Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am un opel astra f,si merge in 3 pistoane,pistonul nr 3 nu merge.Am verificat bujiile si fishele si totul e ok.bobina de inductie nu stiu cum sa o verific.Ar putea fi ea vinovata ?
Skip ads

  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
fisa, bujia , capacul delco sau in cel mai rau caz modulul de aprindere asta pe parte electrica iar mecanic supapa la piston 3.
NU te speria mai verifica o data fisa ,bujia,inlocuindu-le cu altele chiar daca esti sigur ca sunt bune ca toti gresim .
  • Tutzi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Cum ti-ai dat seama ca merge in 3 pistoane? Si eu suspectez aceeasi problema la motor (1.6 X16SZ). Cum pot sa verific daca intradevar merge in 3 sau in 4 pistoane?
  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pistoanele nu ridica si coboara in cilindru?
Functioneaza in 3 cilindri
cauze aprindere sau alimentare cu combustibil sau evacuare gaze din cilindru
Schimba bujia cu una care stii ca functioneaza
Skip ads

  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
scoate si tu bujiile si vezi care e afumata! daca fisele sunt ok atunci e modulul de inductie si e belea mare (si eu am patit la fel pe o astra H) e foarte scump! incearca sa cauti pe altcineva cu o masina ca a ta si sa ii ceri modulul lui sa faci o proba cu el si daca si atunci o sa mearga in 3 atunci nu e modulul de inductie! schimba si bujiile! Bafta
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
E vorba ca nu vine scanteie,am uitat sa scriu asta la inceput,imi cer scuze.Am schimbat bujiile si fishele,tot asha,pistonul nr 3 nu merge.Motorul are rpm mai putine(cu vreo 250),tremura toata masina,are un zgomot ciudat(de tractor mai mult).


Nu am delcou,masina mea este printre ultimele opel astra f...are 16 valve...

dak vrei sa vezi dak merge in 3 pisoane scoate cate o fisha pe rand,si dak vezi ca motorul da sa moara inseaman ca pistonul acela lucreaza
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
daca ai printre ultimele astra F atunci ai modul DIS si nu ai delco...ala e un induction coil pack asa ii zice nu ai ce sa-i faci decat sa-l schimbi.. la motoarele mai noi au scos delco-ul si bobina clasica si au pus modulul asta comandat de ECU care stie cand sa dea scanteie si la ce piston in functie de senzorul pus in capatul axei cu came unde era inainte delco-ul.
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema,am schimbat bobina de inductie si totul merge bine,dar mecanicul de acolo mia spus ca bobinele de pe masinile ca a mea nu au voie sa se arda,a spus ca ar fi de vina calculatorul(ecu),care nu a trimis bine impulsurile si la un momendat a trimis un impuls mai mare.A spus ca nu garanteaza ca noua bobina ma va tine mai mult de cateva ore Neutral
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
abereaza. gandeste-te ca e un ridicator de tensiune de la 12v la ~25000 v ... are niste componente care-s mai durabile prin constructie ca la o bobina normala dar se duce si aia ... totusi masina nu e din 2001 ...
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ok,multumesc Tox si celorlalti care mau ajutat
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR