Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • papyllon

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1989 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dupa o cautare amanuntita si care nu a dat rezultate concludente vin si eu cu urmatoarea problema:
am o vectra c 16 nz , care da in nas si scutura masina in mers in tote treptele de viteza daca turatia motorului scade putin sub 2000 de turati. poate da aceste probleme toba sau catalizatorul?
Skip ads

  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am aceleasi probleme pe un 17 dti, am discutat cu mai multi oameni care mi-au spus ca e din cauza cat-ului care la mine e infundat total. Daca mai ai rabdare cateva zile, o sa iti spun cu siguranta daca el era de vina sau nu, urmeaza sa il dau jos de pe masina si sa ii scot sitele.
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Azi am desfundat catalizatorul. Motor putin mai zgomotos, inca mai scot fum cand o accelerez, probabil se va rezolva dupa un italian tune up, masina trage mai bine si raspunde mai prompt la apasarea pedalei de acceleratie. De scuturat mai scutura intre 1800 si 2000 de ture, dar numai cand o accelerez lent. Daca ii dau blana, nu mai face nici o problema. Eu la mine mai suspectez si o problema cu avansul, care e posibil sa fie usor modificat in ECU, fata de pozitia pompei, dar asta voi vedea cand voi ajunge la un service cu tech2.
  • papyllon

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1989 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
astazi am dat jos catalizatorul si l-am schimbat cu o teava , si am mai schimbat si toba finala dar tot mai da in nas pana in 2000 de ture ! ce sa-i mai fac?
Skip ads

  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Verifica aprinderea sa nu ai probleme. Ar trebui sa arunci un ochi si la injectoare, sa vezi daca nu e vreo unul infundat. La mine faza cu injectoarele a fost prima recomandare care am primit-o cand au aparut problemele. Alte posibile cauze.... valva EGR, filtrele, pompa injectie.
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

La mine a inceput dupa ce am schimbat senzorul arbore cotit sa fie motorul zgomotos, parca " rage" ( scuze de expresie) . Cand este silentios, cand il apuca dracii. Fum nu scoate, dar a inceput sa consume multa motorina, ceea ce pana acum nu s-a intamplat.Este posibil sa fie infundat catalizatorul?

Am mai inteles ca poate avea aceste simptome si din cauza senzorului temperatura lichid racire?! Intr-adevar , a aparut la diagnoza cum ca nu ar fi in parametri.
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
aceeasi prob am avut-o si eu
eu am schimbat egr-ul si am curatat admisiile
si a fost ok
numai ca acum imi da low presure catalysator
si din cite am inteles tre sa ma duc sa curat si catalizatoru
sa nu te sperii dupa ce cureti adisiile si schimbi egr-ul pt ca o sa cam scoti un pik d fum ceva timp da e ok si o sa isi revina la normal
sa nu te gandesti ca o sa iti pape ulei ca nu e asa
nivelu va ramane la fel,
multa bagta vezi ce faci
  • sagittarius_deathstar

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1993 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Este cineva care imi poate da un raspuns concret !? Nu gasesc toba pt vectra A 1.8i hatchback 1993. De la katalysator paana in spate trebuie sa o schimb si nu gasesc. E vreun alt opel compatibil 100% ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR