Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
negociator a scris:Am fost la service ... Sad Mecanicul a zis ca sabotii pot fi pastrati, dar trebuie inlocuiti tamburii si rulmentii tamburilor. Deocamdata am platit 93 ron, pentru ceea ce a lucrat deja (curatarea unui tambur, ca doar un tambur a demontat) dar operatia de inlocuire va fi mult mai scumpa... Sad

93 de lei curatarea unui tambur? Shocked Mai exact ce-a lucrat acolo?
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu m-am parlit o data;de atunci intreb inainte pretul pt orice chestiune,de la piese auto pana la transport taxi.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate am fost la un service care are o foarte buna imagine (reclama) aici, pe site. Astea sunt tarifele lor... Deci mi-a demontat roata si tamburul, a curatat tamburul si sabotii si a montat tamburul si roata la loc. Si mi-a reglat frana de mana, care era prea stransa.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Reclama pe site nu-i tot una cu imagine buna pe site. Reclama e prin Google Ads si ce se afiseaza e independent de vointa adminilor.

Nu-ti prinde acum frana spate mai ciudat, daca un tambur a fost "curatat" si celalalt nu?
Skip ads

  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
nu ma refer la reclama prin google ads. ma refer la comentariile pozitive ale unor persoane de pe acest site, care lauda acel service.

in privinta modului in care prinde frana... n-am sesizat vreo schimbare (dezechilibru). astept sa-mi inlocuiesc tamburii si rulmentii si dupa aceea va spun ce se intampla.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Recent am schimbat si eu tot ce tine de sistemul de franare pe spate .
Saboti , tamburi ,rulmenti .
Frana e mai buna dar la o viteza mica se aude o caraiala in modulul abs .
Se simte si in pedala un pic .
Nu curge lichid pe nicaieri deci aer nu prinde .
O idee ,un sfat ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asteapta sa se pasuiasca.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai astept de 1 saptamana .
Am facut si un drum de Bucuresti si tot asa .
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mergi cu frana de mana trasa Smile ...,sa vezi pasuiala cu vaselina cursa de la rulmenti;scuze,dar se pasuiesc foarte greu.Eu cand am schimbat sabotii spate tocmai trebuia sa fac verificarea si RAR-ul a blocat calculatorul itp la service-ul respectiv si noroc ca am avut chitanta de saboti si au acceptat trecerea itp fara frana spate.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am mai foit masina un pic in seara asta .
Aceeasi caraiala dar la un moment dat s-a aprins martorul abs in bord si nu a mai carait .
Se stinge , se aprinde aleator nu are o regula anume .
Mare lucru nu trebuie sa se pasuiasca zic eu , tinand cont ca am schimbat si sabotii si tamburii
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Victor, cat te-au costat piesele si ce producator ai ales?
Lichidul de frana a trebuit sa-l completezi?

L.E: La ce te referi cand zici tamburi? Io stiam ca se schimba sabotii si ceva tija metalica din interiorul tamburilor...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa fii tu sanatos cat de greu se pasuiesc. Eu la fel am patit, nu tinea frana deloc pe spate si tot schimbat ca si tine. Dupa cateva drumuri cu frana de mana si picior metoda animal de la 5% au scos-o la peste 50% cat sa trec ITP. Prima faza e ca au demontat sa verifice, totul nou si bine pus, mecanicul nu avea nimic de reprosat. Am aruncat un ochi pe saboti, foarte putin atinsi pe capete deci numai acolo calcau pe tambur. Tamburi no Meyle, saboti TRW, arculete+surub autoreglare+piulita+prezoane pe GM, totul spalat si imaculat. Nu are treaba aerisirea, cand tragi frana de mana si vrei sa pleci trebuie sa se lase de fund ca un catar si acolo sta.
Acum mai e o faza cu arcul, tablita si surubul de autoreglare poate aici ai ceva. ABS se aprinde si caraie pentru ca rotile fata franeaza prea mult fata de spate.
Fa un reglaj de frana mana, la 8 dinti trasi barbateste masina sa fie de nemiscat. Daca se misca cumva mai trage si tu frana de mana usooor in trafic pentru cateva secunde, nu prea mult cam 10-20 sec si cativa dinti cat sa nu simti ca esti infranat. Nu are sens sa fierbi rulmentul sau tamburul, daca fortezi acum cat nu e pasuit ai sansa sa se puna un sabot stramb si ai alte probleme gen strunjit oala si alti saboti.
Cam asa a fost la mine https://www.clubopel.com/vie...asc&start=120
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@Shiva : Tamburii Zimmermann 238 setul (singurii care aveau si inelele de la abs ) sabotii 70 marca nu mai stiu sa-ti spun .
@dancuciureanu : Inainte de a ma apuca de lucrare am citit tot ce s-a scris despre frana spate mai mult la agila decat la corsa si am insistat pe posturile dvs .
Am sa incerc sa mai arunc un ochi inca odata pe la surubul de autoreglare si am sa reglez un pic si frana de mana .
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai indicat ar fi sa tina la 7 dinti daca ajungeti la ITP.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La ITP ajung abia in iunie anul viitor . Sper sa se pasuiasca pana atunci .
Aveam tamburii un pic uzati dar pentru linistea si mai ales siguranta familiei mele am schimbat totul nou .

PS : Masina e inmatriculata pe Bulgaria .
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Atunci pasuiala placuta. Smile
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Intrebare prosteasca dar care ma chinuie: Daca frana pe spate ioc si frana de mana ioc ... cum parchezi in rampa/panta?
Adica serviciul meu e pe deal; daca-mi reconditionez tamburii, doar n-o sa sprijin Corsa in spoilerul masinii din spate... Shocked
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune masina cu roata fata in bordura Wink
  • Melchiade

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:
negociator a scris:Am fost la service ... Sad Mecanicul a zis ca sabotii pot fi pastrati, dar trebuie inlocuiti tamburii si rulmentii tamburilor. Deocamdata am platit 93 ron, pentru ceea ce a lucrat deja (curatarea unui tambur, ca doar un tambur a demontat) dar operatia de inlocuire va fi mult mai scumpa... Sad

93 de lei curatarea unui tambur? Shocked Mai exact ce-a lucrat acolo?


Cred ca vorbim de acelasi service... eu am fost foarte multumit de modul in care au lucrat... mi-au curatat tamburii, schimbat lichid frana, reglat frana mana: 222 lei.

Singurul minus: nu sunt normate lucrarile... manopera se face stand de vorba cu mecanicul... "imi ia cam 2 ore"... te costa "atat" daca imi ia 2 ore... si asa, voi duce masina doar la ei de acum...
  • paul0923

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am un Opel Corsa C 1.3 CDTI din 2004. Am o problema cu sistemul de franare: Pun frana, frana prinde, doar ca atunci cand masina merge incet, aproape inainte sa se opreasca, frana face un harait ca si cum ar intra ABS-ul. Ati mai patit asa ceva, stiti cumva ce ar putea sa fie?

Multumesc mult!


Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

8/4/2011 9:16:21 PM

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

8/4/2011 9:16:27 PM


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR