Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • razvan ovidiu

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am incercat azi sa desfac galeria ca sa schimb garnitura aia dintre ea si bl motor, ca incepuse sa scape gaze p'acolo... ultimu surub (cel dinspre cureaua de distributie) am avut "norocu" sa se rupa in bl. motor
cum fac sa scot bucata aia de surub din bl motor?..daca nu pun surub acolo degeaba schimb yo garnitura ca tot scapa gaze..
sfaturi,idei?merci frumos
motor este p benzina. 1.8 16v(x18xe)
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
1. Ai putea da o gaura cu un diametru mai mic in bucata de surub ramasa in bloc. Exista un fel de tarozi conici cu filetul pe invers care se insurubeaza in gaura aia si in principiu ar extrage prezonul.
2. Sau cu mai multa atentie dai gaura intai tot cu un diametru mic - de ghidaj - dupa care vii cu alt burghiu de acelasi diametru cu gaura sau o idee mai mic (atentie sa nu razi filetul) Pe gaura asta dai filet din nou - practic il cureti pe cel vechi.
3. daca nu merge nici asa, dai gaura cu un diametru un pic mai mare, filetezi gaura si bagi un prezon corespunzator.
O sa ai un prezon mai mare dar nu cred ca ar fi vreo problema.

Succes!
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cum a zis si ovidium, dai gaura, apoi cu un tarod stanga, invarti pana se deblocheaza surubul rupt de tine, eu asa am facut la cineva la o Dacie, tot la evacuare, tot in blocul motor, doar sa ai grija cum dai gaura, sa nu strici filetul de la surubul rupt. Succes!

Editat de LDivora
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR