Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Acum doua saptamani am curatat tapiteria cu Vanish si rezultatul a fost uimitor. Ideea este sa cumparati un Vanish ptr. RUFE, se pune intr-un pulverizator de solutie ptr. geamuri si il aplicati pur simplu prin pulverizare pe scaune, bancheta, etc. Ar fi bine sa fie foarte cald in acea zi pentru o uscare mai rapida. Produsul necesita clatire fiind ptr. rufe, dar nu este nici o problema! Cateva zile sa va simti un pic alunecos, dar aceasta depinde foarte mult de temperatura exterioara. Eu nu am avut unde sa las usile deschise 3-4 ore si mai lasam usile deschise 20 minute in fata blocului pe strada principala(hm)! In principiu scoate toate petele de pe tapiterie, evident conteaza cat de murdara este tapiteria. Va doresc bafta!
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Incearca un experiment.
Toarna apa curata cat un degetar pe unul din scaune, pe cel de la sofer, ca ala se murdareste cel mai tare. Asteapta sa se usuce si apoi urmareste zona in care ai pus apa. Daca murdaria nu difuzeaza ca o floare inseamna ca intr-adevar ti-a reusit operatiunea... daca insa ramane pata, inseamna ca mizeria s-a dus doar de pe stratul superficial al tapiteriei.
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu am avut pete in profunzime, dar ptr. intretinere anuala sau de doua ori eu cred ca este de preferat in locul unui milion la spalatorie sau cat o mai fi! Acum este uscata si nu se vede nimic, deci cam tirziu sa torn un strop de apa. Bafta!
  • Zmeutzu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sper sa nu se considere reclama. Chiar azi mi-am curatat tapiteria cu un pordus Amway (carpet & upolstery shampoo). Rezultatul este mai mult decat uimitor. Nu numai ca a scos toate petele, si erau ceva pete, dar tapiteria arata ca noua acum. Se vede tesatura curata si in profunzime. Intradevar, detergentul asta nu e chiar ieftin, 80 RON un flacon de 1L si peria speciala, dar merita. Din flacon nici macar nu se vede ca as fi folosit pentru ca se combina 10 parti apa, 1 apa detergent. Deci merita investitia la cate spalari ajunge (cred ca am folosit 10mL din el).
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Florin c a scris:Acum este uscata si nu se vede nimic, deci cam tirziu sa torn un strop de apa. Bafta!


Pai tocmai... acum ca ai tapiteria uscata incearca sa torni apa.

Am incercat si eu mai demult sa spal tapiteria cu Biocarpet. Dupa uscare iesise oarecum curata si arata bine dar de fiecare data cand pe scaune sau banchete cadea cate o picatura de apa (de ploaie), in zona respectiva se forma o pata din jegul pe care apa il absorbea, cred, din buretele de sub tapiterie.
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Anul trecut am folosit biocarpet si... pauza! Era vorba de vanish(a nu se considera reclama). Bafta!
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am folosit multe solutii ,printre care si vanish de care nu am fost asa incantat,rezultate bune da un produs de curatare de la 2+2 care are ceva pe baza de amoniac in el ( spun asta fiindca asa mi se pare mie ca miroase) insa un produs de care sunt multumit si care costa doar 11 ron un tub pe baza de spuma de la o firma ceva cu MAX (se poate gasi in real si in metro ) si care vreau sa spun ca mi-a scos o pata de la lantul de bicicleta ,bineteles cu incercari repetate
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ce va sctiu aici, stiu de la un tip cu experienta!
Biocarpet cam 3-4 capacele la 3 litri de apa si se freaca usor cu o bucata de perdea veche!
De ce perdea si numai perdea? Nu mi-a spus...dar m-a indemnat sa incerc! Am facut-o pe
Laleaua visinie impecabila...nu-mi venea sa cred ochilor!
Atentie folositi doar pe tapiterie ! Nu dati pe plafon ca se dezlipeste!
Bafta !
Skip ads

  • sebyboy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
phyton iti dau dpretate si eu solutia asta am folosit si ii suppperrr bun:)
merita incercat.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu am incercat si vanish si biocarpet, amandoua sunt bune. Tapiteria arata f bine dupa tratamentul cu perdeaua si de ce perdeaua? fiindca e mai aspra decat un prosop si daca ai freca cu o perie s-ar scamosa tapiteria.
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
phyton a scris:Ce va sctiu aici, stiu de la un tip cu experienta!
Biocarpet cam 3-4 capacele la 3 litri de apa si se freaca usor cu o bucata de perdea veche!
De ce perdea si numai perdea? Nu mi-a spus...dar m-a indemnat sa incerc! Am facut-o pe
Laleaua visinie impecabila...nu-mi venea sa cred ochilor!
Atentie folositi doar pe tapiterie ! Nu dati pe plafon ca se dezlipeste!
Bafta !



Bun,Bun am inteles dar PLAFONUL cu se se curata cel mai bine?
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca la bancheta din spate tapiseria e ca o husa care se poate scoate si spala. Se poate si la scaunele din fara dar e mai complicat pt ca trebuie demontate aparatorile laterale din plastic. Atentie, e vorba doar de sezut. La spatare nu se poate.
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Plafonul se sterge f. bine cu servetele umede. Vezi ca e un post aici pe forum a curatat cineva si a iesit f. bine numai ca e de frecat.
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am frecat eu intr-o zi 5 ore cu o perie si cu biocarpet dar se murdareste la loc ff repede Sad , altceva ce mai recomandati ?
  • stanescu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2000 1.7dti astra g
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Huse,preferabil bumbac.
  • mykytot

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am curatat prima data cu Vanish si dupa uscare au ramas pete inchise la culoare, apoi am incercat cu Biocarpet si am fost farte multumit.Acum alegi ce va place
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Guys, mersi mult de sfaturile de mai sus.
Ieri m-am enervat pe ea viata, am luat un burete mai fin, sticla de Biocarpet si una de apa, am amestecat 3 dopuri in 2 litri jumatate de apa (ceva mai concentrat - pt. sufletul meu) si-am frecat vreo ora jumatate la ea tapiterie, care era plina de pete cauzate de apa de pe hainele cu care am intrat in masina pe timp de ploaie, amestecata probabil cu praful pus pe tapiterie - desi evit sa umblu cu geamurile deschise..
In dimineata asta scaunele si bancheta, precum si tapiteria de pe usi si ce mai este prin portbagaj erau luna. Arata ca acu 2 ani, cand scoteam masina de la dealer.
E drept, inca nu s-au uscat complet, la temp. de afara nici nu ma asteptam, am dat eu drumul la incalzirea scaunelor, dar n-a fost destul. Azi masina sta la soare, caci, coincidenta, a iesit soarele.

In concluzie: la cata mizerie a iesit pe burete si la cat am frecat fiecare scaun si laterala a sa in parte, produsele de tip spray pentru tapiterie, ce scot spuma sunt un adevarat bullshit. Biocarpet si chef de munca reprezinta solutia perfecta.

P.S. Sa nu zica careva de huse pentru scaune, ca nu mi-am comandat tapiteria intr-o anumita culoare ca sa o imbrac ulterior in huse ce se plimba si deznoada pe scaun.
  • mykytot

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare bine ca mai sunt si alte persoane care gandesc ca mine Mr. Green
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Byke a scris:Guys, mersi mult de sfaturile de mai sus.
Ieri m-am enervat pe ea viata, am luat un burete mai fin, sticla de Biocarpet si una de apa, am amestecat 3 dopuri in 2 litri jumatate de apa (ceva mai concentrat - pt. sufletul meu) si-am frecat vreo ora jumatate la ea tapiterie...

Been there, done that. Laughing De fapt mi'a luat cam o jumatate de zi pana am frecat un interior de purice cu 2 usi. Evil or Very Mad Neavand garaj am tinut cat am tinut usile deschise si nici dupa o saptamana nu erau uscate complet. Si toate astea ca dupa saptamana aia sa observ ca scaunele se uscau cu urme.
Dupa ce m'am calmat, am apelat la varianta "suna un prieten" in cazul asta un prieten care sta la casa si are aparat de curatat cu presiune. Am demontat scaunele si bancheta spate, le'am dat spuma activa sa se sature, le'am limpezit bine si le'am lasat la soare pana am baut 3 beri si am jucat o tabla.
Rezultatul: scaune la fel de curate ca in ziua cand au iesit din fabrica. Cool
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Merge foarte bine cu aspirator cu spalare. Asa am curatat eu interiorul cand cand am luat masina.Am scosa scaundel si bancheta afara: aspirate si spalate si apoi mocheta pe loc.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR