Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Traseul pare a fi in mare ... Petrosani -> Valcea ->Pitesti->(autostrada) Bucuresti -> (autostrada soarelui)Slobozia -> Tulcea.

Ma intereseaza care este starea autostrazii Pitesti ->Bucuresti, care stiu ca era si este intr-o vesnica reparatie. In al doilea rand ma intereseaza tot ce inseamna radare si camere fixe pe acest traseu, sau orice sfat util ! Este ptr prima oara cand fac acest traseu si va multumesc anticipat tutror celor care imi pot da un raspuns !
Skip ads

  • 474

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Calibra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:Traseul pare a fi in mare ... Petrosani -> Valcea ->Pitesti->(autostrada) Bucuresti -> (autostrada soarelui)Slobozia -> Tulcea.

Ma intereseaza care este starea autostrazii Pitesti ->Bucuresti, care stiu ca era si este intr-o vesnica reparatie. In al doilea rand ma intereseaza tot ce inseamna radare si camere fixe pe acest traseu, sau orice sfat util ! Este ptr prima oara cand fac acest traseu si va multumesc anticipat tutror celor care imi pot da un raspuns !
sensul de mers pitesti-bucuresti km 36 radar 90% din timpul zilei pe autostrada soarelui la fel la a doua parcare pe partea drapta nu stiu ce km este la fel de la slobozia pana la harsova ATENTIE radar in miscare mai ales la giurgeni inainte de pod si dupa ce treci de intersectia unde se desparte drumul (dreapta constanta si stanga tulcea)da-i bataie ca satele astea nu sunt echipate cu sisteme radar ...intre Nalbant si Cataloi la fel mare atentie e drumul foarte bun si stau soarecii...am cules puncte de acolo:)
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
474 - multumesc mult de tot ptr raspuns ! Il am pe Bel Vector 940 alaturi, insa e bine de stiut cum e miscarea in zona si unde au obiceiul sa stea. Punctele enumerate de tine le voi marca pe harta GPS ca sa imi atraga atentia inainte sa ma apropii.

Camere fixe nu sunt deloc pe acest traseu ?

In mare ... care este starea drumurilor ?

Multumesc mult de tot incaodata, si cei care pot sa imi mai ofere alte sfaturi sau informatii ii rog sa o faca si le multumesc anticipat !
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
autostrada pitesti bucuresti stare buna se poate merge lejer cu 150, radare doar in masinile care patruleaza,imposiblil sa nu le vezi,daca treci prin pitesti 3 camere fixe functionale ,dupa ce treci de a treia ce se afla aproape de gara,la 400-600m radar pe masina politiei c-am in permanenta,a-ti dai seama usor ptr ca strada are 4 benzi.
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
raducu ion - multumesc ptr raspuns !

Nu am de gand sa merg mai tare de 130 kmph, mai ales ca sunt in masina cu sotia si copilul, pe care nu am de gand sa ii expun unor riscuri inutile, dar este bine de stiut ca totusi sunt radare in zona.

Multumesc inca odata si sarbatori fericite !
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Totul a fost ok, ptr cei care mai vor sa ajung in aceea zona, cel mai ok traseu este: Petrosani - TgJiu - Rm Vlacea - Pitesti - A1 - Bucuresti (centura) - A2 - Slobozia - Tandarei - Giurgieni (pod cu taxa, 8 lei ptr masini pana la 3,5T) - Harsova - Tulcea, total 645km.

Drumul este foarte bun, exceptand iesirea din Pitesti si intrarea pe A1, unde se lucreaza la un soi de pasaj, care ingreuneaza ingrozitor circulatia. La categoria exceptii, este si bucata de drum dupa iesirea de pe A2 si intrarea in Slobozia, drum de vreo 8km griblura si plin de gropi, un adevarat cosmar, insa nici varianta pe Fetesti nu este deloc mai buna, fiind mai lunga cu 15km si cu un drum aglomerat si plin de cratere, pe care il parcurgi cu maxim 40kmph. Deci din tot raul ...alegeti Slobozia!

Intrarea pe A1 de pe centura este un cosmar, ptr ca acolo atat de incurcat si aglomerat este, ca pana si GPS-ul s-a pierdut, dar ... cumva am reusit.

In afara de centura Bucurestiului (30km aglomeratie destul de mare) cea mai aglomerata portiune de drum, sunt cei 40 de km dintre Pitesti si Rm Valcea, unde se merge mult in coloana, exista si niste restrictii ptr ca se lucreaza la drum, ca doar e Romania.

Radare nu am prins deloc, in afara decat cele cateva de pe A1 la dus si A2 la dus si intors, pe care detectorul meu le-a "mirosit" cu muuuuuuuuuuult inainte sa ma apropii de ele.

Va multumesc la toti cei care si-au dat cu parerea, si daca cineva mai are drum in zona, le urez drum bun, iar daca au intrebari sa nu ezite!
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
O varianta pentru A2->Slobozia este Bucuresti (A2)->Cernavoda->Topalu->Saraiu->Tulcea, mergi si mai mult pe autostrada (60 km in plus) si scapi si de drumul de cosmar dintre Slobozia si A2.
Evitati A2-Slobozia, 90% e in reparatii si nu va alegeti decat cu un strat gros de praf pe masina, stat in coloana si eventual niste pietre in parbriz/caroserie....
Drum bun!
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma gandisem si la varianta asta, insa era mult de ocolit (120km) ceea ce in economia timpului insemna cel putin o ora si jumatate (cu mult noroc) peste cele 8 si jumatate pe care le faceam si asa ...

Sfatul nu este rau, insa ptr cei 4-5km de macadam, care pana la urma nu e capat de lume, parca merita sa te risti ... ptr ca de acolo drumul este ca pe autostrada, adica drept si foarte liber.
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nu m-am uitat pe nr de km, insa iti dau un exemplu:
Bucuresti->Urziceni->Slobozia->Harsova->Tulcea: 4 ore
Bucuresti->A2>Cernavoda->Saraiu->Tulcea: 3 ore

in condiitile in care am respectat viteza legala pe ambele variante (inclusiv localitati)
o fi drumul mai lung, insa il faci mai repede si sigur cu un consum mediu mai mic
  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mã intereseazã cum e drumul de la Petroºani la Braºov, pe la Sibiu. Mã refer la alfalt, lucrãri, blocaje...
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din Petrosani pana la intersectia cu Simeria te descurci binisor Ai grija doar la trambuline si pe ici pe colo cate o groapa. De la Simeria pana in Sibiu drumul este destul de aglomerat dar in rest nu ai nici o treaba ... asta daca au terminat de lucrat la intrare in Orastie, daca nu au terminat ... sa te pregatesti sa pierzi minim o ora si jumatate acolo! Sfatul meu este sa pleci dimineata ca sa prinzi mai liber. Anul asta in vara, intre Sibiu si Brasov era jale mare! Am numarat eu vreo 10 semafoare dupa care m-am plictisit sa le mai numar! O alternativa bunicica ar fi sa mergi DN1 (E68) dintre Fãgãraº ºi Sibiu, iar de la Ucea de Jos sa faci dreapta inca 7 kilometri pe drumul judeþean, inspre Unirea. De acolo mergi inainte si dupa ce treci de comuna Lisa o iei inspre Sinca Veche ->Zarnesti->Rasnov->Brasov. Drumul este foarte bun si mai ales liber, astfel ca pana in Brasov nu ai nici o durere de cap si ocolesti 80% din toate semafoarele alea plus niste radare care le mai pun baietii la intrare in Brasov!

Drum bun si asfalt uscat!
  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mulþam frumos Smile S-auzim de bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR