Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • don_tzapu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
am desfacut acum, si nu am gasit nimic acolo. Nici macar fire nu erau. Ma gandesc ca masina sa nu fi avut din fabrica inchidere centralizata si sa ii fi pus proprietarii anteriori una in cine stie ce loc? Nu aveam inchidere centralizata pe buton...doar cu cheia.
Skip ads

  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Se poate pune alt modul dar trebuie sa ``ghicesti `` care sunt firele ce alimenteaza motorasele si alea vin legate apoi de modulul aftermarket,pare complicat ..dar nu e Very Happy .
  • don_tzapu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am gasit in sfarsit inchiderea centralizata. Era acolo unde ati zis ,dar era ascunsa sub un burete. Am improvizat o lampa de control si am vazut ca la firul rosu vine curent. Cand apas sa se inchida/deschida usile pe sigurantele de la usile din fata ale masinii se aude un tzaz tzac in modul dar nu se intampla nimic cu usile? Care sa fie problema? Sa fie unitatea stricata sau sa se fi ars brusc toate motosarele de la usi?
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa verifici daca vine curent la motorase in timp ce actionezi acolo de la usa
Skip ads

  • don_tzapu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
asta inseamna ca trebuie sa desfac si usile?
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
nu,vezi direct pe firele ce pleaca spre usi sau la mufa care iese din stalp spre usa..la fiecare in parte...
  • don_tzapu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
am desfacut iar. Am urmat pasii:
- am luat un fir la pus pe minus baterie, iar celalalt capat de un bec de 12 V
-am luat alt fir l-am legat de bec iar cu celalat capat masor.

Cand pun firul pe siguranta se aprinde becul. Cand pun firul pe firul rosu ce intra in unitatea de inchidere centralizata se aprinde becul. Cand pun firul pe firul negru-rosu si apas pe siguranta de la usa sa se inchida/deschida nu se aprinde becul ..La fel si pe cel negru galben. ( am inteles ca aceste fire ar da comanda motoraselor) Face doar tzaz tzac... Concluzia este unitatea dusa? Vreau sa stiu cum pot afla cel mai sigur sa nu dau banii pe alta si sa ma trezesc ca nu era din unitate ci din motorasele de la usi, sau sa mai fie vreo alta siguranta / releu pentru sistemul de inchidere centralizata.
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Daca ar fi unitatea buna ar trebui sa plece curent spre motorase.Sunt module de alea universale,cu tot cu telecomanda care se pot conecta la masina ta fara sa tragi prea multe fire si fara sa schimbi motorasele(Daca cele care le ai sunt bune) Trebuie doar sa pui + si - la modul iar apoi sa legi + ul si -ul motoraselor de alte 2 fire de la acel modul,si iti va functiona fara probleme si vei avea si telecomanda,nu stiu cat costa la tine un modul de ala,la mine in Bt e 75 de lei iar in SV 55 de lei.Am montat pe Bmw,ford,opel si merge fara probleme.

Se conecteaza ft simplu:
fir rosu la + (poti sa legi chiar din alimentarea vechii unitati de comanda a inchiderii daca spui ca iti vine curent
fir negru la -
mai ai apoi acol 2 fire galbene,2 portocalii si 2 albe care se leaga astfel din ce imi amintesc eu: cele 2 portocalii la + si cele 2 galbene de - ( sau inversezi galben la + si port la -...) iar cele albe le legi de filrele care pleaca spre motorase,din unitatea ta veche. Inainte de a lega cele albe probeaza cu un bec legat de cele 2 fire albe care trebuiescconectate sa se aprinda becul cand apesi si pe deschis si pe inchis.Modulul e facu sa inverseze polaritatea special pt motorasele din usile masinilor.Succes,ma poti contacta daca nu intelegi ceva.
Skip ads

  • deme

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc Daniel, intr-un final mi-am facut timp si am rezolvat cu inchiderea, am facut legatura direct pe mufa casetofonului intre rosu si galben, deconectand firul galben care ducea pe masina. Inchiderea functioneaza ok si casetofonul tine memoria, in schimb am alta problema Smile acum imi joaca acum la kilometraj ca la vumetru ori sta bleg pe 0 si nici nu inregistra Km parcursi. Am avut mai demult becul la ABS aprins si facea la fel, am dat roata fata stanga jos am curatat temeinic mufa de la abs cu spray contact si am reizolat cablurile. Acum nu se mai aprinde martorul de la ABS dar am aceleasi simptome (sta la 0Km/h sau cand se ridica joaca). Am dat ieri roata jos, am curatat mufa din nou, am prins-o bine pe suport, verificat firele si totul parea OK insa tot joaca acul. Ceva sfaturi ? Multumesc anticipat !
  • elvismaimut

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ma scuzati ca scriu aici sunt nou si aici am gasit probleme cu inchiderea centralizata am un opel astra g 2002 z16 xe coupe nu imi merge inchiderea din cheie doar mecanic adica cu cheia in broasca am cheile cu soclu lipite bateri noi ledul se aprinde normal dar nu reusesc sa fac sincronizarea am incercat toate metodele dar nu se sincronizeaza am pus masina pe op com tot sistemul merge daca dau din cheie inchis sau deschis imi arata pe tester ce comenzi dau chiar daca sunt cu cheia la 5 m de masina dar nu se se inchide masina sau deschide am facut testul pt actuatoare merg simgura eroare aparuta este cheia 1 si 2 nu este sincronizata in afara de sincronizarile de pe topicuri se poate sincroniza cumva din tester eu am dat pe tester op com programare cheie dar imi apare cititi instructiunile cheia nu este sincronizata sper sa primesc ceva rasp scuze pt post aici cum am spus sunt nou
  • deme

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
La multi ani in primul rand ! Nu am opcomul la indemana acum sunt la servici dar e pe acolo pe undeva pe la ultima categorie o chestie unde poti sterge cheile si apoi reinvata recomandat e sa o stergi doar pe cea cu telecomanda. Intrebare din greseala ti-ai schimbat casetofonul si de atunci ai probleme ? sa nu fie si la tine aceiasi problema ca la mine si la danielddd ... .
  • elvismaimut

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2013

  • Mesaj Privat
asa am luat masina acum 6 luni nu mergea inchiderea am lipit soclul la bateri si cum am spus am verificat tot faza cu casetofonul nu o stiu el este schimbat nu eeste original iar pe tester era optiunea stergere chei dar mi-a fost teama sa nu sterg cheile adica sa nu mai le recunoasca deloc amandoua sunt originale ale masini
Skip ads

  • deme

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Fa punte intre rosu si galben doar pe mufa casetofonului. Corspondentul firului galben care pleaca spre masina sa fie liber cam asta ar fi prima chestie de verificat . Apoi poti sterge cheile fara probleme le poti invata inapoi imediat . Dar intai decupleaza complet cupla intre mufa iso a casetofonului si cea a masinii si probeaza inchiderea apoi te apuci de fire.
  • karum

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Azi cand am fost la masina, am deschis-o ,fara probleme dupa care la inchidere, pauza, nimic, am apasat pe telecomanda si degeaba, nu se intampla nimic. Prima data am crezut ca este bateria, am schimbat-o si degeaba, am verificat siguranta, buna si aia. Am zis sa inchid masina prin folosirea cheii in butuc, dar nu se inchide decat usa de la sofer, celelalte nu, adica nu se activeaza inchiderea centralizata. Eu am butucuri pt cheie doar pe fata, dar pe spate si la portbagaj nu am, asa ca usile de pe spate si portbagajul raman deschise. Are cineva vreo idee ce sa intamplat sau a mai patit cineva ceva asemanator si a rezolvat problema? Daca da , il rog sa imi spuna si mie. Mentionez ca am 2 chei, dar pe a 2 nu o am acasa, este la tara asa ca nu stiu daca este o problema de la cheie sau din alta parte. Am un Opel Astra H, 2005. Multumesc!
  • elvismaimut

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2013

  • Mesaj Privat
am rezolvat exact cum ai zis tu mersi mult deme raman dator casetofonul era de vina
  • cryyy

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am un opel vectra combi din 2001 si nu se mai inchid/deschid usile din telecomanda.Mentionez sincronizarea cheiei,baterie noua pusa,ledurile de pe cheie se aprind si seaude un zgomot incet cand incerc sa inchid/deschid masina.Poate cineva sa zica vreo idee. Multumesc
  • bazooka_marius

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut in cer scuze daca nu pun intrebarea unde trebuie dar nu stiu ce sa mai fac am o problema cu inchiderea centralizata la vectra b-ul meu 1,6 16v '98 in c consta acum 2 zile s-a desincronizat cheia sa d fapt cheile amandoua nu mai mergea decat sa deschid usa soferului din cheie usa soferului fiind singura care se deschide atat din exterior cat si din interior am reusit s sincronizez dupa indicatiile de p club si a functionat ok pana ieri cand la fel nu s mai inchide nici deschide din telecomenzi am incercat manevra de pe club dar de data asta fara succes c pot face sau ma poate ajuta cineva cumva
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
"Nu se mai functioneaza inchiderea centralizata din cheie"

Scoate borna negativa de la baterie 10 min si pune-o la loc si refa sincronizare la cheie si la geamurile de la usi.
Poate isi revine.

1) http://youtu.be/D0o2JtY7-P8?t=7m50s

2) http://youtu.be/zR5mcJ0u_8o?t=31m30s

Sa ai Car Pass-ul Radio- ului alfel te uiti la el.
_______________________________________________

Multumim lui Stefan Tolos pentru Tutoriale
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Am si eu probleme cu inchiderea centralizata, care face figuri din cauza modulului inchiderii centralizate, pe care trebuie sa-l schimb. Fiind nevoit sa-l schimb(inca nu am gasit un pret la unu original second-hand) poate stiti voi preturile si puteti sa-mi spuneti m-am intrebat oare nu este mai convenabil sa schimb toata inchiderea cu una noua cu telecomanda?
Intrebarea mea cea mai importanta este daca aceste inchiderii centralizate care se gasesc in comert( ma refer la cele cu tot sistemul adica cele 2 telecomenzi cu cheile aferente, cele 4 actuatoare si modulul inchiderii) sunt bune pe termen mai lung. Am inchiderea originala cu cheie si as vrea sa schimb pe una cu telecomanda dar in acelasi timp nu vreau sa am probleme cu inchiderea centralizata mult timp deacum inainte.
Este cineva pe aici care poate sa-mi dea cateva exemple de produse pe care le-ati achizitionat si pus pe masini.
  • sv_costin6

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2012

  • Mesaj Privat
se mai intampla cuiva sa se descuie masina si din alta telecomanda? adica a cuiva necunoscut ?
eu imi tot gasesc masina descuiata peste noapte, desi sunt sigur ca am incuiat-o. asta se intampla decat in fata blocului..in alte parti a stat masina si 2 saptamani si nu s-a descuiat singura.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR