Polo din 2002 parca, din targ din Cluj, cu 4000 EUR. Cauta pe mobile si spune-mi ce zici tu de pretul asta? Cum ti se pare. Eu cred ca au luat o tzeapa de zile mari. Daca ala care le-a vandut-o a dat-o cu 4000, macar 500 a fost castigul lui, altfel ar fi cerut mai mult, ca avea loc. Daca mai scazi inca vreo 500 costuri de aducere in tara, gandeste-te ce raci de masina a putut lua el cu 3000 din Germania...
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
daca stii sa te uiti atent la masina iti dai seama. sa-ti dau cateva exemple: cat de tocit e volanu,pedalele masinii in special acceleratia,discurile de frana(exista aparat de masurat discurile si iti spun km efectuati) etc. eu asa as proceda daca mi-as lua masina din targ. eu pe a mea mi-am adus-o de afara din germania e din 2002 si am luat-o din nov.2007 cu 133400 km si carte sevice
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Smecheriile astea le stiu si samsarii. De aceea iti inlocuiesc volanul (asta in cazul in care fostul proprietar nu a avut o husa pe volan, pe care samsarul o da jos pur si simplu) sau cauciucurile de pe pedale daca e cazul. Despre discurile de frana, eu l-am schimbat acum 19000 km. Ce crezi ca ii spun discurile mele cuiva care le masoara?
Cati din cei care se duc in targul auto se duc cu aparatul de masurat grosimea chitului dupa ei? Multi nici nu stiu ca exista asa ceva sau habar nu au macar sa se uite la formele tablariei, sa-si dea seama daca a fost indreptata, daca e cazul... Iar daca tu o faci, si pureci masina din cap pana in picioare, in cazul in care nu-ti place pleci si cauti altceva, dar unul care nu stie toate astea o "serveste" monumental, nu?
Skip ads

  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
asta e problema fiecaruia eu ti-am spus cum as proceda eu daca m-as duce, iar cei care vor sa-si ia masina de ex opel exista un tutorial la ce sa te uiti la masina SH inainte sa o cumperi.fiecare face ce il duce capul
  • danutz2die4

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Diplomat
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Embarassed
Nu vreau sa fiu rau,dar ma intereseaza o astfel de masina pentru firma la care lucrez.Sefii vor sa cumpere o masina(un van mai exact) si io le-am recomandat sa se intereseze de opel zafira.Ei nu sunt mari fani ai marcii cu atat mai putin ai masini si deci mi-au cerut argumente pro si contra pentru optiunea mea.
Argumentele ar fi destul de multe si usor de observt(spatiu,modularitate,design,marca,etc) doar la contra nu stau prea bine.Adevarul este ca am laudat o masina fara sa o conduc,asa ca daca cineva poate sa-mi spuna cam la ce sa ma astept(d.p.d.v. al costurilor,intretinerii,fiabilitatii) astept cu nerabdare orice sfat,sugesti,vorba buna sau rea,subiectiva daca se poate.
Va multumesc anticipat si sper sa mai vorbim. Rolling Eyes
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu am detinut vreo Zafira, dar am un prieten care a avut una si pot spune ca a fost pe deplin multumit.
Ca o recomandare, motorizarea diesel ar fi o alegere potrivita .
Dar ca sa afli mai multe uite link: https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=16
  • danutz2die4

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Diplomat
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
multam frumos[/align]
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu detin o zafira 1,6 16v benzina si pot sa iti spun cate ceva, cum ar fi: pe benzina e mai silentioasa,confort ai ,sunt 7 locuri stai confortabil in toate 7, daca vrei portbagaj se plieaza ultime 2 scaune si ai un spatiu dupa parere mea destul de mare,consumul duce undeva in oras la 8-9 depinde cum se circula daca se circula bn se ajunge la 7-8,pe autostrada se comporta bine (eu iam dat 160/h si am carnet de 2 luni) este bn antifonata.se comporta bn si la gropile care sunt in bucuresti. dar ca argumente contra sincer nu stiu ce sa zic nu ca as avea zafira dar nu stiu ce as pute zice contra.
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

Sunt pe cale sa cumpar marti un Opel Zafira cu 7 locuri, 1.9 dti 101cp, din 2006 cu 37 mii km la bord.

Masina mai e inca in garantie, mi-a zis proprietarul, la Opel. Service la zi. Impecabil intretinuta. E inmatriculata. Am facut drive test cu ea si merge super.

A cerut 15 500 e. Cum vi se pare? E mult? Ca dotari are: pilot automat, faruri xenonn auto adaptive, clima semi automata, geamuri fumurii, abs, esp, senzori parcare spate, alarma cu display...

Mie imi place masina. Voi ce parere aveti? Merita pretul? A zis ca nu e negociabil. Omu si-a luat Rexton si vinde Zafira...

Multumesc anticipat pentru opiniile si sfaturile voastre.
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pareri?!
  • rugby15

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Zafira CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
alghe21 a scris:pareri?!

da-i 14700 si ia-o !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR