Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • cpv

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ce as putea sa ii fac unui motor de 1.4 16v ca sa "fuga" mai tare, am luat deja in consideratie un chip, filtru, evacuari....altceva? la evacuari am ceva probleme intrucat cei de la borla din pantelimon mi-au cerut un pret exorbitant, pe care nu mi-l permit, si-a pus cineva admisie pe un motor ca asta?
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
cauta pe aici, in mod sigur ai sa gasesti ceva interesant, e cea mai mare comunitate de "corsari". http://www.corsasport.co.uk/
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
www.transporturi.pluto.ro/extended.html
S-a intamplat in seara asta pe asfalt ud cu mine (82 kg) si un amic - cameramanu ( cam 100 ) astept sa se usuce pe jos, sa fiu singur sa vad atunci ce si cum dar in principiu pe acolo se invarte Mr. Green
al doilea clip era o frana de mana deh mobilele inca nu au avansat Very Happy
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu ca cele 14 secunde specificate de producator la modelul asta sunt cam sf. Si eu obtin in jur de 10-11 secunde. Nu stiu care e faza, dar e chestie verificata. Am un prieten cu un Cielo un pic modificat care are 112 cai pe banc (evacuare directa, admisie directa, chip, si alte cateva chichite) si care scoate un pic sub 10 sec, cronometrat de enspe mii de ori ca e maniac, si care nu prea se desprinde de mine la o liniuta, de obicei castiga la o lungime de masina sau un pic mai mult.
Skip ads

  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Dupa o luna si de la testul 0-100 revin. Am mai laudat comportamentul corsei pe viraje, chear daca are tendinta sa scape de sub control e usor de "intreptat". Scriu aceste randuri pt a va sfatui sa nu faceti ce am facut eu, adica, de 2 luni incoace am terorizat saraca Corsa. Azi mi-am luat cauciucurile de iarna si pe cele de vara de la atatea intrari in forta pe viraje s-a sbarcit ( ros ) partile exterioare ale cauciucurilor. Nu ca ar fi asta o problema dar... mai nou imi bat planetarele in draci.... Din nou imi pare rau ca nu mi-am luat fiesta ...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Continua , poate ca viitoarea masina va fi din scanduri de stejar Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mi-am dat seama de unde vine diferenta de demaraj. De fapt sunt cam 12,5 secunde si e din cauza ca nu a fost masurat cu 200kg payload cum se face la carte si de asemenea eu pun Petrom de 98 nu de 95 ca in manual. Corsa 1.2 sa-mi zici si mie cat e o planetara cu rozeta de ABS daca iti iei.
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Continua , poate ca viitoarea masina va fi din scanduri de stejar Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Mai e pana sa ma conduca ea pe mine, totusi au fost si senzatii tari. Acu i-am dat muzica de o daram Cool Nu-mi pasa de ea, sincer e ultimul opel pe care mi-l cumpar... Posibil sa o dau la primavara. Nu e posibil ca dupa 30 km in forja, curbe agresiv luate, sa bata planetarele in draci. Aia nu e masina... aaa si mananca enorm de mult pt un 1,2
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca iti place sa dai forja la masina poti sa te astepti si la un consum pe masura... Consider ca aceia care aleg o masina la o cilindree atat de mica nu o fac pentru performantele ei sportive.
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
7.8 litrii in oras in carte
  • Mishu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Corsa_1.2 a scris:
sorin666 a scris:Continua , poate ca viitoarea masina va fi din scanduri de stejar Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Mai e pana sa ma conduca ea pe mine, totusi au fost si senzatii tari. Acu i-am dat muzica de o daram Cool Nu-mi pasa de ea, sincer e ultimul opel pe care mi-l cumpar... Posibil sa o dau la primavara. Nu e posibil ca dupa 30 km in forja, curbe agresiv luate, sa bata planetarele in draci. Aia nu e masina... aaa si mananca enorm de mult pt un 1,2
Corsa mea are 23 de mii de km numai forja (de cand am luato) si in afara de un kit de distributie si uleiul cand trebuia nu i-am skimbat.Asa ca nush ce ai facut tu la masina aia de ii bat planetarele.Conteaza si cum stii sa-i dai forja Wink
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Mishu a scris:
Corsa_1.2 a scris:
sorin666 a scris:Continua , poate ca viitoarea masina va fi din scanduri de stejar Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Mai e pana sa ma conduca ea pe mine, totusi au fost si senzatii tari. Acu i-am dat muzica de o daram Cool Nu-mi pasa de ea, sincer e ultimul opel pe care mi-l cumpar... Posibil sa o dau la primavara. Nu e posibil ca dupa 30 km in forja, curbe agresiv luate, sa bata planetarele in draci. Aia nu e masina... aaa si mananca enorm de mult pt un 1,2
Corsa mea are 23 de mii de km numai forja (de cand am luato) si in afara de un kit de distributie si uleiul cand trebuia nu i-am skimbat.Asa ca nush ce ai facut tu la masina aia de ii bat planetarele.Conteaza si cum stii sa-i dai forja Wink

Nu stiu cu cat sunt mai bune corsele vechi fata de cele noi. Poate ne inveti si pe noi cun sa-i dam forja.
Skip ads

  • Mishu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Fiecare masina are personalitatea ei....invato mai intai si dupa aia da-i forja.Nu sunt un expert in condus...am f putini km facuti fata de ceilalti de aici.....dar...zic eu ca daca iti cunosti masina si o forjezi...stii exact ce o doare,unde o doare si ce ar dureao in viitor... Daca apesi pedala si o duci in 7000 de ture fara sens normal ca o sa-ti cada cat de repede.Masina este ca un cal...odata ce il bati in exces la un moment dat cedeaza si numai poti face nimic cu el... In fine....sa nu ma mai lungesc prea mult...masina mea vede zilnic 6-7000 de ture si INCA ulei nu consuma deloc!cA SA NUMAI ZIC K PLANETARELE NU TRANCANEsc DELOC SI N-AM NICI UN JOK NICAIERI.....e f bine "inchegata" si sunt f multumit de ea...asa OPEL cum este ea:)
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Corsa_1.2 a scris:Dupa o luna si de la testul 0-100 revin. Am mai laudat comportamentul corsei pe viraje, chear daca are tendinta sa scape de sub control e usor de "intreptat". Scriu aceste randuri pt a va sfatui sa nu faceti ce am facut eu, adica, de 2 luni incoace am terorizat saraca Corsa. Azi mi-am luat cauciucurile de iarna si pe cele de vara de la atatea intrari in forta pe viraje s-a sbarcit ( ros ) partile exterioare ale cauciucurilor. Nu ca ar fi asta o problema dar... mai nou imi bat planetarele in draci.... Din nou imi pare rau ca nu mi-am luat fiesta ...

Ia-ti fiesta made in Turkey sa consume 15%, sa ii cada electrica o data pe an s.a.m.d. Orice masina de strada suporta cu proteste un asemenea "tratament". Diferenta dintre o masina de raliu si una de strada este chiar mai mare vis-a-vis de restul de componente in afara de motor.
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
AICI AVETI UN OPEL CORSA CARE ATINGE 285 KM/H CU UN MOTOR C20LET

http://www.ewetel.net/~mich...0auf290mittel.wmv
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Frumoasa implementare, dar eu sunt mai subiectiv si o prefer pe asta: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3631
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In cadere libera Question Laughing
E interesant, dar nu tocmai reprezentativ...
  • corsarul_albastru

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XSE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salut, dragi corsari - sunt fericitul posesor al unui corsa C, motor de 973 cm3, 60 de cp, supraalimentat.
din pacate, fostul proprietar l'a dat pe mana unui 'carpaci' ce mai mult a stricat decat a reparat, iar acum stau cu el prin service, sa'mi schimb debitmetrul, sa reglez relantiul, si sa rezolvam zgomotul de lant tarat pe sosea ce survine atunci cand accelerez in punct mort.
altfel, totu' e'n regula. Smile
sursa acestui topic e simpla: un coleg (habar n'am cat de priceput) mi'a zis ca exista un fel de upgrade la cip'ul electronic de limitare a vitezei. exista asa ceva? merita sa'mi instalez unul? motorul se uzeaza mai usor?

multumesc,

c.a.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Probabil e vorba de tuning prin "chipuire" - practic se schimba softul de management sau asa ceva. Eu stiu ca exista, la preturi in jur de 300 de euro. Cica n-ar afecta motorul si creste puterea, scade consumu' etc. Eu unul sunt totusi sceptic. Rolling Eyes
  • corsarul_albastru

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XSE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ok. multumesc frumos. o sa mai intreb
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR