Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • geovadim

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Are sotia mea un Opel Corsa 1,2 cumparat nou la inceputul lui 2008, care acum in 2011 a inceput sa aiba probleme cu frana. In mers, uneori, cam o data pe luna, masina se tureaza singura, apoi revine rapid la turatia normala, pentru ca simultan pedale de frana sa se intareasca iar la apasare masina sa nu mai franeze deloc.

Mi s-a intamplat si mie o data cu ea, am crezut ca nu sunt obisnuit cu masina. Apoi i s-a intamplat ei si a facut accident, a intrat cu masina in randul de masini care astepta la semafor in zona Spitalul Coltea.

Cei din service-ul Opel Union Motors nu au stiut ce sa ii faca, au pus-o pe teste si au zis ca masina nu are nimic. Au spus ca nu pot diagnostica daca defectul nu se manifesta decat rar.

Am dus-o la niste baieti care au lucrat la opel pe partea de mecanica si electronica, pare-se priceputi. Ei au zis ca daca frana nu a mai mers deloc, in sensul ca pedala era tare dar nu frana deloc la apasare, problema ar putea fi una electronica de la ABS. Asa ca i-au dezactivat pe moment ABS-ul ca sa vedem daca mai face.

Au zis ca e posibil sa fie si o problema de vacuum la servofrana sau galeria de admisie, insa avand in vedere ca masina nu mai frana deloc au exclus-o. Ei spus ca masina trebuie sa franeze chiar daca ramane fara servofrana. Se apasa mai tare pedala, dar franeaza.

Acestea fiind spune si problema fiind complicata, stie cineva de aici de la ce ar putea fi? Au dreptate mecanicii in cauza cand spun ca e de la ABS? A mai avut cineva probleme sau cunostinte de o problema similara pe un Opel?
Skip ads

  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Schimba lichidul de frana>Punctul de fierbere este mic si cand ajunge la acest punct de fierbere se blocheaza pompa,practic se intareste pedala .A-i pus cumva lichid de frana DOT 3?Se pune lichid de frana DOT 4.ABS-ul nu are legatura cu asta.Ori merge ori sta becul aprins in bord si nu intra in functie.
  • geovadim

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Habar nu am ce lichid de frana e, este cel din fabrica. O sa il schimb eventual sa elimin si cauza asta.

Eu totusi zic ca e altceva, din moment ce asa cum spuneam, inainte ca pedala sa se intareasca si sa nu mai poata fi apasata, masina se tureaza singura.

Mecanicii ziceau ca ABS-ul poate da rateuri de astea si comportamente ciudate. Mi-au pus ca ABS-ul in situatia asta poate lasa rotile libere, dintr-o eroare, iar in acelasi timp sa blocheze frana. Au avut un caz in care ABS-ul a blocat doua roti de la masina (cele de pe o parte) ca asa i s-a parut lui ca ar fi bine, iar masina a lovit masinile aflate pe lateralul drumului.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In mers, uneori, cam o data pe luna, masina se tureaza singura, apoi revine rapid la turatia normala, pentru ca simultan pedale de frana sa se intareasca iar la apasare masina sa nu mai franeze deloc.

Servofrana foloseste vacum de pe galeria de admisie pentru pompa servo, daca motorul trage aer fals pe la furtunul admisie-servo motorul se tureaza singur si servo ramane fara vid adica pedala frana tare. Se verifica stut admisie, furtun, stut servo si in final servo.

Au avut un caz in care ABS-ul a blocat doua roti de la masina (cele de pe o parte) ca asa i s-a parut lui ca ar fi bine, iar masina a lovit masinile aflate pe lateralul drumului.

Total gresit, ABS deblocheaza frana pe roata sau rotile care simpte el ca nu se invart.

LE
Mai verifica furtun subtire admisie-carter superior. Furtunul este pe un stut in spate admisie si merge spre capacul ecotec ca sa intelegi mai bine. Se verifica stut admisie, furtun, stut carter.
Skip ads

  • geovadim

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut Dan,
S-a verificat de trei mecanici stutul ala si furtunul, totul pare ok. S-a tras de el si nimic, nu trage aer fals. Poate sa fie o fisura care nu se vede, sa schimb oricum furtunul ala?

Am inteles ca si in situatia in care ar trage, frana ar merge, dar mai greu. La mine frana nu a mai mers deloc.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu sunt de aceeasi parere si anume ca ar putea fi ABS=ul . Daca o luam logic : apasam pedaua de frana ( ea este tare, semn ca franeaza ) dar rotile merg liber . Cine lasa rotile sa mearga liber ? Raspunsul este abs-ul nu ?

EU am avut o problema legata de presiunea in rampa de injectie la un focus si nu imi aparea nimic pe tester dar masinii i se taia acceleratia . . . Abia cand am pus-o a 4-a oara pe tester mi-a dat o eroare la admisie , injectie etc . . . Precizez ca erau testere diferite si eroarea a aparut la un tester pe care il mai incercasem ( un bosh kts 570 parca ) .
  • geovadim

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am ceva sanse sa imi schimb ABS-ul pe costul Open chiar daca nu mai e in garantie avand in vedere ca nu e un defect tipic pentru o masina cu 3 ani vechime?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In spate la admisie unde vin furtunele sunt 2 stuturi fragile, evident din plastic si se fisureaza (reteaza) de la radacina. Acolo misti usor si vezi daca se tureaza singura.
Mai este o faza, ai avut cumva P0170 stocat ca not present ? Asta este amestec incorect, motorul trage aer fals care nu este vazut de debitmetru, ECU peste +/-10% nu mai poate corecta si memoreaza acest cod. Problema e ca softul nu e chiar perfect, nu memoreaza cod la prima turare incorecta de nebuna, asa e facut el, considera doar incident si nu-l memoreaza.
ABS nu vad sa fie, el nu este responsabil de turare motor, la el frana este ineficienta exact cand motorul se tureaza.
Apropo de ABS si frana ioc, am patit asta si la masina care nu are ABS. Dupa carpire furtun, schimbat lichid frana am scapat de tampenie, mentionez ca motorul se tura doar foarte putin dar pedala frana era de neclintit si am ceva forta in picioare, am oprit masina cu frana de mana si ajutat de bordura Laughing
Skip ads

  • geovadim

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Tu ai vreun atelier sau poti vedea undeva masina? As veni cu ea daca se poate si la tine.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca la mine scrie locatie Iasi, nu cred ca merita. Vezi la publicitate maiandrei si eduard33, poate mai sunt si altii care nu au service dar macar ei nu au avut plangeri (de nefondate nu au scapat si nici nu vor scapa vreodata).
  • geovadim

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am vazut acolo ca e un singur furtun. Nu l-am vazut pe al doilea. Ce ar trebui sa cer la dealer ca piese de schimb pentru aceste furtune, ce ar trebui sa cumpar?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu retin ca in spate la admisie sunt doua furtune, am sa ma uit in catalog sa ma conving ca nu nu spun prostii. Lasa comanda la dealer si altele, defectul trebuie localizat si exclus schimbat piese degeaba.
Putintica rabdare ca te ajut eu cumva, nu mai arunca banii pe 'experimente'.
Skip ads

  • geovadim

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Ok, astept un raspuns, multumesc de ajutor, sa imi zici si mie daca te uiti te rog.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai sigur in spate la admisie doua furtune, unul merge la motor capac ecotec si unul la servo tulumba cu rezervor lichid frana, explicat pe limba ta...
  • geovadim

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2011

  • Mesaj Privat
O sa fac o poza si o sa revin, din ce am vazut eu e un furtun sus, daca mai e si altul jos nu stiu.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
victor_gl a scris:La ITP ajung abia in iunie anul viitor . Sper sa se pasuiasca pana atunci[...]

Victor, cum iti merg acum franele pe spate, dupa ~ o luna de la schimbare?
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am facut peste 3000 de km de atunci .
Am fost si pe Transalpina .
E din ce in ce mai bine , mai caraie modulul ABS doar cand si cand , dar frana e ok . Nu mai franeaza sacadat dar trebuie sa schimb si discurile pe fata din nou . Am trecut prin apa pe transalpina si sigur s-au ovalizat pentru ca am o bataie de la 80 in sus cand franez .
Totul e spre bine .
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Intrebare: unde trebuie sa ma uit dupa piesele necesare la reconditionarea franelor fata-spate, in TIS si EPC? M-am uitat dupa kit etriere - nimic, dupa verificat tamburi - nimic, doar cum se monteaza si demonteaza...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pesele (cod) din EPC si procedura in TIS.
  • Jerry

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutare
Intro:
Am schimbat in Noiembrie 2011 sabotii + placutele de frana la Corsa B a mea (x12sz din '97, cu ABS) si nu am fost multumit cu franele de atunci pana acum (frana prinde jos de tot, iar toata luna Martie s-au auzit sabotii pe spate frecand, ca si cum s-ar fi tocit). Nu am facut decat vreo 2000 km cu sabotii si placutele astea ...
Problema e ca acum roata din spate dreapta merge franata, iar daca apas frana, pedala prinde sus de tot, abia o ating. Vreau sa desfac roata si sa verific sabotii ...
----
Intrebarea mea e: ce tubulara desface piulita aia de la ... butuc? La Corsa C am gasit ca e de 27, dar as prefera sa imi confirme cineva ca e la fel si la Corsa B, inainte sa ma duc sa cumpar...

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR