Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
hello! scuze ca nu am timp sa citesc toate post`urile .. poate ati mai scris pe tema asta ..

intentionez sa`mi iau un corsa nou .. desi as vrea astra ,dispun de cam 12 mii ..
sunt fata 19 ani, permis de mai putin de un an asa ca nu ma gandesc la un motor f puternic sau sport .. o masina micuta si usor de condus ca nu am experienta si cred ca mi se potriveste o corsa in 2 usi...
acum ... motorul 1.2 benzina 80 de cai .. nu e cam prea slabut totusi pentru dimensiunile ei ?
iar despre motorizarea 1.4 de la corsa am inteles ca exista plangeri ca nu ar fi un motor prea bine pus la punct, am fost sfatuita sa ma feresc de el, ca si la alte modele de ex skoda fabia .. la fel e de preferat motorul de 1.2 in loc de 1.4
aveti idee daca este adevarat sau sunt doar zvonuri ? e diferentza mare intre 1.2 si 1.4 ? pentru ca este o promotie la corsa edition plus, au niste dotari suplimentare la un pret mai mic (11 500 ) si din cate am inteles este valabila pentru corsa1.2...
multumesc anticipat!
Skip ads

  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
corsa 1.2 e destul de interesanta si face fata destul de bine atat in oras cat si in afara!dezavantajul ar fi consumul mare in oras pt un motor mic atat!personal as prefera motorul 1.3cdti de 70 sau 90 cai ,dar va trebui sa suplimentezi usor bugetul!in ceea ce priveste motorul 1,4 care este destul de rar intalnit nu pot spune multe!eu as opta clar pt 1.3cdti 90 cai
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si te-as sfatui sa te orientezi spre o caroserie cu 5 usi mai degraba decat una cu 3 usi.

La caroseria in 3 usi portierele sunt mult mai mari si se deschid mult. Ai toate sansele sa lovesti alte masini in parcare sau diversi pereti. Plus ca sunt mult mai grele portierele. O sa tragi serios de ele, mai ales daca urci masina jumate pe trotuar si trebuie sa impingi de usa un pic in sus.

In alta ordine de idei stalpul central e mult mai in spate la 3 usi, fapt care se obliga sa te contorsionezi ca sa ajungi la centura de siguranta, lucru deloc placut.

Si mai sunt aspecte de comoditate (de genul pus ceva pe bancheta din spate sau siguranta pasagerilor din spate..

In fine, eu am oroare de caroseriile in 3 usi.
  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mda .. stiu ca nu sunt foarte practice masinile in 3 usi... dar mi se pare ca opel corsa arata mult mai bine decat in 5 usi. Are linii mai simple si mai rotunjite la portbagaj, faruri .. are o tenta sport... spatele mai dinamic fiind un pic mai inclinat... sincer nu ma omor dupa aspectul corsei - e un compromis dat fiind ca nu am bani de astra .. de`aia preferam in 3 usi.
versiunea diesel e mai scumpa, ma duce cam pe la 13 mii si deci .. pas! raman in continuare intre 1.2 si 1.4.. se merita aprox 700 de euro pentru 10 cp in plus ?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Problema nu se pune in principal de costul initial, ci de costul de functionare si intretinere a celor doua motoare, 1.4 consuma mai mult decat 1.2, este adevarat ca dispune de 10 cp in plus, dar de acestia nu te poti bucura decat in afara. Deci trebuie sa iei in calcul unde si cum o sa folosesti masina, pentru o masina mica 10 cp putere fac diferenta atunci cand este incarcata.

Personal daca as fi in posibilitatea sa imi cumpar masina noua, necestatile mele ma fac sa ma orientez spre o corsa 1.2 5u, asta pentru ca familia mea e compusa din mine si sotie, dar se mai gasesc prieteni si alte lucruri de luat pe unde ma duc (folosesc peste 90% din durata de functionare a unei masini cu max 2 persoane), dar ca tot romanul vreau vectra opc Very Happy + imi plac masinile mari, ma simt mai in siguranta.
De fapt ce voiam sa spun: daca as avea 12.000 euro acum, in loc sa iau o corsa cum ar fi normal, cu siguranta o sa-mi cumpar o vectra C
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Acum depinde, in opinia mea, de cate persoane merg in masina in general: 2 persoane, cu ingaduita 3, merge foarte bine in 3 usi, la mai multe de 3 persoane e mai utila una in 5 usi.

Cat despre ce spunea Dragon Warrior nu mi se par chiar asa de dificile. Eu am o astra g in 3 usi si mi se pare chiar foarte ok si ma gandesc foarte serios ca urmatoarea masina sa fie tot in 3 usi, deoarece in general merg doar eu si un pasager cu masina, iar cand mergem mai multi nu e chiar asa de grav.

Cum se spunea si mai sus la caroseria in 3 usi portierele sunt mai mari si se deschid mult, aici putand fii privita problema din 2 aspecte. Unul din ele fiind enuntat de Dragon Warrior: ai toate sansele sa lovesti alte masini in parcare sau diversi pereti, asta daca nu esti atenta, iar la faza "ca sunt mult mai grele portierele" nu e chiar mare diferenta. un avantaj al masinilor in 3 usi din clasa mica/compacta este ca permite mult mai usor accesul la volan.

Ce-i drep stalpul central este mai in spate fata de una in 5 usi insa mie mi s-a parut foarte usor sa ma obisnuiesc cu centura (multi o iau cu mana dreapta ceea ce inseamna chiar sa te contorsionezi sa o iei, insa daca o iei cu mana stanga este foarte usor)

Din punct de vedere al comoditatii am spus mai sus, depinde cat de multe persoane merg in masina in general, eu unu urasc sa fac pe taxiul si la mine in masina mai mult de 4 persoane nu iau.


Acum depinde si care iti place tie mai mult ca design, ca asta e cel mai important.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR