Parola noua?

Poti, posibil sa consume mai mult. Nu te aventura la drum lung cu ea.
am puso pe tester si mi o dat o eroare P0 105 ceva cu senzor de presiune.... stie careva cam cat e u nsenzor deasta?
original Bosch in jur de 400 RON. poti cauta si la second dar aia e loterie cat te tine...
Se curata senzorul de presiune.
Se poate curata si galeria de admisie.
aco_008 a scris: Se curata senzorul de presiune.
Se curata,de ce?...Pe membrana senzorului poate ajunge uleiul impins anormal de turbo in admisie.Ma intreb cum poate o "cantitate" de ulei sa modifice functionarea corecta a unui senzor de presiune? Cu sau fara,pelicula de ulei,presiunea pe membrana va fi aceiasi,deci modificarea pozitiei acesteia va fi la fel.O cauza a erorilor date de senzor,poate fi imbatrinirea si uzura materialelor din care e facut acesta... Oare senzorul de presiune ulei cum functioneaza,complet in ulei,si e tot senzor de presiune...?! Parerea mea e ca nu conteaza agentul(ulei,combustibil,aer,etc) ce preseaza membrana senzorului(vorbind la general),important e ca acesta sa fie in parametrii.
senzorul poate fii obturat de calamina.
Calamina ia "nastere" in conditii favorabile,cu temperatura destul de mare.Pe admisie temperatura este relativ scazuta,fata de restul motorului,iar la cite tubulaturi de admisie am demontat uleiul(pelicula) era lichid,el fiind in timpul functionarii in mare parte sub forma de vapori.Pe admisie,chiar in apropierea chiulasei,nu se rigidizeaza,depunerile de ulei,ele raminind ca o substanta grasa,dar destul de moale...
Asta e teoria.
In practica, apuca-te si curata senzorul.
multumesc asta am si facut mi-a resetat eroarea aceea si mio dat cu ceva spray la senzor (nustiu daca l-a si curatat) acuma sa v edem daca se mai aprinde:D .. dar un senzor second hand cam la ce pret gasescc?
Senzorul de presiune aer admisie (MAP) – mod de funcționare și ...www.e-automobile.ro/categorie.../70-senzor-presiune-aer-motor.html‎Īn cache In practica,oricine e fara idei si informatii(teorie),e un novice.Orice informatie e utila cind ai nevoie de ea,si e bine sa o stii... Despre curatat si lustruit,cred ca sunt bune,cind le faci in cunostinta de cauza,nu doar de "amorul artei"!

Hai si tu in Club

Inregistrarea este si va fi mereu gratuita.

Cont Nou