Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • olteanuc

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Care ati mers si cu Peugeot 207 si cu noul Opel Corsa? Ce parere aveti despre fiecare masina? Cum vi se par? Puteti sa faceti o comparatie?
- motor 1.2 Benzina
M-ar interesa subiectul ..... Stiti voi de ce ...

Voi ce parere aveti?

http://www.opel.com.mt/show...the_new_corsa.pdf

http://www.peugeot.com.ro/pdf/207.pdf
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
eu-ti recomand opel corsa, nu ca as fi opelist, dar pur si simplu mi se pare mult mai frumoasa decat peugeot
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Din punct de vedere al design-ului exterior mie imi place mai mult peugeot-ul, iar la interior ambele mi se par la fel de frumoase.

Cel mai bine e sa faci un testdrive sa vezi cu/in care te simti mai bine, si eventual sa intrii si pe forumul celor de la peugeot sa vezi ce bube sunt si pe la 207

Cu privire la motorul de 1.2, cred ca depinde foarte mult pe unde o sa mergi in majoritatea timpului, oras sau in afara. Daca e in oras cred ca e un motor suficient de puternic si cu un consum destul de mic.

Singura chestie pe care am auzit-o e ca la peugeot e si mai jale la service-urile de la reprezentante de cat la opel.
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
OctavianM a scris:

Singura chestie pe care am auzit-o e ca la peugeot e si mai jale la service-urile de la reprezentante de cat la opel.


Cat priveste Constanta pot zice ca mie mi s-a parut invers, Am un prieten cu un peugeot si am tot mers cu el la revizii si alte alea la reprezentanta si fata de cei de la Opel cta e mare diferenta, mult mai saritori si parca chiar le pasa.Ma rog asta am observat io
Skip ads

  • inteleptu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am facut cate o tura cu urmatoarele:
Peugeot 207 1.6 HDI 90 CP
Opel Corsa 1.4 Benzina 90 CP
Skoda Fabia 1.4 TDI 70 CP
Fiat Grande Punto 1.3 Multijet 75 CP

Sa le iau pe rand:
207 se misca foarte bine, nu trebuie sa te rogi de motor.
Interior peste oricare din clasa mica.
Masina foarte buna in final.

Opel Corsa am testat doar benzina 1.4 si nu m-a dat pe spate. Interiorul frumos insa daca ma asez pe scaun nu mai ramane nimic stanga dreapta spre deosebire de 207 unde ai destul.

Skoda Fabia ...m-a dezamagit total motorul 1.4 TDI....prin urmare am lasat-o departe si pe skoda si nu ma mai duc sa fac test drive nici cu polo din moment de are acelasi motor. Zgomot infernal in masina si trepidatii la fel. Exclus sa mergi cu asa ceva zi de zi ... iar interiorul ... se tine bine dar atat de urat..

Grande Punto ..interiorul mai frumos ca la Skoda , insa in echiparea care am vazut-o eu (cea mai ieftina) sunt detul de multe locuri cu plastice ieftine.
Motorul in schimb incredibil. Nu te baga in scaun, nu te lipeste cu fata de geam..insa nu este zgomotos, iar consumul e incredibil, la 100 km/h consum instantaneu 2l/100 daca o lasi lin...mi s-a parut incredibil.

Una peste alta dintre corsa si 207 as alege 207 insa in niciun caz cu 1.2 benzina, macar 1.4 benzina nu o sa regreti si nu te gandi ca vei face economie de combustibil daca iei 1.2 si nu 1.4.

Si eu caut sa cumpar o buburuza si pana in prezent sunt in faza in care inca mai caut informatii despre 207 1.4 HDI sau 1.6 HDI, corsa 1.3 CDTI 75 CP sau 90 CP si Fiat Grande Punto 75 CP.
Dupa plimbarea cu skoda am exclus motoarele PD de la VAG.
Motoarele 1.4 HDI si 1.3 CDTI respectiv Multijet au consum apropiat ...insa in 207 cu siguranta te vei simti altfel...
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
inteleptu a scris:

----
Opel Corsa am testat doar benzina 1.4 si nu m-a dat pe spate. Interiorul frumos insa daca ma asez pe scaun nu mai ramane nimic stanga dreapta spre deosebire de 207 unde ai destul.
----

Ma faci sa rad, te-ai urcat in 307 ca altfel nu vad de unde aveai tu atat loc in 207 si in Corsa nu. Nu esti singuru care a facut drive test cu modele astea , interiorul lui Corsa e peste 207. In plus 207 te rupe cat de rigida este, o fi chestia asta buna in afara dar in oras e jale , ori masinile astea sunt pt oras.
  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Daca iei Pejo nu ai fi primul fraier care se lasa sedus de asa-zisa imagine a masinii respective.
Chiar daca ai bani, vei gasi nesimtite preturile pieselor de schimb Pejo, lipsa de fiabilitate, ferma de greierasi din habitaclu si nesimtirea celor de la reprezentante. Mai arunca o privire si pe bursa second-hand a masinilor Pejo si fa-ti o idee despre viitor.
Ti-as face si alte recomandari dar nu vreau sa fiu acuzat de subiectivism...insa nu Pejo...pentru ca vei primi acelasi rahat ca la Renault la pret dublu Very Happy
  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
de ce are opel asa preturi bune?
fac aici o comparatie intre preturile pt piesele de schimb la o corsa 1,3cdti si un 206 1,4 hdi, cat si 1,6 hdi
pt corsa
fu - 35 ron
fa - 45 ron
fp - 65 ron
fm - 105 ron

pt 206/207 1,4 hdi
fu - 25 ron
fa - 40 ron
fp - 60 ron
fm - 110 ron

pt 206/207 1,6 hdi
fu - 40 ron
fa - 50 ron
fp - 60 ron
fm -116 ron

*toate preturile sunt de la un magazin de pe bdul brancoveanu, dc vreti revin cu adresa lui exacta
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Hai ca tot vorbiti de 207 .. era sa fac si eu prostia sa iau
Bube care se stiu din reprezentanta lor rulmenti pe spate pica des , bielete directie pica repede (asta implica si directia de facut)
motorul de 1.4 dizel sincer nu m-a impresionat deloc era puturos vs 1.3 cdti ... e mai sprintoasa
legat de interior da poate e mai bine prelucrat nu pot spune nu dar nu ma dat pe spate de o oarece eleganta excesiva ... ah la modelul respectiv e facuta comparatia intre 2 masini in 2 portiere , la corsa cand inchizi te doare sufletu cum suna , pe peugeut e mai fina!
per total corsa e mai costisitoare la motor. la peugeut nu stiu sa fi auzit ca face nazuri puternice dar never know.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Noroc cu tine ca ti-ai exprimat si tu parerea dupa 5 ani. A stat omul asa de nehotarat pana acum Laughing
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Smile) poate nu sa hotarat inca! Smile) ar trebui inviat putin si topicu`
  • fioo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arad
  • Masina: Ascona 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2011

  • Mesaj Privat
=))))))
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mai bine mai tarziu, decat niciodata !?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR