Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • gabriel1968

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sal opelisti Mi-a aparut o mica problema Pe computerul de bord mi-a aparut CHECH OIL LEVEL Cand am controlat uleiul acesta era la nivel dar am mai pus putin si a disparut mesajul Intrebarea e cand apare mesajul la un anumit nr de km sau cand scade nivelul Am ulei 10#40 de vreo 8000km
Skip ads

  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Mesajul apare cand nivelul uleiului nu este in regula. Are senzor pentru asta.

Dupa un anumit numar de km iti apare pe bord, la kilometraj, mesajul "InSP", un reminder pentru vizita la service.
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
NU are nici o legatura INSP cu CHECH OIL LEVEL .Adin urma apare cand scade uleiul in baie.Dupa acest numar de km probabil uleiul isi pierde din proprietati si motorul il arde.Parerea mea este ca aceasta calitate a uleiului de la noi e proasta de aceea recomanda schimbul mai devreme decat prevede producatorul uleiului.Ace;lasi lucru il patesc si eu .Incearca sa schimbi marca uleiului sau vacozitatea ,eu la fe am patit la Zafira mea 16.16v.Am schimbat uleiul si vascozitatea 15w50
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai dupa un nr de km e normal sa mai scada putin uleiul dar ce vreau eu sa aflu ce ulei s-arpotrivi pt zafira mea,am 110.000si as vrea sa pun un ulei mai bun ce sa fie 15w40 sau 10w40?si ce marca?
Skip ads

  • chifla

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Gabriel nu ai mai scris nimic referitor la atentionarea chek oil level.Am aceasi problema si dupa ce am complectat cu ulei (Castrol 10w40) o perioada nu a mai aparut atentionarea,dar acum imi apare din nou.AM 7 000 km rulati iar alte probleme nu am avut.Cineva m-a sfatuit sa merg la un tester sa aflu exact ce are.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sfatul meu este sa incerci sa schimbi uleiul !si eu aveam probleme cu asa ceva si dupa ce am schimbat uleiul nu am mai avut!
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@ady negoita. sfatul tau nu este tocmai bun.
Gabriel a spus ca uleiul lui are ~8000 km. Asta inseamna ca mai poate sa mearga cu el inca mult si bine (uleiul se schimba dupa ~ 15.000 km parcursi).

Cand apare "check oil level" pe computerul de bord, trebuie verificat nivelul uleiului si completat daca acesta este scazut.

Ady, te rog fii mai atent la sfaturile pe care le dai.

@chifla, gabi a scris in primul post ca i-a aparut "check oil level", a completat cu ulei pentru ca nivelul era scazut iar mesajul "check oil level" [u]i-a disparut[/i].

Cititi cu atentie ce scrie.

Referitor la ce uleiuri sa folositi pentru motoarele voastre, exista deja o discutie stufoasa despre asta (nu are rost sa deviati de la acest subiect):

Discutie despre uleiuri pentru motoarele opel

Va recomand sa parcurgeti acest topic.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Computerul primeste informatii despre presiunea uleiului si nu despre nivelul sau. Iar un ulei foarte subtire cum este 0W40 sau 5W30 are o presiune mai mica decat un ulei cu vascozitate 10W sau 15W. D-aia la unii dintre voi dispare mesajul dupa schimbarea uleiului. In principiu nu ar trebui sa fie probleme daca nivelul de ulei e OK. Pur si simplu senzorul de presiune isi face datoria. Ignorati-l.

Completarea cu ulei peste nivelul maxim nu face bine motorului.
Skip ads

  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
imi cer scuze pt sfat dar eu am fost bine intentionat !scuze!
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca nu trebuie sa- l ignoram domnule Dragon Warrior,deoarece acest senzor poate ca masoara pesiunea dar cand apare mesajul deja nivelul uleiului este scazut deci undeva este o problema,pe care insa din pacate nu a rezolvat-o nimeni momentan ,mai asteptam sfaturi sau pareri.Multumesc
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@Dragon Warrior, multumesc ca m-ai corectat. Smile

@cristi_ilie,
...dar cand apare mesajul deja nivelul uleiului este scazut...


Mi se pare ceva normal. Nu vad care e problema de care zici.
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Problema Razze computerul de bord mi-a aparut CHECH OIL LEVEL Cand am controlat uleiul acesta era la nivel dar am mai pus putin si a disparut mesajul Intrebarea e cand apare mesajul la un anumit nr de km sau cand scade nivelul Am ulei 10#40 de vreo 8000km sau de ce a scazut nivelul uleiului? Confused Mersi
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Mesajul apare atunci cand considera ca e o problema cu nivelul de ulei.
Nivelul a scazut pt ca orice motor consuma ulei, mai mult sau mai putin, depinde de conditiile de exploatare.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
daca tii la masina, 10w40 nu prea e un ulei pe care sa-l tii mai mult de 8.000 km. schimba-l! sau pune 5w40 si tine-l 14, 15 mii km.
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai daca la vascozitatea de 10w l-a papat la vascozitatea de 5w deja face cartofi prajiti-parerea mea
  • chifla

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cand am avut nivelul scazut la antigel am primit atentionarea de verificare de nivel,la fel si lichidul de spalare a parbrizului.Trebuie sa fie o setare a calculatorului in care atentionarea de nivel trebuie verificata vizual.Oricum din ce am citit pana acum m-ati convins sa-mi schimb uleiul mai ales ca vreau sa fac un Balaton,Transfagarasanul si Felix.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
drum bun chifla si sejur placut peste tot!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se foloseste functia CAUTARE si gasim https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=oil
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cristi_ilie a scris:Pai daca la vascozitatea de 10w l-a papat la vascozitatea de 5w deja face cartofi prajiti-parerea mea

Tu sa te abtii ca si altii de scris daca nu stii.
0 sau 5 sau 10W este viscozitatea la rece, cea la cald este data de W40 sau W50.
Mai multa documentare nu strica...am mai avut discutii si cu "mecanici" care la fel debitau timpenii.
La diesel se pune 5W40, merge si 0W40 dar platesti degeaba 0 ala ca doar nu esti la cercul polar sau Miecurea Ciuc.
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Domnule Dancuciureanu in primul rand nu sunt unul din acei mecanici care debitau tampenii si imi pare rau ca nu am stiut ca acest site este pentru mecanici cu inalta pregatire.Eu cred ca este un site unde toti opelistii pot sa afle sau sa dea anumite indicatii,pareri pe care le cosindera ei ca ar fi bune.Daca gresim se poate indrepta cu vorbe frumoase sau cu argumente valide.Intradevar acel w50 reprezinta vascozitatea la cald ,dar probabil ca se merge cu masina mai sportiv si motorul se incinge mult mai repede decat la un mers normal -repet este parerea mea .Salutari si numai bine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR