Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tot alergand azi ca nebunu dupa acte, ptr a-mi recupera taxa de inmatriculare, dau peste alta belea: am intrat pe un sens interzis, pe care il stiam ca e interzis din celalalt capat, dar a fost schimbat intre timp, iar nenea militianu pandea la colt si mi-a ars o amenda de 100 lei +4puncte penalizare ptr: circulatie pe sens interzis si nepurtatrea centurii. Acum eu am studiat procesul verbal, si nenea militianu l-a gresit, adica e gresita seria CI, in acest caz pot sa contest pv ptr a fi anulat?
Din ce-am mai citit pe aici, au mai fost cazuri cand s-a recomandat sa se faca contestatie ptr ca va fi anulat datorita unor greseli.
Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Studiaza prevederile O.G. nr. 2/2000 (daca nu ma insel).
Acolo sunt enumerate cazurile care atrag nulitatea de drept a p.v. de constatare a contraventiilor.
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea este sa platesti amenda si sa suporti consecintele (chiar daca ai tu dreptate.....doar exceptie face cazul in care mai ai puncte si ramai fara permis) ...nu te pune rau cu politia...poate este sucit "nenea militianu" si te vaneaza, cand este vorba sa faca rau cuiva sunt uniti intre ei, da tuturor "militienilor de la circulatie" numarul tau ai masina mai rara (nu vezi la tot pasul un vectra c caravan) si cazi repede in plasa...si poate sa iasa mai naspa!....cunosc un caz in Tg-Mures cu un prieten...pana la urma a ramas fara permis!
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Parca m-as risca ptr alea 4 puncte de mi le-a dat militianu, sa merg sa anulez pv, oricum de obicei nu incalc legea, astazi a fost o intamplare nefericita, deoarece n-am mai fost prin respectiva zona de ceve vreme, iar intre timp s-a schimbat sensul de acces.
La cat de ocupati sunt, numai dupa mine nu stau sa ma urmareasca si sa ma prinda cu ceva. Very Happy
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Doar pentru seria cartii de identitate nu poti anula pv-ul. In plus, daca s-a consemnat in pv ca nu ai obiectiuni, te agiti degeaba. Mersul pe interzis si depăsirea pe linia continua sunt extrem de greu de anulat.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ca obiectiune a trecut "Stati la panda" , ptr ca de fapt asa era si asa i-am spus eu Very Happy
Asta e, renunt , platesc si gata, ma oftic de cele 4 puncte, nu aveam nici unul , si dintr-un foc am vanat 4. Shocked
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ai semnat p.v.c.c. ?
pana la urma le dai in colo de puncte ... si platesti in 48 de ore 50 lei ...
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe mine punctele ma interesau, nu vreau sa iau dintr-o mica neatentie 4 puncte,(aia cu centura am picat ca m-a oprit), mai ales ca nu aveam nici unu, si ca bani e vorba de 100 lei in 48 de ore ptr cele doua contraventii. Sa fie de capul lor!
Skip ads

  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
si alea patru puncte dispar in sase luni daca nu mai ai o abatere!
...sa le stea in gat punctele alea ...Smile
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sfat : plateste amenda ! , se duc si punctele ai sa vezi
eu maine am procesul cu Politia Romana , ufff ce distractie a fost pana acum, sa vedem ce o fi de acum inainte
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti urez bafta ptr maine!
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:Iti urez bafta ptr maine!


mersi , doar o ora a durat pana mi-a venit randul Razz urmatoarea infatisare pe 22 septembrie ( cu martor )
Skip ads

  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:Doar pentru seria cartii de identitate nu poti anula pv-ul. In plus, daca s-a consemnat in pv ca nu ai obiectiuni, te agiti degeaba. Mersul pe interzis si depăsirea pe linia continua sunt extrem de greu de anulat.


Orice greseala de redactare a unui proces verbal duce la anularea acestuia...eu am trecut prin asa ceva...am facut contestatie,am fost citat de 3 ori ,nu m-am prezentat niciodata (nici din partea lor nu a venit nimeni),dupa 2-3 luni am primit acasa sentinta judecatoreasca...procesul verbal s-a anulat...deci sfatul meu este sa faci contestatie
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
la intocmirea unui p.v.c.c. trebuie indeplinite anumite conditii de fond si forma ... sunt pe undeva scrise ... cred ca prin OG 2
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ordonanta nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor
Art. 17
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.


Sper ca este clar in ce situatii se constata nulitatea pv-ului din oficiu. In rest, trebuie dovedit faptul ca nu ai savarsit fapta.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
[quote="All Bandi"][i]Ordonanta nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor
stiam eu ca e ceva de OG 2
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
un simplu sfat care l-am primit si eu. daca nu ai fost filmat atunci vezi ca "aveai un amic in spatele tau si tu mergeai regulamentar". motive pt tras pe dreapta gasesti Smile succes
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR