Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Azi trebuie sa demontez masina, din nou, dar inainte sa fac asta trebuie sa stiu daca ECU poate determina gresit punctul de contact si motorul sa nu traga, asta ca sa stiu daca sa ma apuc sau nu. Sa mai fac odata Touch point-ul ?........ceva idei.
Multumesc anticipat...
Skip ads

  • c0rsar

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu ma pricep, dar teoretic ECU citeste turatia/viteza/sau ce o mai citi si comanda viteza adecvata. Daca nu da comanda sa schimbe, ce legatura are punctul de contact. ECU considera ca se afla in viteza potrivita daca nu schimba.
Si eu am impresia ca schimba cam taziu uneori, dar este total "random", doar uneori, nu mi-am dat seama de ce se intampla.
Poate o fi altceva, debitmetru, clapeta... chiar daca nu da eroare.

P.S. S-a intamplat o singura data sa nu schimbe (ajunsese la 5000, in a 2-a) si nu dadea semne ca schimba. Am dat manual, apoi si-a revenit. La 2 luni am avut problema cu motorasul de la viteze. Nu stiu daca a avut legatura.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Inteleg, doar ca ma gandeam ca daca patineaza ambreiajul si motorul se tureaza degeaba...... simtomele sunt ca nu trage bine la plecare de pe loc. Poate discul nu apasa cum trebuie si patineaza. Cam la asta ma gandesc eu.
  • c0rsar

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Daca patina nu se simtea miros sau fum?
Skip ads

  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai asta voi incerca sa vad azi, o calc si merg cu ea putin, apoi bag nasu acolo. Mersi de sfaturi...
  • c0rsar

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Npc. oricum au fost mai mult presupuneri. Poti astepta un raspuns de la cineva mai priceput de aici gen @catastefan sau @ezb77
Sper sa rezolvi. Din ce mi-a spus @catastefan ambreiajul te lasa dupa 200.000 la exploatare corespunzatoare (fara tinut pe frana si masina pe A la stop lung) si nu mai merge deloc cand te lasa.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pentru a vedea daca patineaza ambreiajul ( disc uzat ) fa testul cu bordura.....e vechi de cand erau Daciile 1100 Very Happy
Te duci cu fata perpendicular pe o bordura pana o atingi.....opresti roata....apoi cu viteza 1 cuplata incerci sa urci bordura.
Daca nu reusesti sa urci se va incinge ambreiajul si va mirosi a ferodou.....deci ambreiaj uzat....
Eu am schimbat ambreiajul la 245 000 km ...dar masina a fost condusa corect!
Daca ai condus masina cu cutie manuala iti dai seama rapid ce este punctul de contact....este exact acea ``zona`` unde ambreiajul incepe sa prinda. Si este un parametru important.
Ambreiajul este de tip SAC ( Self Adjusting Clutch) asta insemnand ca odata cu uzura discului el se autoajusteaza
Ai erori pe cutie?
  • ebz77

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2001 z12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Se poate demonta tot la actuator. Eu am facut asa ceva. Am reparat si separat, dar am reparat si din doua sa fac unul.
Partea de rulment se repara cu WD40 sau cu o solutie mai puternica. Trebuie multa munca si rabdare, dar se rezolva.
Numai masinile bine rulate tin pe partea de mecanica...disc, placa, rulment...200 000 km, asa cum a spus si Catalin.
Azi am facut reparatia totala la o cutie easytronic : rulment, placa, disc, actuator, etc. Masina avea 114 000.
Totul este de stilul de condus.
Revenind la discutia colegului, daca ai rabdare si studiezi bine problema, o rezolvi. Daca ai OP-Com nu inseamna ca problema este rezolvata. Totul este sa stii sa citesti valorile masinii si sa stii si cele care ar trebui sa fie corecte, precum si pasii de urmat.

Catalin, in legatura cu pozitia ambreiaj data de ecu 17,12 mm la general, sa stii ca azi am programat masina dupa ce tot a fost schimbat, parte mecanica, si pozitia a fost tot de 15,96mm. Am mai intalnit una de genul. Deci, concluzia este sa sunt de doua feluri.

Cu stima, Claudiu.
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pozitia ambreiaj nu este data de ECU....este citita de ECU....
Nu cumva s-a comandat ambreiaj de manuala si nu de Easytronic?
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Mersi pentru ajutor, mi-a fost folositor cam tot ce mi-ati spus.

Am rezolvat in final, masina merge foarte bine acum, era de la ambreaj.
Imi amintesc ca dupa curatarea rulmentului de rugina, am facut din nou etapele din OPCOM, iar la touch point adaptation, a iesit cu eroare, cred ca din cauza testerului si am lasat-o balta.
Azi am refacut si Touch Point si Aditional, iar rezultatul a fost cu succes.

In alta ordine de idei, de dragul Easytronicului......
Se pare ca BOSCH a facut acest modul actuator ca fiind consumabil, pentru ca periile sunt destul de mici cand sunt noi, circa 8-9 mm, iar cand sunt uzate, au cam 4m. E clar ca este gandit ca sa il schimbi cu totul.
In afara de modulul de pe masina, mai am un modul fara biela, numai cu motor cu perii uzate pe care l-am reconditionat.
Am urmat tutorialul lui CataStefan si am facut rost de carbuni, dintr-un electroventilator de AC Bosch cam asta pun ei in orice se invarte pe curent. Ceva asemanator.....

Am smirgluit un patrat de 6x6mm de 9mm lungime, ca sa aiba loc si arcul acolo, culiseaza bine si am testat si motorul, merge brici.
Sa imi spuneti daca am facut bine.
Multumesc.
  • ebz77

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2001 z12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu Catalin. Tot de easytronic. Asa avea si inainte de schimbare, asa are si acum. Deci, se pare ca sunt de doua tipuri.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu sunt de doua tipuri. Asa arata in Opel EPC.
Skip ads

  • mbtm

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut, am ajuns si eu la temutul F, eroare 1607 - actuator ambreiaj, din ce am citit presupun periile de la motoras.
Cine ar putea sa rezolve o astfel de problema in Timisoara?
  • ebz77

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2001 z12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Dacã spui tu, Catalin ca e doar unul...Așa e. ÃŽnseamnã ca eu am gãsit doua anomalii. O sa mai caut.
  • ebz77

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2001 z12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@mbtm 1607 are doua defecte. Unul este actuatorul și doi ambreiaj.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mbtm a scris:Salut, am ajuns si eu la temutul F, eroare 1607 - actuator ambreiaj, din ce am citit presupun periile de la motoras.
Cine ar putea sa rezolve o astfel de problema in Timisoara?


Ne spui si ce masina ce motor , cati km, ce an, de cand o ai......?
Sa stim....despre ce vorbim.
  • mbtm

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns si, de fapt, multumesc pentru toate raspunsurile foarte informative de pe forum.
Eu acum caut pe cineva care poate repara o cutie Corsa Easytronic in Timisoara si as fi foarte recunoscator pentru orice informatie in aceasta directie.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@aquagen?
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu la 12 noaptea mi-am reparat masina, asa bine stau cu timpul.
Cata poate iti trimite tie colet si il faci. Ca aici la noi in TM, toti fug de easytronic.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se poate si asa....asta daca nu e ambreiajul
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR