Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Buna,

Cand franez puternic de la viteza mare ... aud un sunet (de la roata stanga cred) ... ca un bum-bum-bum infundat. Ca si cum s-ar fi prins o matza moarta sau ceva de genu asta de roata.

Aveti idee ce ii?

Franele imi merg ok ... dar m-am speriat un pic de sunetu asta cand am franat de la 150+
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cam la fel se intampla si la mine. La primele franari, de la 140+ la 80 nu se aude nimic, totul suna bine. La urmatoarele asemenea franari, incepe sa se auda, din ce in ce mai tare, un bum-bum-bum. Mai mult, acest bum-bum-bum se simte si in volan si in pedala de frana, tot din ce in ce mai tare. Evident ma refer la un drum atat cu viraje stramte cat si cu linii drepte foarte rapide (de gen Tg.Frumos - Roman). De asemenea am si un tremurat care incepe de pe la 120km/h (mers constant) si care il simt si in volan. Tremuratul e mai puternic pe asfalt mai dur.

Inca nu mi s-a dat o explicatie, mai ales ca un asemenea test e greu de facut in oras sau in vecinatatea orasului. Are cineva vreo idee?

Mentionez ca nu am ABS iar cauciucurile sunt de vara Dunlop, de doua saptamani, echilibrate in service.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Or fi discurile de frana ovalizate.
Daca tot s-o dus alea ... macar am motiv sa imi aduc niste discuri sport ventilate din UK.

Am gasit tot acolo la vre-o 20 de mil... ambreiaj care rezista la 10.000 rpm si 200 de grade Celsius Smile
  • vectrapxi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
asa am patit si eu cind frinam la vit mari 130, 140 pina scadea la 80, 90. Vibra volanul si se auzea un huruit si vibratii.
Am schimbat placutele de frina si totul a fost ok. Erau uzate.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Cam la fel se intampla si la mine. La primele franari, de la 140+ la 80 nu se aude nimic, totul suna bine. La urmatoarele asemenea franari, incepe sa se auda, din ce in ce mai tare, un bum-bum-bum. Mai mult, acest bum-bum-bum se simte si in volan si in pedala de frana, tot din ce in ce mai tare. Evident ma refer la un drum atat cu viraje stramte cat si cu linii drepte foarte rapide (de gen Tg.Frumos - Roman). De asemenea am si un tremurat care incepe de pe la 120km/h (mers constant) si care il simt si in volan. Tremuratul e mai puternic pe asfalt mai dur.

Inca nu mi s-a dat o explicatie, mai ales ca un asemenea test e greu de facut in oras sau in vecinatatea orasului. Are cineva vreo idee?

Mentionez ca nu am ABS iar cauciucurile sunt de vara Dunlop, de doua saptamani, echilibrate in service.


Rezolvat, schimbat discuri fata.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR