Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
E tradus din spaniola in engleza cu google translate, pe ici pe colo mici greseli. Cand voi avea timp il voi schimba in romana ptr ca google translate da mari rateuri la sp-ro . Atat textul cat si pozele sunt preluate de pe mundotigra.blogspot.com

Explain step by step how to locate, disassemble, clean and void of the EGR engines X16XEL Opel. You may also be applicable to other models, but I am unaware.
As a brief introduction explain what is the EGR: It comes from English Exhaust Gas Recirculation (exhaust gas recirculation). This valve is in charge of taking a percentage of the exhaust of the engine and return to put the air intake, even a speed below the 3000 - 3500 RPM. After that regime, the valve is closed and only comes clean air in the admission. This constant opening and closing, and apart throughout the Char that accumulates in the valve are responsible for a malfunction caused hitches, idling unstable and failures in the switchboard.
Therefore cancel the EGR and we will see how the engine is thinner and more power under the 3000 RPM.

Localizare valvei EGR :
It's hidden beneath the intake manifold, near the accelerator. Has the average size can of soda and its color is black.


Demontarea acesteia :
The first thing to do is remove the plastic cover where it says "Ecotec". After releasing the intake manifold, removing the screws marked in red and hoses marked in green. Asimo will also have to drop the pipe that goes to desdela butterfly collector, but I advise you done with a good key "picoloro" because the pier that is, they bring… ????

Remove the collectors, taking care not to lose the board, and not between us because the engine.

Now you will have access to the EGR, but to disassemble need a ratchet with extender, and a tip Torx30.



Curatare si anulare :
The most important thing is clear though the valve, so as not to jam and give us the least possible failures. I have used KH-7 and an old toothbrush, but you can use almost anything that is capable of cleaning the charcoal.

Here I have spent a screw, so that the valve was open, and he filled up .

While it does effect the KH-7 as all crap, let's factories plate which is as blind to annul the EGR physically. In my case I used the carcass of a power supply of a computer, but you can use almost any moderately resistant sheet and to be able to work without difficulty.

We use the original board to highlight what needs to be cut (or saw immerse Dremel) and we will pass the holes where the screws.
Once cut sheet, should fit in perfectly over the valve.

To make it easier reassembly of the EGR, we can hit with heat-resistant silicone sheet to the valve, and before mounting the valve also apply sealant on the side of the plate that goes to the admission, so that leaks or False air intakes.

Montarea:
The assembly is just a way to reverse disassembly, taking care to remain tight all nuts, that we put together properly and plug the sleeves in place.


Final conclusion
The whole process can be done in about 2 to 3 hours, depending on the ability to take the tools. It is a highly recommendable that since then it's worth making, because the feeling of softness engine increases markedly, even gaining strength in recoveries less than 50 mph in 3 rd.
Skip ads

  • new_style

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tocmai am curatat o astfel de piesa azi si am montato la loc fara sa o anulez si merge motorul beton,asta dupa ce am fost cu ea pe tester si m-ia zis ca e defecta si trebuie schimbata.ca sa nu mai zic ca era 640 ron +70 ron montajul.multumesc ''clubopel'' unde am vazut ca se poate curata si fara care nu m-as fi descurcat.inca ceva nu am fast nevoit sa dau galeria jos,iti trebuie ceva rabdare pentru ca nu este loc mai deloc, decat sa bagi manaaltfel bagam ceva mana in buzunar Smile



  • new_style

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
fotografiile nu sunt facute pe masina mea dar dupa ele am luat ideea
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Intrebare:Dar daca anulez definitiv acea valva EGR la un Y20DTH (nu am treaba cu normele de poluare..sunt inmatriculat in BG ).Teoretic cu ce ma influenteaza?
Skip ads

  • stefanN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2009

  • Mesaj Privat
new_style , daca sa putea curata egr fara sa dau jos galeria ar fi bestial.
mai ai ceva poze sau daca nu, poti detalia mai pe larg procesul?(ce scule, ce trebuie urmarit, ce nu trebuie atins etc)
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Se poate curata EgR-ul fara sa dai joj galeria de iti trebuie multa rabdare si in primul rand scule, Criket, Prelungitor, T-uri..In principiu o trusa meseriase...
  • stefanN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ok.
M-am jucat azi pe la motor.
new_style are perfecta dreptate se poate da jos egr si fara sa dai jos jumatate din motor.
problema e ca tx40 care il am eu e cam lunga si kam incomoda asa ca in weekend o sa fac rost de un set de surubelnite tx40 mai mici si o sa incerc sa dau jos egr-ul pt curatare.
new_style tu cu ce l-ai curatat? ca eu nu gasesc decarbusolv pe nicaieri...
  • adostar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Gasesti la Galati in parcare la "Popescu" Smile, am cumparat eu acum 20min cu 8,5 lei, se numeste Carburol.
Skip ads

  • stefanN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2009

  • Mesaj Privat
gata, am reusit.
deci: de dat jos valva egr e floare la ureche....de pus la loc, trebuie sa ai nervi nu gluma.
am dat jos valva, si am lasat-o vreo 2-3 zile in decarbusolv. mazga aia sau negreala aia tot nu se lua indiferent cu ce as fi incercat eu sa o zgarai( bete de chibrit, scobitori, etc). In cele din urma am gasit un lemn de esenta tare cu care se lua negreala aia de parca ar fi fost funingine.
Bun, am curatat-o bec si ma apuc sa o bag la loc. Echilibristica curata, din cauza spatiului stramt, trebuia cu o singura mana sa pui valva la loc, si in acelasi timp sa incerci sa o proptesti in suruburi. Nu asta era insa problema ci nenorocita de garnitura metalizata care nu vroia in ruptul capului sa se alinieze cu valva si pozitia in care ar trebui sa fie.
draci, nervi, transpiratie, pina cand imi da in gand sa fixez garnitura si valva cu o surubelnita si in cealalta gaura sa incep sa infiletez surubul.
de acolo floare al ureche...
Dupa ce am insurubat primul surub am trecut la cel de al doilea, atentie insa sa nu strangeti complet primul surub. Doar fixati-l si pe urma introduceti-l si pe al doilea si strangeti pe rand cand unul cand altul pana se strange complet.
Diferente mari la mers nu am observat, probabil si din cauza ca pina acum m-am invartit doar prin oras. Astept sa vad la drum lung si va scriu dupa aia.
Cam asta e.
bafta!
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Care sunt avantajele si dezavantajele anularii egr-ului?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Avantaje:
-aer curat in admisie, diferenta se va simti la turatia mica acolo unde EGR-ul isi face treaba
-nu mai ai grija EGR-ului

Dezavantaje:
-consumul va creste, dar cresterea nu e semnificativa
-teoretic motorul va ajunge la temperatura normala de lucru un pic mai greu
-nivelul noxelor mai mare.


Eu am anulat EGR-ul Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asa am facut si eu, dar cu o doza de Coca Cola... Laughing
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ai uitat sa precizezi si de distrugerea catalizatorului
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Valva EGR are rolul de a introduce in amestecul carburant gaze arse pentru a actiona ca un "diluant", astfel se scade temperatura maxima pe ciclu si presiunea. Temperatura mare si presiunea mare favorizeaza aparitia emisiilor NOx. Astfel, un EGR anulat = putere crescuta (amestec mai bogat), ajunge mai repede la temperatura de functionare dar si noxe mai mari si poate strica catalizatorul. Catalizatorul poate reduce doar o anumita cantitate de NOx. Catalizatorul este gandit sa functioneze la un amestec stoichiometric (Lambda =1) iar prin imbogatirea amestecului catalizatorul are de suferit.


cozmino a scris:Avantaje:
-aer curat in admisie, diferenta se va simti la turatia mica acolo unde EGR-ul isi face treaba
-nu mai ai grija EGR-ului

Dezavantaje:
-consumul va creste, dar cresterea nu e semnificativa
-teoretic motorul va ajunge la temperatura normala de lucru un pic mai greu
-nivelul noxelor mai mare.


Eu am anulat EGR-ul Smile

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Asa am facut si eu, dar cu o doza de Coca Cola... Laughing

A rezistat tabla ? La mine s-a topit .
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am folosit o doza din "fier" nu una din aluminiu...
  • siviiu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut .nu pot desface surubul de la egr[cel de jos]imi puteti da un sfat.trebuie sa dau tubulatura de plastic de la filtru de aer jos?merci
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
daca nu dai galeria de admisie jos , e foarte greu sa demontezi chiar si cu scule profesionale daca te referi la x16 xel
  • siviiu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
era data jos galeria de admisie[partea de deasupra].pina la urma am reusit cu un torx mai lung.acum sa vad cum o curat.ar fi bine sa o las o zi bagata in lichid de curatat[decarburol, decarbusolv..]?ma refer la partea metalica.cum se face proba dupa curatare?am citit ca trebuie legata la baterie [pinii 1 si 5]trebuei sa culiseze ceva pe acolo?
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
dai impuls, nu ti apasat.O sa vezi cum iaese si intra ca un pistonas ceva pe centru.culisarea este rapida si scurta. vezi ca exista un tutorial video pe undeva in care arata exact ce si cum
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR