Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • deleted-89762

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2013

  • Mesaj Privat
salut ,am si eu problema cu inchiderea masinii,are inchidere centralizata din cheie dar fara telecomanda.Butucul de pe stanga fata face probleme ramane intepenit (nu se invarte pe deschis decat daca il fortezi un pic,dar nu mereu) si nu vreau sa raman pe langa ea ,intrebarea este ,daca ii montez o inchidere cu telecomanda evit problema ''mecanica'', nu?
Skip ads

  • deleted-89762

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2013

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:
mihai_costi a scris:
problema mare este ca s-a schimbat butucul de la portbagaj si nu are cheie
Explica,cum e posibil sa schimbi un butuc,la care nu ai cheie...
aceeasi problema o am si eu inchiderea haionului este ok dar cu cheia nu il pot deschide doar pe el nu merge cheia
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Daca montezi inchidere after market, vei folosi telecomanda pentru inchidere/deschidere, dar problema "mecanica" evident va ramane. Poate vei evita agravarea ei prin nefolosire, faptul ca merge greu putand sa fie si din cauza uzurii cheii sau butucului. Poti sa incerci sa ungi cu putin ulei siliconic butucul, sa vezi cum se comporta, poate din cauza de uzura combinat cu metal uscat si negresat, sa se intepeneasca... variante, si variante...
Cu haionul sunt si mai multe variante din ce ne spui tu aici. E butucul original? Nu stii? Faptul ca nu se deschide poate fi din 2 motive: 1- nu e cheia butucului, din cauza ca s-a schimbat butucul si nu stii. 2- e butucul defect. Remediul cel mai ieftin,- schimbat butucul cu unul la care ai cheie. (n-am idee daca tipul ala de butuc se poate dezmembra cumva, asa ai avea sanse sa-l potrivesti pe cheie si ai iesi mai ieftin si fara o cheie in plus la masina.
  • deleted-89762

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2013

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns Vali ,am sa incerc cu ulei prima data sa vad cum este ,daca tot face figure ii pun un aftermarket si gata .cat despre haion prb. nu e prea stresanta dar am sa vad daca se poate desface. multumesc mult
Skip ads

  • ag85mfa_max

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema cu inchiderea, aceasta problema consta in faptul k nu se mai incuie a doua oara si nici cand am usa deschisa nu mai piuie....
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Probabil,calculatorul vede in permanenta,usa ca fiind inchisa.Probleme cu microintrerupatorul din mecanismul de inchidere a portierei....
  • geobh

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@ag85mfa_max verifica sigurantele. 11 este pentru centralizata si 21(ignition switch key) de sub torpedoul mic din stanga. daca 21 este arsa nu o sa iti recunoasca daca ai cheia in contact.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie cum a spus @big_electro61 microintrerupatorul blocat/intepenit. (de verificat)
Vezi ompic si daca acele protecti pentru copii (de pe usa daca sunt) daca sunt in pozitie verticala.

Nu strica sa verifici si firele din burduful\stalpul usi, daca sunt fire rupte/ frecate/dezizolate/uzate etc.
Skip ads

  • ag85mfa_max

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ms pentru raspunsuri o sa ma apuc de verificat. Da poate sa fie si modulu de la inchiere ars partial adik pe patrea in care da al doilea semnal de inchidere?
  • ag85mfa_max

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
In contactul acela din stalp care inchide lumina ce vine minus sau plus?microintrerupatorul dak este acela de vine in stalp functioneaza pt k se aprinde lumina cand usa este deschisa si se stinge lumina dupa c usa este inchisa
  • ag85mfa_max

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am verificat microintrerupatorul inlocuidu-l cu altul de la un pr si de la el era problema, acu se incuie si a doua oara, piuie da eroarea tot a ramas si nu merge stearsa
sunt 2 erori : 41 si 42 asa arata pe tester
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
reset.
Scoate borna negativa 15-30 min si vezi, daca mai apar.
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La mulți ani tuturor pe 2015.
Se da un opel Astra H sedan de 2011 luat de nou. Se replica problema și pe un H hatch back de 2006.
ÃŽn 50% din cazurile în care se folosește închiderea centralizata se reduce raza de acțiune a cheii la 1m sau 0m, adicã trebuie sa lipesc cheia de parbriz ca sa încui sau sa descui mașinã.
Am schimbat bateria din cheie dar fãrã succes. Am încercat sa folosesc și cheia a doua, nou nouțã, dar problema se replica și cu ea.
Mașina nu a avut intervenții, reparații sau accidente.

Știe cineva care este antena de recepție a semnalului de închidere din mașinã? Care poate fi problema ce incapacitateaza cheia?
și nu tine de factori externi gen parcare supermarket cãci se replica în tot felul de locuri.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Greu am inteles cam ce vrei sa spui si care-i problema,de zici ca ai folosit "google translator" Smile Centrala nu are o antena externa,se afla deobicei in spatele capacului ornament stalp fata pasager,la picioare pasager dreapta mai exact.Posibil sa fie cablajul intrerupt in centrala,zona antenei,interna cum am mai spus.Demontata centrala si verificat.Bateria de pe cheie ar trebui masurata inainte de a fi montata,am montat o baterie asa zis noua care era mai descarcata decat cea veche...Uneori stau pe rafturi la vanzare ani buni...

RÉPLICÃ, replici, s. f. 1. Rãspuns (prompt și energic) la afirmațiile cuiva; ripostã. ◊ Loc. adj. Fãrã replicã = definitiv. ◊ Expr. A fi tare în replici = a gãsi prompt rãspunsul cel mai potrivit într-o discuție. A avea replicã = a rãspunde prompt și rãspicat. (Jur.) A vorbi în replicã = a rãspunde, în cursul unei dezbateri, combãtând afirmațiile și atacurile pãrții adverse. 2. Porțiune din rolul unui actor, constituind un rãspuns la cele spuse de partener.  Parte finalã a unui fragment de dialog, care solicitã intervenția interlocutorului. 3. Copie a unei opere de artã executatã de autorul operei originale sau sub supravegherea lui. 4. (Fiz.) Mulaj al suprafeței unui corp, realizat sub forma unei pelicule care pe o parte este planã, iar pe cealaltã reproduce structura superficialã a corpului, utilizat în microscopia electronicã pentru studiul corpurilor groase, netransparente pentru electroni. – Din fr. réplique. (sursa: DEX )

Un an bun!
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Mi-e greu sa cred ca este un cablu întrerupt, dar nimic nu este imposibil.
Merg pe ideea bateriei descãrcate în telecomandã.
Cati V trebuie sa aibã o baterie de telecomanda?

Limba engleza m-a influențat. To replicate l-am asemuit cu a replica fãrã sã-mi dau seama. Am vrut sa spun se reproduce.
  • adri.ana

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Buna!am si eu o problema cu centralizarea...nu imi merge telecomanda
.prima data am crezut ca e bateria de vina..am schimbat-o..becul la ea se aprinde..dar nu ia nici o comanda...am incercat sa o si sinscronizez dar in zadar...ce e de facut?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
GL10PEL a scris:

Limba engleza m-a influențat. To replicate l-am asemuit cu a replica fãrã sã-mi dau seama. Am vrut sa spun se reproduce.
Sa inteleg ca ai copilarit si ai facut scoala in Anglia,si acum descoperi limba romana...?!
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Am si eu probleme cu inchiderea la o Astra G. Nu functioneaza intotdeauna (inchis-deschis). Am schimbat bateria, am sincronizat cheia. A functionat. Acum nu mai vrea. Cel mai des am probleme cu deschiderea. Dar in interiorul masinii functioneaza.
Am observat ca atunci cand apas pe deschidere si nu se intampla nimic ramane beculetul rosu mai mult timp aprins. Cam, cum facea si cand era nesincronizata.
  • hanganuion

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 1.6,16v X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Am si eu probleme cu inchiderea centralizata la vectra c din 2003,cand inchid din telecomanada se deschid din nou usile la fel se intampla si daca inchid cu cheia in usa ,se inchide si se deschide,alta data imi apare in bord ca este usa deschisa .Trebuie sa le inchid manual din interior.multumesc de ajutor.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
"alta data imi apare in bord ca este usa deschisa" - persista numai la o anumita usa deschisa.

Poate ii ajuta pe colegi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR