Parola noua?

salut scuze dak mai sunt discutzii despre aceasta tema dar nu am gasit eu.....am o vectra b din 9/1999 2.0 dti 16v 101cv spuneti mi si mie de unde sthiu ce tip de euro are tinand cont k eu am masina in spania si in talon si in permisul de circulatie nu imi da detalii... mlt anticipat
Tipul de motor: daca e y20dth atunci e euro 3 , daca e x 20 dth atunci e euro 2.
tipul de motor:
X= euro 2
Y= euro 3
Z= euro 4
ms mult ma m convins e cu x ....deci sa dus visul meu de a o inscrie in romania
si cat are emisia de co2?
178 g/km
Eu nu mai inteleg. Am Z16XE din 2001 si dupa talon e euro 3. Prima inmatriculare in RO a fost in 2005. Daca se nascoceste un impozit anual pe euro 3 si masina e euro 4, nu ar merita putin "scuturati" cei de la RAR? Naiba stie ce le mai tuna capu' conducatorilor Romaniei...
Dupa care talon e euro 3? Scrie in talon asa ceva?
La pozitia 10 in talon, nr. de omologare, ultimele 2 cifre. Eu am E4, euro 4, motor Z16XE, 2001. Se gasesc pe forum aceste informatii.
Sa mai discutat pe forum ca unele masini chiar daca prima litera e z au fost trecute unele euro 3 iar altele euro 4. Nu stiu criteriul de stabilire a normei de poluare dar aceleasi masini cu acelasi cod motor si acelasi an de fabricatie au fost unele euro 3 altele euro 4. Cei de la RAR sunt depasiti si au trecut norma de poluare dupa ureche. Eu am z18xe si la mine e euro 4 si cunosc acelasi tip de motor care e trecut euro 3. Deci concluzia.....
Nu lucreaza nici un membru din clubopel la RAR? Tare sunt curios care e criteriul, sau ca sa ia mai multi bani de pe oameni?
M-ati facut curios si am verificat talonul. Cica pe motorul Z16XE din 2001 (vectra mea) am euro 4. Very Happy
Zmeutzu a scris: M-ati facut curios si am verificat talonul. Cica pe motorul Z16XE din 2001 (vectra mea) am euro 4. Very Happy

Cat te-a costat inmatricularea? Pentru motor de 1.8 16v(tot din 2001,2002) cat ar costa?
Intreb asta, in sensul că, nu vreau să mă duc in Germania, să vin fericit cu o Vectra euro 4 acasa si cand ma duc la RAR sa-mi faca surpriza sa-mi clasifice masina ca euro 3, astfel fiind nevoit sa o vand urgent. Am gasit niste calculatoare de taxa de inmatriculare si a iesit la euro 3 1400 de euroi. Crying or Very sad Sper ca e gresit, nu-mi permit asa ceva. Va rog, clarificati-ma, masina pe care o am acum e abia prima(a fost a mamei), deci nu prea cunosc cum stau treburile cu RAR si inmatricularea.

Hai si tu in Club

Inregistrarea este si va fi mereu gratuita.

Cont Nou