Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
drlucifer, nu mai apleca urechea la toti. Consumuri demne de filmele SF nu poti scoate in Bucuresti, in timpul saptamanii, zi lumina. Sunt palavre spuse de niste neavizati sau rau intentionati, poate chiar orgoliosi. Corsa C Z12XEP tot pe undeva pe acolo consuma, in Bucuresti, dar trafic serios, drumuri scurte sau urcat in ture.
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
El se referea la Oradea, din cate inteleg, dar chiar si acolo este mult prea putin 6%. Cred ca e mai putin chiar decat consumul urban dat de producator pt. acest motor la Corsa C. Poate prietenul tau are diesel, asa ar mai fi de inteles.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Asa, si Marius a avut consum extraurban de 3,9%, sau ceva de genul, cu Vectra lui. Dar a mers mai mult decat batraneste, din cate am inteles. 70km/h constant pe DN1, cu doze foarte usoare ale pedalei.

Multi sunt in stare sa spuna ca masinile lor de fapt nu consuma combustibil, ci produc. Very Happy
  • DIV

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu va mai imbatati cu apa rece. Resoftarile nu fac altceva decat sa va distruga motoarele in timp, iar comparand placerea de dupa remapare cu paguba de dupa un an maxim doi, o sa ajungeti la concluzia ca a fost o alegere proasta. Nu poti scoate de la un motor de mic litraj, pe benzina, performante de masini sportive.

La diesel se poate, la motoare mai mari, unde iti permiti sa zicem sa scurtezi viata motorului de la 400k km la 250 sa zic. Pui ulei si carburant de top si ar trebui sa fie ok.

In alta ordine de idei, eu nu as face asa ceva la un benzinar. Am un 1.2 80CP, cu benzina de calitate poate sa si fuga, insa masina a fost menita strict pentru oras nu pentru autobahn
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Da-ne niste detalii despre motoare distruse. Eu nu zic nici ca nu se intampla, nici ca se intampla, dar nu am auzit pe nimeni ca si-ar fi distrus motorul prin remapare.

Stii cazuri cu motoare distruse intr-un an, maxim doi de la resoftare?
  • DIV

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Normal. A mea masina. Dupa 70000km dupa resoftare am probleme cu ea. Vinovatul? Cei 30 CP putere in plus. Masina e un diesel
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ce probleme? Spune-ne si noua. Esti sigur ca de la remap se trage? Nu de alta, dar si pe mine ma bate gandul sa fac tuning la Astra, dar inca nu am gasit banii necesari pt. asa ceva.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ce s-a intamplat? Turbina?
Skip ads

  • DIV

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tacheti, consum ulei... ma ia groaza cand ma gandesc ca incep sa bag bani in ea. Regret tare mult ca am resoftat-o. Masina e un Golf TDI, iar remaparea a fost de la 90 la 115 cai. Nici sa nu va ganditi ca o sa consume mai putin, eu n-am reusit asta, iar dupa 70000km facuti de mine in aproape 2 ani am probleme. Masina asta trebuia sa mearga ceas cel putin 300 mii km.

Eu va sfatuiesc din tot sufletul sa va iasa asta din cap. Mai bine un filtru sport, o benzina buna, un schimb de ulei si consumabile la timp si un condus "inteligent". Strabunii nostri au trait cu o Dacie si n-au murit, si aia abia ca mergea cu 100km/h. Strangeti banii si schimbati masina cu una mai puternica din fabrica. Motoarele pe benzina sunt mai putin fiabile, cu atat mai mult cele cu capacitate cilindrica mai mica. Sunt atatea moduri in care va puteti simti mai bine in masina voastra incat faza cu chiptuningul ar trebui sa o excludeti. Masina se poate izola fonic, se pot schimba lumini, se poate pune piele, sistem audio de bun simt, leduri, ceasuri de bord, etc etc. Motorul e inima masinii, nu tre' distrus.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Golfurile diesel manca ulei si fara tuning. Sigur e din cauza resoftarii? Cati km avea masina cand ai modificat-o?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sigur nu sunt probleme comune pentru TDI-uri?
  • DIV

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cauza ar fi uzura prematura. Concluziile le trageti singuri. Avea 50000km cand am resoftat-o
Skip ads

  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu am softul de mai mult de un an si nu pot sa zic ca am vreo problema din cauza lui.
Cred ca DIV a nimerit o masina mai naspa sau exploatarea e cam abuziva.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mihnea, motorul tau avea 125 CP stock, nu? Cat are acum?
  • DIV

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Masina e ok. Nu masina a fost problema. Softul solicita componentele motorului, poa sa spuna toti "meseriasii" ce vor. Iar Mihnea, cati km ai tu intr-un an de zile de la soft? Ca nu e totuna sa ai 10000 cu mai bine de 70000 cu soft. eu doar am dat un sfat nu am dat cu parul. Luati-l de bun sau rau, insa o faceti pe pielea voastra. Eu repet. La urmatoarea masina nu voi mai face asa ceva. Punct
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
DIV, depinde foarte mult CINE si-a bagat nasul in softul motorului tau.
Pe de alta parte, nu poti sti cum s-ar fi comportat in acest rastimp motorul tau stock.
Si nu in ultimul rand, e VAG. Am vazut cu ochii mei o gramada de TDI-uri fumigene. Or fi fost toate remapate Oare?

Un tuning facut profesionist NU solicita motorul mai mult decat softul original, DACA iti pastrezi stilul de condus. Insa este logic ca un sofer "salbatic" va solicita mai mult un motor remapat decat unul stock. Pentru ca acea rezerva de cuplu si putere, folosita in mod agresiv, accelereaza uzura motorului si a altor componente.

Si eu am softul de mai bine de un an, motorul a ajuns la 177.777 km si nu da semne de oboseala. Da, e tinerel, vei zice. In contextul dat de tine, probabil ca i-am scazut durata de viata de la 400k la 360-375k (dupa remapare conduc ceva mai agresiv), dar nicidecum 250k! Ar insemna sa ii accelerez uzura cu 40%, pentru o rezerva de putere si cuplu de 25%, de care ma folosesc doar la demaraje si depasiri. Adica in mai putin de 10% din distanta parcursa...
C'monExclamation
  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
DIV .. de ce nu revii la softul de fabrica ? ca sa scapi de regrete ...... este extrem de simplu si sunt sigur ca cel ce ti-a "stricat" masina te va ajuta fara nici o pretentie .
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva ce as putea sa fac cel mai simplu ca sa cresc puterea la un c12nz/x12sz?
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Batman a scris:Mihnea, motorul tau avea 125 CP stock, nu? Cat are acum?


Cu tot cu axe si admisie de carbon cred ca vreo 140-145.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Oooo, dar ai facut modificari de substanta, nu gluma.
Nu e prea mult totusi pt. cutie si ambreiaj? Adica nu ar trebui schimbate si ele?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR