Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • candyman

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Sunt la primul meu post pe acest forum si sper sa devin un membru de baza al acestuia.
Si acum problema mea... M-am hotarat sa imi iau si eu o masinutza si in cele din urma am conchis asupra celor 2 modele descrise in titlu. Mentionez ca dispun de 7000 E si masina va fi dupa 2003 si neaparat pe motorina.
Voi ce parere aveti?
HELP
Skip ads

  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mane te sfatuiesc sa iti iei masina..............adik opel sau orice alta masina germana...nu d-astea facute din carton plastic sau mai stiu eu ce
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
candyman a scris:Salutare tuturor. Sunt la primul meu post pe acest forum si sper sa devin un membru de baza al acestuia.
Si acum problema mea... M-am hotarat sa imi iau si eu o masinutza si in cele din urma am conchis asupra celor 2 modele descrise in titlu. Mentionez ca dispun de 7000 E si masina va fi dupa 2003 si neaparat pe motorina.
Voi ce parere aveti?
HELP


in 2 usi si alba la banii astia...
  • candyman

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ciuby a scris:
candyman a scris:Salutare tuturor. Sunt la primul meu post pe acest forum si sper sa devin un membru de baza al acestuia.
Si acum problema mea... M-am hotarat sa imi iau si eu o masinutza si in cele din urma am conchis asupra celor 2 modele descrise in titlu. Mentionez ca dispun de 7000 E si masina va fi dupa 2003 si neaparat pe motorina.
Voi ce parere aveti?
HELP


in 2 usi si alba la banii astia...


Nu nu cred... arunca o privire pe autovit si o sa vezi ce spun... sau pe oricare alt site de vanzari masini. Chestia e ca majoritatea sunt in 2 usi, da eu vreau in 5 neaparat. Ms de raspunsuri baieti dar nu mi-a raspuns nimeni concret de ce in viziunea sa corsa e mai buna ca 206.... sau invers.
Mr. Green
Skip ads

  • candyman

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am observat ca multi isi dau seama ce fel de motor au dupa inscriptii de genu Z13DT... Cum pot afla si eu ce motor are o corsa care ma intereseaza si ar trebui sa ma feresc de vreunul in special? Cum ziceam ma intereseaza 1,3 cdti.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu te lua dupa preturile de pe autovit, in targuri sunt preturi mai mici decat pe internet. Eu as alege Corsa pentru ca e mai fiabila, intretinerea mai ieftina (piese), imi place mai mult. De 7000euro iti iei Opel Corsa cu 5 usi, clima, cd-player, geamuri electrice, si probabil de prin 2003-2004. Au scazut preturile foarte mult fata de anul trecut cand am luat-o eu. Cu aceeasi bani ce i-am dat eu pe Corsa in octombrie anul trecut, imi luam acum un Focus, care pe atunci nici nu ma puteam atinge, iar Corsa a scazut cu 1000 de euro, aceeasi masina.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu am mers cu corsa pana acum, dar am mers cu astra si vectra. Daca si corsa e de aceeasi calitate la interior, ti-as recomanda corsa. In peugeot 206 e prea mic spatiul, scartaie plasticele prin el , mai rau ca la supernova. La motoare pica de obicei injectoarele (diesel). Piesele mai scumpe, ca la toate masinile frantuzesti
  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Nu am mers cu corsa pana acum, dar am mers cu astra si vectra. Daca si corsa e de aceeasi calitate la interior, ti-as recomanda corsa. In peugeot 206 e prea mic spatiul, scartaie plasticele prin el , mai rau ca la supernova. La motoare pica de obicei injectoarele (diesel). Piesele mai scumpe, ca la toate masinile frantuzesti


Salut Tiry (stiu, parca ma cunosti de undeva Laughing ),
Ultima "impresie" despre Pejo dateaza de vreo 3 saptamani cand am vazut o factura de la Eurial Invest in valoare de 860 Ron pentru schimbat placute frana fata + spate la un 407... Shocked in service-ul unde merg eu cu masina de serviciu.
La BMW costa 1600 RON sa-ti schimbi discurile si placutele fata+spate la un seria 3...
Mai are rost sa vorbim cat costa la Opel sau Ford?
Deci...Pejo inca vinde masini pentru ca la 5 minute se naste un fraier!
Skip ads

  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
moaaaaaaaaaa..ce vad aici si nu-mi vine sa cred.
Vorbiti fratilor in cunostinta de cauza!
Mergeti fratilor la un magazin de piese auto si faceti o comparatie de pret.

p.s.

claudiu, imi poti spune te rog ce pret are ora de manopera la opel?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Stiu un service in Pascani care refuza sa repare Pejo. E cel mai bun service din Pascani, lucreaza VW, Opel, Mercedes, BMW, Skoda. Asta spune ceva, nu?
  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
opelsan a scris:claudiu, imi poti spune te rog ce pret are ora de manopera la opel?


Tu cum ai interpretat afirmatia mea? In sensul ca la Opel sau Ford costa mai mult ca la Pejo? Very Happy
  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pai dc service-ul este in pascani ai spus tot..e in moldova.. de asta au avut si inundatii Laughing
pt claudiu. eu te-am intrebat clar cat este ora de manopera la opel
Treaba cu preturile la piese pt masinile frantuzeste vs masinile nemtesti este la fel de expirata ca mercedes vs alte masini
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si eu tot din Moldova sunt. Vrei sa sugerezi ceva? Nu de alta, dar treaba cu moldovenii prosti vs bucurestenii destepti e la fel de expirata ca si treaba cu preturile la piese pt masinile frantuzesti vs cele nemtesti.

Respectivii nu se baga nu pentru ca piesele ar fi scumpe ci pentru ca chinul este mult prea mare. In plus, posesorul de masina franceza e in general mostenitor al unei conceptii daciote, si e destul de greu sa-i explici de ce preturile sunt asa mari fata de vechea lui Dacie 1300. Asa ca mai bine se lasa la mana lor.
  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu zic yo asta despre moldoveni, dar e un sambure de adevar.
Se intampla sa am o mica afacere cu masini si un foarte bun prieten sa detina un service destul de bine vazut. Treaba cu service-ul din pascani care nu repara pejouri e de domeniul fantasticului..adica numai in moldova se poate intampla asta.
Eu personal am Opel, am adus multe opeluri, dar nu vad diferenta intre opel si pejo precum cateva persoane de pe acest forum care se bazeaza numai pe ce au auzit de le un prieten care a auzit de la cineva..
Dodo, dc ai argumente serioase putem discuta mai multe.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am amic in Brasov care a avut Pejo 307 din 2004 pana in 2007. Dupa cei 3 ani, totul era ruginit pe dedesubt. L-a schimbat cu o Toyota Auris, e supermultumit.

Am fost la test drive in 2006 cu un 307 si i-am intrebat daca dau garantie la tren de rulare. Foarte mandri mi-au spus ca dau 25mii km. Asta in timp ce altii dadeau 50mii (Opel) si chiar 100 de mii (Toyota) la tren de rulare. Asta inseamna ceva lipsa de incredere, nu? De asemenea au subliniat ca nu mai sunt probleme de alta data cu suspensiile.

E drept, cunosc si pe cineva cu 206 care il are de 3 ani si 50mii km, si care nu a avut nici o problema. Totusi, am fost cu masina lui si e varza. Suna din toate incheieturile de nu iti vine a crede. De la suspensii nici nu pot sa-ti spun ce zgomot vine.
  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am vandut anul asta minim 10 pejouri, cu toate am fost la test si n-am gasit pic de rugina, cu toate ca aveau peste 100.000.km si vechi de 2-4 ani.
Sa stii ca 206 peste tot in europa are valoare de revanzare mai mare decat corsa, chiar in germania. De ce oare cand pretul de achizitie este cel mult la fel?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pejo-urile care le-ai vandut erau din afara, nu? Pai afara nu exista nisip pe strada provenit din santiere precum cele din Romania, nu se arunca cu nisip pe zapada si nici nu exista drumuri ca in Romania. Eu am vorbit de Pejouri din Romania, unde suspensia mai complexa nu face fata ca cea a unui Opel. Si cine isi cumpara un Pejo, il cumpara ca sa il foloseasca in Romania, nu?
  • aTom-CoRy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1999 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
eu zic sa alegi opel in bani aia iti iei un corsa de prin 2003 cu o gramada de dotari deoarece le-au scazut f tare preturile.
Corsa meu e din 1999 1,6 16V 106 CP dar nu are pic de rugina pe el si nu scartie nimik pe el.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Opelsan , ia mergi tu fuguta la magazin si intraba cat costa un kit de ambreiaj la un 206, apoi la un corsa. Vorbim dupa aia.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Corsa. Peugeot este foarte scump la reparatii si desi esti o masina care mi-a placut pot spune ca este mult mai inghesuit ca si Corsa. Daca alegi Corsa ia motorul de 1.2 pe benzina, evita 1.7dti
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR