Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
faza e oarecum cominca dar ma gandesc ce sa fac acum, mai ales ca nu prea am avut treburi cu tribunalele. Totul a inceput acum 2 sapt cand un nene cu basca alba s-a decis sa-mi ridice permisul pt nearcordare de prioritate unor pietoni care doar ce trecusera pe trecerea in fata careia eram oprit. datorita faptului ca am fost baiat bun si cand mi-a cerut actele, le-am dat fara sa intreb, mi-a zis ca-mi retine permisu si o intreaga comedie de aici incolo. am decis sa fac contestatie ajutat si de vreo 2 amici care m-au invatat cat de cat ce trebuie facut. doar ca am fost sfatuit sa trimit contestatia prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire. lucru care l-am si facut initial. si am tot asteptat si neam raspuns.

cum maine imi expira dovada am decis sa dau o fuga la judecatorie. ajuns acolo intreb ce si cum si judecatorul de servici imi spune sa mai fac o copie la contestatie (facusem initial una sa am si pt mine) si sa o depun ca poate posta a uitat de scrisoarea mea. am intocmit toate actele si am depus contestatia. a fost fixat procesul pe data de 9.06.2008. ajung acas si dupa vreo juma de zi apare si confirmarea la ce trimisesem eu acu ceva vreme. si poc mai am un proces fixat pe data de 3.06.2008. Acu stau si ma uit si ma bufneste rasul cand am 2 procese pe aceeasi contestatie.

Intrebare intrebatoare: ce-i de facut ? Smile
Skip ads

  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa mergi in 03 si sa ii explici judecatorului sau aprodului ce s-a intamplat referitor la datele procesului
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pai,poate ca ar trebuii sa revii la judecatorie sa le explici ce s-a intamplat si sa le ceri ajutorul.
Oricum sa ne tii la curent ca e interesant
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ma gandeam sa fac un mic experiment si sa ma prezint la amandoua sa vad ce iese. dar in acelasi timp ma gandesc sa nu ma trezesc cu vreo amenda usturatoare. ar fi si mai comic daca la unul din procese as castiga iar la celalalt as pierde.
Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Considera-l pe primul de antrenament si pe al doilea oficial. Ultima decizie conteaza, nu? Very Happy
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ai grija ca in momentul in care ai depus contestatia iti poti ridica permisul si sa conduci fara probleme pana la judecarea cazului... depui o copie dupa contestatie la serviciul pol rutiere de unde era politistul si primesti permisul pana la judecare...
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Te contrazic zapartanioan86, i se prelungeste doar valabilitatea dovezii pana la sentinta, nu isi ia permisul inapoi, iar pentru prelungire trebuie sa mearga cu certificati de grefa (cred ca asa se cheama) la noul sediu al Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor din Şoseaua Pipera, numărul 49.

PS: Succes ZOUZOU!
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
S-o fi schimbat treburile, dar si eu tot asa stiam.
Se da permisul inapoi la om, pana la pronuntarea sentintei.
Am un coleg in situatia asta, caruia i s-a returnat carteluta roz pana cand va primi sentinta. Dupa asta, are 15 zile (parca) termen sa-l predea, moment in care intra in vigoare perioada de suspendare.
Asta i s-a spus la Udriste... Cand mai era acolo serviciul...
Acu nu mai stiu in ce faza e, dar stiu sigur ca omul avea permisul in buzunar, ridicat de la ghiseu. Fara pile, fara interventii.
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sunt curios cum o sa se termine procesul(procesele). Bafta multa
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ar fi bun un tutorial facut aici de zouzou
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai mi-am recuperat permisul pana la pronuntarea sentintei. pt moment se pare ca tot la udriste se merge pt lucrul asta cu toate ca ieri fusesem informat ca trebuie sa merg in pipera. acum sa vedem ce rezolv la prima infatisare.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Bafta la... "partaj" Mr. Green
Skip ads

  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ZouZou, bafta!

Sper ca n-ai semnat nimic cand ti-a luat permisul.
Ah, inca ceva... cati martori ai? Daca nu s-a mai schimbat nimic in legislatie, trebe minim 2...
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu vb ca sunt din domeniu.. si pana la pronuntarea sentintei isi primeste permisul de conducere inapoi... pentru orice alta lamurire ma puteti contacta pe privat
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
A primit deja permisul, a scris mai sus Smile

Este ca va avea nevoie de minim 2 martori?
La noi inca mai functioneaza principiul "Testis unus testis nullus" din Dreptul Roman...
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai am un singur martor trecut acolo. multam tuturor pt urari dar sper sa fie usor.

@kt - de semnat am semnat doar ca am luat la cunostinta, pt ca altfel nu primeam o copie dupa procesul verbal si nu puteam sa fac contestatie.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Juridic vorbind, ai depus aceeaşi cerere de 2 ori. Ai primit în consecinţă, 2 numere de dosar. Aşadar trebuie să faci o cerere prin care soliciti conexarea dosarului cu număr mai mare la cel cu număr mai mic, cerere pe care o depui în dosarul cu numărul mai mare. În motivarea cererii de conexare le explici situaţia. În nici un caz să nu renunţi la judecarea vreunuia din dosare întrucât cererea de renunţare poate fi interpretabilă în folosul poliţiei. Dosarul cu număr mai mic îţi dovedeşte faptul că ai depus acţiunea în termen.
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ZouZou... cam naspa doar un martor.
Si eu am trecut printr-o situatie aproape identica. Bine, asta se intampla acum vreo 11-12 ani.
Singura diferenta e ca trecerea de pietoni era... desfiintata.
(Pentru cei care stiu Clujul, intersectia Observator cu Viilor, acum e sens giratoriu si treceri de pietoni pe toate intrarile)
La intrare in intersectie (pe sensul dinspre Electrosigma spre Varianta Manastur) era trecere, am oprit, au trecut oamenii. La iesire din intersectie, fusese candva trecere, dar o mutasera pe partea celalata, adica era cea la care oprisem. Nu mai existau nici indicatoarele, nici marcajul pentru fosta trecere.
Eram 3 masini, pe toti 3 ne-a oprit un nene cu sapca alba si ne-a lasat fara permise. Pentru ca, in locul unde NU mai exista trecere, n-am acordat prioritate unor pietoni.
Normal, contestatie, dovezi vreo 4 luni, dupa care ultima infatisare.
Judecatorul m-a intrebat care-mi sunt martorii, l-am prezentat pe unicul martor care era cu mine in masina si mi-a zis, citez:
"Conform principiului din Dreptul Roman, "Testis unus testis nullus", adica un martor nu e de ajuns pentru a proba veridicitatea declaratiei Dvs., sunt necesari minim 2 martori. Imi pare rau, contestatia Dvs. se respinge." Incheiat citatul.
Asa ca am "executat" o suspendare de 45 de zile...
Pe vremea aia lucram ca salesman si fara permis eram... fara job.
Asta a fost.
Iti doresc sa nu ti se intample la fel.
Cred ca cei care sunt acum in domeniu te pot sfatui mai bine, ei lucreaza cu legislatia actuala, poate s-au mai facut ceva schimbari in anii care au trecut.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR